Kentin en uğrak halk pazarlarından olan Salı pazarında bu hafta hasadı devam eden domates, fiyatıyla vatandaşın yüzünü güldürüyor.

Her hafta Salı günü İsmetpaşa Mahallesi Pazar Yeri’nde kurulan Salı Pazarı’nda bu hafta fiyat listesinde bazı ürünlerin fiyatı düşerken bazı ürünlerin de fiyatı artış gösterdi. Yaz meyvelerinin fiyatları geçen haftaya göre biraz olsun düşüş gösterdi. Erik, kiraz ve şeftali fiyatları geçtiğimiz haftaya göre düştü.
Kentin en kalabalık halk pazarlarından olan Salı pazarı bu hafta da kentlilerin akınına uğradı. Her hafta kurulan Salı pazarında bu hafta yaşanan fiyat düşüklüğü vatandaş tarafından olumlu karşılandı. Geçtiğimiz hafta kayısı, çilek, kiraz kilosu 10 liraya satılırken bu hafta 5 liraya kadar düşüş gösterdi. Domates, salatalık, biber gibi sebzelerin 6 liradan 3 liraya kadar inmesi vatandaşların talebini arttırdı. Yaz mevsiminin vazgeçilmez ürünü olan karpuz fiyatları da bu hafta kilosu 75 kuruştan tezgahlarda yer buldu. Salı Pazarı’nda yaz ürünlerinin fiyatları geçtiğimiz haftaya göre düşüş gösterdi. Düşüşün birkaç hafta içinde belirgin bir şekilde tezgaha yansıyacağı ifade edildi.

Kentin en kalabalık halk pazarlarından olan Cuma pazarı bu hafta da kentlilerin akınına uğradı. Koronavirüs tedbirleri sebebiyle maske mesafe ve hijyen kurallarına uyularak denetimlerle gerçekleştirilen İsmetpaşa Mahallesinde kurulan Cuma Pazarına vatandaşlar hem fiyatların uygun olması hem de ürünlerin taze olması sebebiyle yoğun ilgi gösteriyor. Her Cuma günü vatandaşlar tarafından rağbet gösterilen kalabalığı ile bilinen Cuma pazarında sofraların vazgeçilmezlerinden olan yazlık sebze ve meyveler tezgâhları doldurdu.

DOMATES FİYATI 3.5 LİRA
Vatandaşlar bu hafta pazarda en çok domates satılan tezgahlara yoğun ilgi gösterdi. Turşu ve salça mevsimin gelmesiyle beraber pazarda vatandaşlar domates alımlarına ağırlık verdi. Domates satışı yapılan tezgahlarda kilo kilo domates satın aldı. Domates fiyatı 3,5 liraya kadar düşerek vatandaşın yüzünü güldürdü.
Sebze fiyatları ise domates kilosu 3, kabak 5, patates 4 kilo 10, kuru soğan 2.50, salatalık 4, patlıcan 5, dere otu ve maydanoz 1, olarak satıldı. Meyveler ise kiraz 5, şeftali 7, nektarın 6, elma 5 olarak satıldı.

DENETİMLER SÜRÜYOR
Çanakkale Belediyesi vatandaşların daha sağlıklı ve rahat bir ortamda alışveriş yapabilmeleri için her iki pazarda da gerekli tüm önlemleri almaya devam ediyor. Covid-19 kuralları kapsamında zabıta ekiplerince daha düzenli bir hale getirilen pazar yerine vatandaşların maskesiz girişine izin verilmiyor. Öte yandan pazara girişte vatandaşların HES kodların denetim ekiplerince kontrol ediliyor. Pazar yeri girişlerinde vatandaşların sağlığı için el dezenfektan üniteleri  de bulunduruluyor. Zabıta ekipleri Pazar içerisinde sık sık yaptıkları maske denetimleri ile koronavirüse geçit vermiyor.
 
 
 Arzu Baladur