UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği tarafından “Çocuk İstismarı ile Mücadele ve Farkındalık” haftası kapsamında “Çocuklar için Mavi Kurdele Tak”  kampanyası başlatıldı. Boğaz Medya çalışanları da mavi kurdele takarak destek verdi.

Her yıl temmuz ayının ikinci haftasında tekrarlanan Mavi Kurdele Kampanyası başlatıldı. Ağrı’da Leyla, Ankara’da Eylül, İzmir’de Eymen başta olmak üzere istismara uğrayan ve katledilen tüm çocuklara dikkat çekmek üzere UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği’nin başlattığı bir talep ve farkındalık niteliği taşıyor.

Mavi kurdele kampanya ile Çocuk İstismarı ile Mücadele'de İhtisas Mahkemelerinin kurulması, Türkiye’nin her ilinde Çocuk İhmal Ve İstismarını Önleme Merkezlerinin kurulması, istismarcıların tutuklu yargılanması, çocuğun beyanının esas alındığı yargılamaların yapılması,  Çocuk Koruma Eğitiminin Milli Eğitim müfredatına eklenmesi, yargıda çocuğun üstün yararı ilkesinin etkili bir şekilde işlemesi hususlarına dikkat çekilmek amaçlanıyor.

İzmir’in Menderes ilçesinde 6 çocuğun okul müdürleri tarafından istismar edilmesine karşı verdiği hukuk savaşıyla Türkiye'nin Öğretmeni haline gelen Saadet Öğretmen, ülkenin genelinde var olan çocuk ölümleri, ihmal ve istismar olaylarına kayıtsız kalınamayacağını ve bunun artık bir vatan savunması olduğunu belirterek Yücel Ceylan ile birlikte UCİM çatısı altında binlerce insanı bir araya topladı.
UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği tarafından “Çocuklar için Mavi Kurdele Tak” kampanyasına dair açıklama yapıldı. Açıklamada, ‘’Mavi Kurdele Kampanyası da bu mücadelenin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Türkiye genelinde 55 ilde yapılanması , 75.000’i aşkın gönüllüsü; İzmir, Konya, İstanbul ve Erzurum’da Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme Merkezleri olan UCİM, eş zamanlı olarak tüm illerdeki gönüllüleriyle birlikte #çocuklariçinmavikurdeletak çağrısını yaptıkları etkinliklerle ses getirecek’’ denildi.

‘ÇOCUKLAR İÇİN MAVİ KURDELE TAK!’
 “Mavi Kurdele” kampanyası ile tüm Türkiye’de “Çocuklar İçin Mücadele Et” mesajını yaymayı amaçladıklarını söyleyen UCİM Genel Başkanı Saadet Özkan ve Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan: “Çocuk istismarına karşı farkındalığın artması ve istismarla mücadelenin hız kazanması için Çocuk İstismarı ile Mücadele ve Farkındalık Haftasındaki #çocuklariçinmavikurdeletak kampanyamıza  toplum her kesiminin desteklerini bekliyoruz. Sosyal medyadan da destek olabileceğiniz kampanyamıza sol bileğinize taktığınız mavi kurdelelerinizle çektiğiniz fotoğraflarınızı veya videolarınızı  #çocuklariçinmavikurdeletak etiketiyle paylaşarak çocuklarımızın sesinin daha çok duyulmasını sağlayabilirsiniz” dediler.

BASIN MAVİ KURDELE İLE DESTEK VERDİ
Çocuk İstismarı ile Mücadele ve Farkındalık haftası olan Temmuz ayının ikinci haftasında UCİM tarafından yapılan çağrıda ‘Çocuklar için Mavi Kurdele Tak’ kampanyasına destek istendi. Sol bileklere mavi kurdele takılarak çekilen fotoğraflar sosyal medyada #çocuklariçinmavikurdeletak etiketiyle paylaşılmaya başlandı. UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği tarafından başlatılan ‘Çocuklar için Mavi Kurdele Tak’ kampanyasına Boğaz Medya çalışanları da destek  verdi.

Basın mensupları ‘çocuk istismarı ile mücadelede her zaman çocukların yanında olacağı’ mesajını vererek, bileklerine bağladıkları mavi kurdele ile fotoğraf çekindi. Basın çalışanları çektikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaştı.

Bünyamin Nami Tonka