“Mercedesler, BMW’ler tıklım tıklım”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu, ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde basın mensupları ile bir araya gelerek 2021 yılını değerlendirdi.

476 0
“Mercedesler, BMW’ler tıklım tıklım”

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başkan Semizoğlu, 2021 yılı içerisinde pandemi süreci ile birlikte yaşanan ekonomik krizler ile alakalı sorulan soruya; “Çanakkale’de herkes işine sahip çıksın.  Ne işçi işçi gibi yaşıyor, ne memur memur gibi yaşıyor, ne çiftçisi çiftçi gibi yaşıyor. Artık bir doyumsuzluk var.  Eskiden büyük aileler büyük evlerde yaşardı. Şimdi her evden üç araba çıkıyor.  Ve Eskiler maalesef harcamaya alışmışlar o bolluk dönemi bitti.  Ben sanayide kriz yok, sanayi derken üretim tesislerinde,  orada üretim devam ettiği sürece sanayide de iş devam ediyor. İşlerimiz düştü, bir sürü malzemeye de zam geldi. Ben şunu söylüyorum, çok kötü değil.  Kötüyü arıyoruz yandık bittik kül olduk diyoruz ama bir bakıyorum Mercedesler, BMW’ler tıklım tıklım. Yani herkes işini severek yapsın” dedi.
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu,  dün, ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde basın mensupları ile bir araya gelerek 2021 yılını değerlendirdi.
Kent gündeminden ekonomiye kadar bir çok soruya yanıt veren Başkan Semizoğlu şu başlıklara vurgu yaptı:
“HİÇBİR MECLİS ÜYEMİZ, KOMİTE ÜYEMİZ HUZUR HAKKINI HİÇBİR ŞEKİLDE ALMAMIŞTIR”
“Huzur hakkına bizim Meclis toplantılarında her sene biz meclis kararı ile bunların alınmaması karar veriyoruz. Hiçbir meclis üyemiz, komite üyemiz huzur hakkını hiçbir şekilde almamıştır.  Diğer yönetim kurulu üyeliklerinden, yani Gestaş’tan alma hakkım var  diğer alanlardan alma hakkım var ama bunların hiç birisinden  benim hesabıma yatmaz. Odamızın şirket hesabına yatar.  Bu para da personel giderine ve odanın diğer giderleri için kullanılır.  Yönetim Kurulu arkadaşlarım da dahil olmak üzere bir kuruş aldığımız yok.”
“HİÇBİR KURUMUN BAŞINDAKİ SEÇİLMİŞ KİŞİ İLE HUSUMET İÇERİSİNDE DEĞİLİZ”
 “Ben Bülent Turan’ı aradığım zaman telefonum iki defa çalmıyor.  Açamadığı zamanlarda da mesaj atıyor ve geri dönüyor.  Başından beri Vekilimizle dalgalı bir ilişkiye girmedim.  Ben hesabımı 8 bin 400 üyeme veririm.  Bu 8 bin 400 üyenin arasında her partiden isimler var.  Ve benim yakamda siyasi parti rozeti olmadı olmayacak da .  Benim Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Olarak iki tane  konforum var. Birisi TOBB  Başkanı Rıfat Hisarcıkoğlu diğeri ise AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan.  Bülent Turan beyin iş etiği olsun  gereği yoksa Jülide Hanım, Muharrem Bey ve Özgür beyle de aramız iyi.  Bizim Bülent Turan beyle  inişli çıkışlı zamanlarımız hiçbir zaman olmadı.  Dediğim gibi konforlarımdan bir tanesi Bülent beydir.  Çanakkale’nin de en büyük şanslarından birisidir.  Bunu çok açık ve net belirleyebilirim. Ben ‘Bülent Turan Konforum’ derken, Bülent Turan’a yağ çekmek peşinde değilim.  Çanakkale Ticaret Sanayi Odası olarak  hiçbir kurumun başındaki seçilmiş kişi ile husumet içerisinde değiliz.”
“MERKEZDEKİ ESNAFA RAKİP OLMAYIZ”
“Binanın yapılış amacı, alt katını sanayi müzesi yapmak.  Üst katını da tam dört dörtlük bir restoran mutfağı yapmıştık ama hiçbir zaman bir restoran gibi çalışmasını istemedik.  Çünkü bizim yöredeki esnafla rekabet yapmamız doğru değil.  Birçok arkadaşlarımızın çoğunun işyeri kapandı.  Her şey bir yana tamamen kapatıp açmama sebebimiz bu.  Merkezdeki esnafa rakip olmamak amacı ile açamadık.  Oysa restoran  gibi yapmıştık.  Ancak masalar bir birine yakın olur insanlar sıkışır dedik e kafe tarzı haline getirmeyi amaçladık. Her şeyiyle de hazır.  Burası ile ilgili Tarihi Alan Başkanlığı ve Troya ile ilgili çalışmalarımızı başlattık.”
“ZAM VAR, KRİZ YOK”
 “Biz 2021 yılı gelir  Bütçemizin %156’sını gerçekleştirdik.   Gider bütçemizin de %87’sini gerçekleştirdik. Yani parayı toplamışız ama harcamamışız.  Benim de garipsediğim biz sadece üye aidatlarını değil, geçmişte toplanamayan aidatları da  topladık.  Çanakkale’de herkes işine sahip çıksın.  Ne işçi işçi gibi yaşıyor,  ne memur memur gibi yaşıyor,  ne çiftçisi çiftçi gibi yaşıyor.  Artık bir duyumsuzluk var.  Eskiden büyük aileler büyük evlerde yaşardı. Şimdi her evden üç araba çıkıyor.  Ve Eskiler maalesef harcamaya alışmışlar  o bolluk dönemi bitti.  Ben sanayide kriz yok, sanayi derken üretim tesislerinde,  orada üretim devam ettiği sürece sanayide de iş devam ediyor.  Yönetim Kurulu arkadaşlarımız da burada evet işlerimiz düştü, bir sürü malzemeye de zam geldi . Ben şunu söylüyorum, çok kötü değil.  Kötüyü arıyoruz yandık bittik kül olduk diyoruz ama bir bakıyorum Mercedesler, BMW’ler tıklım tıklım. Yani herkes işini severek yapsın.”
“ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDEKİ YÜK ENFLASYONU TETİKLER”
Yeni ekonomik programı için geçen ay,  yerinde bulduğumu söylemiştim,  ama dünkü mecliste de pansuman tedavisi yapılmasını gerektiğini söylemiştim.  Bu acıyı çekeceksin yani hep beraber çekelim, yani çalışanımızla, işverenimizle memurumuzla hep beraber çekelim,  ama belirsizlik var. Bir gün Çin modeli oluyor, bir gün Türk Modeli oluyor ve daha neler neler.  Ben Cumhurbaşkanının ekonomik programı hakkında konuşacak bir bilgiye sahip değilim.  Tabi ki çıkıp her şey açıklansa insanlar ne olduğunu bilse sorular kalmasa. Ama şu anda işverenlerin önündeki şu andaki en büyük sorun belirsizlik.  Asgari Ücret Konusunda da biz hep şunu söylüyorduk, Oda Başkanlarımız başta olmak üzere birçok üst makama defalarca ilettik.  Aşağı yukarı her ay online olarak oda başkanları ile toplanıyoruz. Asgari ücretin üzerindeki vergi yükü kaldırılmadığı sürece asgari ücreti 10 bin verseniz 2-3 ayda yok olur Çalışanlar biz köle halindeyiz diyorlar. Ya ne kölesi, şu anda mümkün mü çalışıp da SGK’sız çalışan çalıştırmasın. Veya fazla çalıştırması. Mümkün değil.  Kahvelerde ortaklar dolaşıyor işçi şikâyetçi olsa da şirkete dava açsam. Ülkede işverenle işçi arasındaki davaların, çalışan lehine sonuçlanma oranı kaç biliyor musunuz? %97. İş var evet gelsin çalışsınlar. Bir de Asgari ücret üzerindeki vergi yükü kalkmadığı sürece ben asgari ücrete yapılacak zammı enflasyonu daha da tetikleyeceğini düşünüyorum.”
Dilek Akşen
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.