Felsefe Eğitmeni Belgin Önal tarafından ‘Çocuklarla Felsefe’ etkinliği düzenlendi. Öykülerle felsefe eğitimi verildi. Gökçeada’da yapılan etkinlikte Sabahattin Ali’nin “Arabalar Beş Kuruşa” öyküsü üzerinden gerçekleştirildi. Belgin Önal açılış konuşması ve öyküyü okuması ile başladı. Çoğunluğun ilk kez duyduğu öykünün okunması sonrası öykü üzerine çocukları yorum yaptı.

Oyun çağında bulunan çocukların öyküde geçen olay üzerine yaptıkları yorumlar beğenildi. Çocukların kendilerini ifade etme becerilerini ustaca ortaya çıkaran çıktı. Düzenlenen etkinliği hem çocuklar hem de valiler dikkatlice dinledi.

Yapılan etkinlik hakkında bilgi veren Felsefe Eğitmeni Belgin Önal, “Gökçeada’da çocuklarla felsefenin moda olduğu bir dönemde ben farklı bir çizgiden giderken edebi metinler üzerinden özellikle Türk yazarları üzerinden felsefe sorgulama yapmayı seçtim. Dünya antoloji üzerinden bir Alman yazarının eseri üzerinden çalışma yapacağız. Özellikle içinde çok felsefi sorular bulunduran bizi değişik ve değeri eylem olanaklarını değerlendiren, toplumsal sorunları değerlendiren felsefi kavramları taşıyan öyküleri seçiyorum. Karşılıklı diyaloglar eşliğinde tartışmaları yazıya dönüştürüyoruz. Çocukların etkinlikten olumlu ayrıldıklarını görüyorum. Felsefe dünyayı farkındalık yaratmak için dünyayı düşünce ile göre bilmemizi sağlamaya çalışıyor. Beinm amaçladığım şey çocuklara düşünmeyle görmeyi çalışmak bunu da en iyi edebi olan öyküler aracılığı ile yapmayı doğru buluyorum” dedi.

Damla Şener Okdaş