Savaş sırasında Çanakkale’ye gelen İngiliz yazar John Masefıeld tarafından yazılan 'Gallipoli' isimli kitabın 1916 yılında basıldığı belirtildi.
 
Bugün Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıldönümü. Bir asırdan fazla zaman önce bu topraklarda dünyanın en kanlı savaşı yaşandı. Bu savaşı kazanan taraf ise bizler olduk. Tüm olumsuzluklara rağmen düşmana geçit vermedik. Bu savaşın kazanılmasında büyük pay sahibi olan Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale Savaşları ile ilgili okuduğu ilk kitap olan 'Gallipoli'nin 1916 yılı baskısının bir nüshası Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi'nde sergileniyor.
 
Kitabın yazarı ise savaş sırasında Çanakkale’ye gelen John Masefıeld. Gallipoli (Gelibolu) kitabı,  Atatürk'ün okuyup, üzerinde çok sayıda düzeltme yaptığı belirtiliyor. Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi'nde de bu kitabın orijinal basımı, nüshalarından biri bulunuyor. Gelibolu'daki yenilgi sonrasında Amerika Birleşik Devletleri'ni savaşa katılmaya ikna edebilmek için İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından kendisine verilen görev için Gelibolu'ya geliyor.
Mustafa Kemal Atatürk hayattayken Çanakkale Savaşları'na ilişkin birkaç tane kitap okuduğunu belirten Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi Sorumlusu ve İdari Uzman Yusuf Kartal, kitapla ilgili şu bilgileri verdi, “Burada aslında İngiliz birliklerinin onurlu bir geri çekilme sağladığını bunu ele geçirilen çok sayıda Türk askerlerinin günlüklerinden de anlayabildiklerini, Türk subayların günlüklerinde İngilizler için 'Biz yanlış dostlar seçmişiz. İngilizler dünyanın en iyi savaşçıları' gibi gerçeği yansıtmayan notlarda içerisinde barındıran bir kitap. Çanakkale Savaşları'nın önemli isimlerinden biri olan Mustafa Kemal Atatürk'te, John Masefıeld’in yazmış olduğu tüm bu propaganda metinlerini düzelterek kitap üzerine çok sayıda not almıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün hayattayken Çanakkale Savaşları'na ilişkin okumuş olduğu ilk kitap” dedi.
 
Sedat Uz