Çanakkale Kent Konseyi bünyesinde bulunan Çevre Meclisi seçimi adeta nefes kesti. İki listenin yarıştığı seçim sonucunda itirazlar, iptaller ve tartışmalar yaşandı. Arka arkaya yapılan oy sayımı sonucunda Çanakkale Çevre ve Doğa Federasyonu Başkanı Bünyamin Nami Tonka’nın listesi çoğunluğu kazandı.

Yeni Yürütme Kurulu'nda Pınar Bilir Akkuş, Bünyamin Nami Tonka, Emin Uğur Ulugergerli, Yeşim Büyükateş ve Erhan Çakır yer aldı.nKurul önümüzdeki hafta bir araya gelerek, Kent Konseyi Çevre Meclisi yeni başkanını seçecek. 

Çevre konusunda aldığı kararlar nedeniyle önem taşıyan Kent Konseyi Çevre Meclisi’nde seçimli genel kurul yapıldı.  Belediye Çalışanları Eğitim, Sosyal Tesis ve Rekreasyon Alanında yapılan  seçimde iki liste yarıştı. Bunlardan biri Çanakkale Çevre ve Doğa Federasyonu Başkanı Bünyamin Nami Tonka, diğeri ise Kent Konseyi Çevre Meclisi Eski Başkanı Pınar Bilir Akkuş oldu.  Divan üyelerinin seçilmesinin ardından oy kullanımına başlandı. Kısa süren oy kullanımı sonrasında açılan sandıktan oylar sayılmaya başlandı. İlk oylama sonucuna göre; İlk beş kişilik listede Tonka’nın listesinde 4, Bilir’in listesinde ise 1 kişi yer aldı.

İTİRAZLAR BAŞLADI
Sayım sonucunda tutulan çetereler birbirini tutmayınca, sayım yeniden yapıldı. Yapılan itirazlar sonucu yeniden oy sayımına başlandı. İki oy yedek pusulasında, yedek listeye girmesi istenen beş ismin yazıldığı sebebi ile, bir diğer pusulada ise imza yer aldığı için, üç pusula iptal edildi. Yeniden yapılan sayımda yürütme kuruluna Tonka'nın listesinden 3, Bilir'in listesinden 2 üye girmiş oldu. 

İKİ İTİRAZ DİLEKÇESİ SUNULDU
Esenler Mahalle Meclisi Başkanı Kadir Erkoyun, yedek liste isimleri yazılması nedeni ile iki pusulanın iptal edilmesi gerektiğine dair dilekçe yazarken, Bünyamin Nami Tonka ise,   bu pusulaların iptal edilmemesi gerektiği yönünde dilekçe yazdı. Bir üye de  sandık kapama saatinin duyurulmadığı için oy kullanamadığını ifade eden bir dilekçe yazdı.  3 dilekçe önümüzdeki hafta Kent Konseyi Yürütme Kurulu tarafından incelenecek.

Haber: Dilek AKŞEN