Boğaz Medya canlı yayınına katılan Makas, birçok konuda açıklamalarda bulundu. Makas, depremde yapılan çalışmalara değinerek, “Asrın felaketi olarak nitelendirdiğimiz bu deprem sadece bir deprem, bir afet biliyorsunuz. Ülke olarak milletçe, hatta bütün dünya vatandaşları neredeyse bu felaketten dolayı büyük bir üzüntü yaşadı. En derinlerde hissettik bunu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak toprağımızın her karışında nerede olursa olsun, hangi vatandaşımızın canı yansa bizim de yanar. Biz de tabi bu durumda milletçe büyük bir seferberliğe giriştik. Öncelikli olarak ben aziz milletimizle bir milletin evladı olmaktan, böyle bir milletin mensubu, böyle bir milletin bir parçası olmaktan çok büyük onur ve gurur duyuyorum. Bizler bu yaşadığımız ve derinden üzen bu büyük afet karşısında ve hemen akabinde teşkilatlarımızla bütün milletçe geliştiğimiz seferberliğe katkıda bulunmak adına bir çalışma yürütmeye başladık. Gerek teşkilat mensuplarımız gerek teşkilat mensuplarımızın yaptığı organize yardım faaliyetlerine katılan hemşehrilerimizle, vekillerimizle, belediye başkanlarımızla, üyelerimizle beraber çok büyük bir yardım kampanyasına imza attığımızı düşünüyoruz. Nitekim depremden sonraki ilk üç gün içerisinde yardım tırlarımızı deprem bölgesine uğurladık. Sadece yardım tırlarını değil, biz gençlik kollarımızla, kadın kollarımızla akademimizle deprem bölgesinde saha faaliyetleri de yürüttük. Bu saha faaliyetleri tamamen gönüllü faaliyetler ile yürüttük.
Yaşanan bu afetin ve yapılan yardımların siyaseti yok, olamaz da. Tamamen insani duygularımızla gönül birliktelik içerisinde  oradaki kardeşlerimize yardım etmeye gittik. Onun için ne yaptık? Gerek ayni yardımlarımızı, gerek devletimizin belirlediği hesaplara nakdi yardımlar, gerekse yardım faaliyetleri ile vatandaşlarımızın dokunmak, onların ruh haline dokunmak, onların acısını paylaşmak adınae bu anlamda teşkilatımızla iki kez Hatay'da saha çalışmaları yaptık, Köy ziyaretleri yaptık, Mahalle ziyaretleri yaptık. Çadır kentlerini ziyaret ettim. Buradan Güler dağıtarak artı gençlik kolları ekibimizi  Adıyaman'a gönderdik. Adıyaman'da çadır kentlerde genç kardeşlerimizi, evlatlarımızı onlar moral motivasyon vermek adına orada.Kadın kollarımızla yakın zamanda güzel bir çalışmaya imza attı. Yine desteklediğimiz ramazan ayının da gelmesi vesilesiyle deprem bölgesindeki ocakların tekrar tütmesi, sıcak suların tekrar kurulmasına katkı sağlamak amacıyla  bir aileye mutfak seti vermek amacı ile bir çalışma başlattı. Ve bölgede kalan kadınlarımıza ocaklar yeniden tütsün diye mutfak seti hediye ettiler. Dediğimiz gibi bu işin sorumluluğu var. Yani imkanı olan herkesin bu noktada devreye girmesi lazım.
AK Parti Teşkilatı olarak çok ciddi güzel bir çalışma yaptık. Yeterli mi? Yetmez. Keşke yapabilsek. Ama biz eve gittiğimizde de gördük. Tüm depremzede vatandaşlarımızın  devletimizin yaptığı çalışmalardan memnuniyeti yüksek. Devlet yönetimimize, partimize ve teşkilatlarımıza olan teveccühün hala yüksek. Afetten sonra yaşanan umut yine gördük ki Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Dolayısıyla biz hem böyle bir milletin doğmaktan, layık olmaktan hem de böylesine fedakar ve ferasetli bir teşkilatın mensubu olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Rabb'im gülsün diye milletçe bağlarımızı daha da çok kuvvetlendirsin ve tüm vatandaşlarımız da  rahmet versin diyelim.
Biz de teşkilatlarımız aynı zamanda Çanakkaleli eee Yaklaşık yedi bin var. Her birini ayrı ayrı ziyaret ederek gerek  mahalle teşkilatlarımız üzerinden aldığımız bilgilerle ailelerinde mahallelere geldiğini tespit ettiğimiz misafir depremzedelerimiz gerekse konakladıkları tesislerde konaklayan  teşkilatımızın mensuplarımız ziyaret ediyor.  Onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. İnşallah yapılan bu yardımlar yerini buluyor ve tez zamanda yaralar  sarılır diye düşünüyoruz. Biz sahada görüyoruz devlet millet el ele. Türk milleti gerçekten çok güzel bir mozaik ve birbirine yardımcı olmayı sever.  Ben milletimizle bir kez daha gurur duyduğumda altını çizerek ifade etmek istiyorum” dedi.
MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI
 
 
Milletvekili aday adayı süreci ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Makas, şu değerlendirmeyi yaptı; “Biz tamamen depremi yine yaşanan afeti merkezine alan ve yaraları sarmaya yönelik bir deprem, seçim süreci inşallah geçireceğiz. Bu anlamda diğer siyasi partilere de bir çağrıda bulunmuştum. İnşallah böyle seçim dönemi hep beraber geçirelim diye. Bizim milletvekili aday adaylığı   başvurularımızı almaya devam ediyoruz. Yoğun bir süreç geçiriyoruz. Ve bu yoğun süreçle beraber yürütme kurulumuzun  dün aldığı kararla 22  Mart Çarşamba günü akşam 17:00’a  kadar bizim milletvekili aday adaylığı başvurularımızın süresi uzatıldı. Bir bakıma da yoğunluğumuz da vardı, gelen talepler de var. Vatanımıza, milletimize, partimize, şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz şimdiden.
Çanakkale'nin birer evladıyız. 18  Mart'ın ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz. 18  Mart nesilden nesile geçecek kahramanlık destanlarıyla yazıldı. 18 Mart adı,    Mustafa Kemal Atatürk'ün adı aynı zamanda. Bizler Çanakkale evladı olarak anlamakta gerçekten zorluk çekti. Şaşırdınız mı deseniz? Pek şaşırmadım.  Hani son dönemde  CHP Atatürk'ün kurduğu partinin, milletimize, milli birliğimize kasteden cümlelerle siyaset yapan bir partinin mensuplarıyla kurdukları diyaloglardan ötürü şaşırmadı. Fakat 18  Mart adıyla, şanıyla, maneviyatıyla, hatıralarıyla hepimize bir emanet değil mi? Bu emanet hepimizin sahip çıkması lazım.18 Mart bizim nesillerden nesillere çocuklarımıza, torunlarımıza ondan sonra gelen nesillerimize hiç unutamayacak şekilde aktaracağımız ders kitaplarından, tarihin sayfalarından, Türk tarihi sayfalarından asla silinmeyecek bir zaferin adamısınız.  Atatürk'ün kurduğu bir partinin genel başkanı nasılkendi genel merkezinde ‘eğer seçilirsek özerklik vereceğiz’ diyen HDP'li yöneticilerle beraber bir araya gelebiliyor.  Biz anlamakta güçlük çekiyoruz.  Yedili Masa'nın ilanı için özellikle seçilmiş bir tarih mi acaba?”
 
İYİ Parti’nin altılı masada yaşadığı sorunları da ele alan Makas, sözlerini şöyle tamamladı; “Ben buradan daha milliyetçi olmak iddiasıyla kurulduğunu söyleyen İYİ Partili yöneticilere, hani diyorlardı ya ‘biz daha milliyetçiyiz. Daha milliyetçi bir parti olacağız’ diyordu İYİ Partili yöneticiler. Ben buradan İYİ Parti'nin genel başkan yardımcısı Çanakkaleli hemşehrimiz Sayın Rıdvan Uz'a, İYİ Parti'nin il başkanına,   sormak istiyorum. Bu görüşmeden rahatsız oluyorlar mı? Bu görüşme kendilerini rahatsız ediyor mu? Ve bu görüşmenin devamını kendileri tasvip ediyorlar mı? Lütfen cevap versinler. Çünkü milliyetçilik siyaseten kullanılan bir argüman olmaması lazım. Milliyetçilik bizim benliğimizde, ruhumuzda hissettiğimiz bir kavram. Bu anlamda biz gerçekten anlamakta zorluk çektiğimizi bu tablonun yerine sığdıramıyoruz.  CHP 18  Mart'ta HDP'nin genel merkezine gidecekti. Biz zaten artık şaşırmıyoruz.  uzun süreden beri 6’lı  kurdukları  bu masanın gizli ortağı dediğimiz  HDP'yle şu anda aleni bir şekilde görüşme yapacaklar. Eee siyaset gelir geçer. Az önce 18  Mart'ın asla unutulamayacağından işte bu on sekiz Mart'ta yapılan görüşmeyi de asla unutmayacağız”
 
Murat Yüksel