Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden birisine gidiyor. Normal şartlar altında Haziran ayında yapılması gereken seçimlerin erkene alınacağı hep konuşuldu. Sınavlar ve hacı adaylarının durumu gözönünde bulundurularak seçimlerine erkene alınması gündeme geldi. Daha sonra Meydana gelen deprem felaketi ile beraber seçimlerin bir yıl uzatılacağı uzun süre gündemde kaldı.
Kanunen sadece savaş durumunda seçimler ertelenebildiği için bunun imkansız olduğu özellikle belirtildi. Buna rağmen seçimlerin erteleneceği belirtildi. Daha sonra seçimlerin ön görüldüğü 14 Mayıs’ta yapılacağı fikri daha ağır bastı.
Tahminler doğru çıktı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili son karı verdi ve imzayı attı. Dün atılan imza ile seçimlerin tarihi 14 Mayıs olarak kesinlik kazandı.
Seçimlerle ilgili Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anayasamızın 116. maddesinin verdiği yetkiyle, 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzalamış bulunuyorum. Buna göre, inşallah iki ay sonraki ilk pazar günü olan 14 Mayıs 2023 tarihinde milletimiz, cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmek üzere sandık başına gidecektir.
Resmî Gazete’de yayımlanacak bu kararın ardından, Yüksek Seçim Kurulu iki aylık seçim takvimini başlatacaktır. Buna göre, inşallah iki ay sonraki ilk pazar günü olan 14 Mayıs 2023 tarihinde milletimiz, cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmek üzere sandık başına gidecektir. Seçimlerin yenilenmesi kararımızın ülkemize, milletimize, Türkiye Büyük Millet Meclisimize ve siyasi partilerimize hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum
Bizi, seçim tarihini yaklaşık bir ay öne çekme kararını almaya yönelten sebeplerin bazıları şunlardı: Her şeyden evvel 18 Haziran milyonlarca gencimizin geleceğini ilgilendiren üniversite sınav takvimiyle çakışan bir tarihti. Yine bu tarih, yurt içinden ve yurt dışından yüzbinlerce vatandaşımızın hac farizasını ifa etmek üzere mübarek topraklara gittiği bir döneme denk geliyordu. İlk ve orta dereceli okulların seçim tarihinden hemen önce tatile girmesi sebebiyle, her yıl olduğu gibi, bu sene de milyonlarca vatandaşımız, memleketine veya tatil beldelerine gitmek üzere yola çıkacaktı.”
 
Arzu Baladur
Foto:Cumhurbaşkanlığı