Pompa kemiğe dayandı!

Her geçen  gün enflasyonu tırmandıran ve kurdaki  yükselme ile birlikte zirveye koşan akaryakıt zamları çiftçiden işçiye, taşımacılardan yolculara kadar  her kesimin ekonomisinde deprem yarattı. 

679 0
Pompa kemiğe dayandı!

Her geçen  gün enflasyonu tırmandıran ve kurdaki  yükselme ile birlikte zirveye koşan akaryakıt zamları çiftçiden işçiye, taşımacılardan yolculara kadar  her kesimin ekonomisinde deprem yarattı.  Özellikle motorine yapılan zamlar yüzünden neredeyse tüm mal ve hizmetlerin fiyatı arttı, artmaya devam ediyor. Motorin 1 yılda yüzde 352 zamlandı. Motorinin litre fiyatına son gelen 1 lira 29 kuruşluk zamla Çanakkale’de fiyat 30 lirayı geçti. Son dönemlerde artan akaryakıt fiyatları hakkında bir değerlendirmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'dan geldi. Parti grubunda konuşan Erdoğan, "Ham petrol fiyatlarındaki artıştan maalesef etkileniyoruz. Dünyanın yaşadığı bu sıkıntının geçmesini sabırla bekleyeceğiz" dedi. Her gün gelen zamlara tepki gösteren vatandaşlar sosyal medyada veryansın etmeye devam ediyor.
Litre fiyatı 30 TL'ye dayanan motorine yeni bir zam daha geldi. Akaryakıt fiyatları için zam ve indirim haberleri gündemde yer alırken motorin litre fiyatına yeni bir zam geldi. Türkiye'de akaryakıt fiyatları neredeyse günlük değişir oldu. Benzine gelen 95 kuruşluk indirimin ardından motorine de 1 lira 29 kuruş zam geldi. Fiyat artışının ardından motorinin litresi 29 liranın üzerine çıktı.
“DÜNYANIN YAŞADIĞI BU SIKINTININ GEÇMESİNİ SABIRLA BEKLEYECEĞİZ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 liraya dayanan akaryakıt fiyatları hakkında  parti grubunda konuştu. Konuşmasında yakıt fiyatlarının sadece Türkiye'yi değil tüm dünyayı etkilediğini belirten Erdoğan "Pompa fiyatlarında ortaya çıkan rakamlar gerçekten rahatsız edici düzeydedir. Petrol tüketiminin çok büyük bölümünü ithalat ile karşılayan bir ülke olarak hem ham petrol fiyatlarındaki yükselişten hem de kurdaki artıştan anında etkileniyoruz. Dünyanın yaşadığı bu sıkıntının geçmesini sabırla bekleyeceğiz " ifadelerini kullandı.
Her gün gelen zamlara tepki gösteren vatandaşlar sosyal medyada, “Akaryakıt zammı demek iğneden ipliğe zam demek, makam araçlarının millete yükünün artması demek, hayat pahalılığı demek, vatandaşın sırtındaki yükün artması demektir” ifadelerini kullandılar.
M.E:
Motorine bu gece yarısından itibaren 1 lira 27 kuruş zam geldi. Ülke olarak zamları, geçim derdini, haksızlıkları, umutsuzlukları konuşmaktan insanca yaşamayı unuttuk. Bu millet bunu hak etmiyor.
V.A:
Günün zammı Motorin. Motorine 1 lira 27 kuruş zam gelmesi bekleniyor. Göstermelik indirimlerin ardından yine devasa zamlar gelmeye başlayacak. Akaryakıt zammı demek iğneden ipliğe zam demek, makam araçlarının millete yükünün artması demek, hayat pahalılığı demek.
A:
Türkiye’de motorine büyük zam. Bir yılda %304 zam. Avrupalılar; Almanya- Benzin 30 - Mazot 15 sent indirim + 6 milyar destek. Fransa - 15 sent indirim 2 milyar destek. Polonya  akaryakıtta KDV 0. Hollanda - Benzin 17 - Motorin 11 sent + 2,8 milyar destek. Durum bu.
A.K:
Benzin ve motorin düz 50 TL yapılıp insanları zam psikolojinden çıkartılması lazım
MSTYN:
Motorin, dolar, altın, zam. Temmuz’da arkadaşın düğünü var, git gel mazot parası 2500, bir çeyrek altın 1600, yedin içtin şu bu 7000 toplam maliyet. Ulan 8 sene önce bu paraya düğün yaptım ben.
M.M:
Motorine 1 lira 27 kuruş zam geldi. Arabam yok ki zamdan bana ne diyen zihniyet, topraktan sofraya kadar harcanan mazottan bihaber. Akaryakıtta ki en ufak zam iğneden ipliğe kadar geliyor araban olmasa da zamma ortaksın artık anla.
P:
Yılbaşında, "Rekor zam yaptık" diye övündükleri asgari ücretle, sadece 150 litre motorin alınabiliyor. Geçen yılki asgari ücretle 400 litreden fazla motorin alınıyordu. Sizin yaptığınız zam batsın.
A.A:
AKP yine boş geçmedi, bu gece motorin e 1.27 TL zam bekleniyor. Yapılan her akaryakıt zammı iğneden ipliğe zam demektir, hayat pahalılığı demektir, vatandaşın sırtındaki yükün artması demektir.
E:
15 gün içinde kaç kez zam geldiğini bilmiyorum, yalnız 97 kuruş indirimle aldığım benzin fiyatı anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.
İ:
Bugün de motorine zam geldi çok şükür. Zam gelmediği zamanlarda korkuyorum kötü bir şey mi oldu diye.
S:
Ülkenin artık tek gerçeği zam zam zam. İnsanların yaşama sevincini söndürdünüz ya.
P:
Bu geceden itibaren motorine 2.60 TL daha zam geliyor ve 1 litre motorin 32.60 TL oluyor. Taksici ne yapsın? Dolmuşu ne yapsın? Servisçi ne yapsın? Otobüs firmaları, lojistik firmaları, nakliyeciler ne yapsın? Sıcak satış yapanlar ne yapsın? Belediyeler ne yapsın?
Dilek  Akşen


Etiketler; #zam
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.