Aşılamadaki hız her geçen gün artıyor. Birçok kişi ve meslek grubu aşılanacaklar listesine eklenirken koronavirüsle mücadele kapsamında kentimizde uygulanan birinci ve ikinci doz toplam aşı miktarı 352 bini aştı. Öte yandan Çanakkale, nüfusuna aşılama hızında birinciliğini koruyor.

Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 48 bini geçti. Koronavirüse karşı geliştirilen aşıların uygulaması da ülke genelinde hızla devam ediyor. Virüse karşı geliştirilen Sinovac aşısının Türkiye’ye gelmesinin hemen ardından acil kullanım onayı verilerek hızla uygulanmaya başlamıştı. İlk aşılamanın sağlık çalışanlarına uygulanmasından sonra aşılar Bakanlık tarafından belirlenen aşı takvime göre toplumun diğer kesimlerine de uygulanmaya devam ediyor. Ek olarak aşılama takvimin her geçen gün yeni meslek grubu ekleniyor. Bu süre zarfında BionTech aşısı da kullanıma sunuldu.

Sağlık Bakanlığı tüm korona virüse karşı mücadele sürecini şeffaf olarak gerçekleştirmeye özen gösteriyor. Sağlık Bakanlığı ilk olarak pandemi başında Hayat Eve Sığar
(HES) Uygulamasını kullanıma sundu. HES Uygulaması ile vatandaşlar koronavirüs yoğunluğundan HES koduna kadar bir çok bilgiye erişim imkanı sağlarken Bununla birlikte pandeminin başından beri günlük vaka, ölüm ve iyileşen sayıları gibi pek çok bilgi sağlık Bakanlığının web sitesinde paylaşılıyor. 25 Ocak 2021 tarihi itibarıyla ise aşı haritası erişime açıldı. 14 Ocak’ta Türkiye’de uygulanmaya başlanan korona virüs aşısı kapsamında 33 milyondan fazla doz aşı yapıldı.

Sağlık Bakanlığı, illere göre yapılan aşı uygulamalarını gösteren "Türkiye Aşı Tablosu"nu açıkladı. Buna göre, Türkiye'de bir doz aşı uygulanan kişi sayısı 17 milyon 371 bin 422’ye çıktı. İki doz aşı uygulanan kişi sayısı ise 12 milyon 986 bin 731'e ulaştı. Toplam uygulanan aşı sayısı 30 milyon 358 bin 153'e yükseldi.  Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan son Aşı haritası verilerine göre Çanakkale’de toplam 329 binden fazla doz aşı yapıldı. 

MARMARADA AŞILAMA 10 BİNİ GEÇTİ
Türkiye’deki 81 ilde aşılananların sayısı covid19asi.saglik.gov.tr sitesi üzerinden anlık olarak takip edilebiliyor. 'COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu' aşı haritası ile il il aşılanan kişi sayısı görüntülenebiliyor. Sitede yer alan son bilgilere göre toplam aşılama sayısı 33 milyon 38 bin 535 seviyesinde yer alırken 5 milyon 572 bin ile İstanbul aşılamanın en çok yapıldığı şehir oldu. Öte yandan Ankara’da da aşılama 2 milyon 781 bin doza ulaştı. Son verilere göre ilimizin de içinde bulunduğu Marmara Bölgesi’ndeki toplam aşılama sayısı 10 milyon 280 bin 476’nın üzerine çıktı.

AŞILAMA HIZLI
541 bin nüfusu olan Çanakkale’de son verilere göre toplam 352 bin 729 doz aşı yapıldı. Toplam 352 bin doz aşı yapılırken 201 bin 235 kişi ilk doz aşılarını oldu. 151 Bin 494 kişinin ise ikinci dozları da tamamlandı. 541 bin nüfuslu kentimizde aşılama devam ediyor.

14 Ocak’ta sağlık çalışanları için aşılama başladı. Şu ana kadar 33 milyondan fazla kişiye koronavirüs aşısı yapıldı. 11 Şubat itibarıyla ise 2. doz aşılama yapılmaya başlandı. İkinci doz aşılamada toplamda 13 milyon 617 bin 780 kişinin ikinci doz aşıları yapıldı.

AŞILAMA HIZINDA ÇANAKKALE BİRİNCİLİĞİNİ KORUYOR
11 Haziran aşı verilerini değerlendiren Özkan Soytürk, ikinci doz aşı olanların oranının yüzde 22,31 olduğunu hesapladı. Özkan Soytürk verileri aktardığı tabloyu, ‘’ 11/06/2021 Son 24 saatte yapılan 1. doz Şırınga : 492.066 2. doz Şırınga :   90.379 Toplam Şırınga: 582.445 Dün yapılan toplam Şırınga : 458.523 idi. Toplam yapılan aşının, nüfusa oranına göre illerdeki dağılımı’’ ifadelerini kullanarak paylaştı. Soytürk’ün paylaştığı verilere göre Çanakkale nüfusuna oranla aşılamada yine birinci sırada yer aldı. Çanakkale’de 2. Doz aşının yapılması ile aşıları tamamlananların oranı Çanakkale’de yüzde 34,50 olarak belirlendi. Buna göre Çanakkale, Türkiye genelinde en fazla aşılama yapılan il oldu.

AŞI TAKVİMİNDE YENİ GRUPLAR AÇILIYOR
Aşılamaya son dönemde oldukça önem verildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada 3 yeni meslek grubunun daha aşılama takvimine dahil edileceğini açıkladı. Buna göre; kafe ve restoran çalışanları, berber ve kuaförler ile avukatlar aşılanabilecek.
Aşılama süreci, Koronavirüs Bilim Kurulunun oluşturduğu takvim doğrultusunda tamamlanacak. Belirlenen takvime göre, birinci aşamasının A grubunda sağlık kurumunda çalışanlar (kamu, özel, üniversite, vakıf gibi tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil) ile tüm eczane çalışanları (eczacı ve kalfalar dahil) bulunuyor.
Birinci aşamanın B grubunda yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar, C grubunda ise 65 yaş ve üstü bireyler yer alıyor.

İkinci aşamada A grubunda, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları bulunuyor.Bu sektörler şu şekilde sıralanıyor: Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, Özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, Cezaevleri, Eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), Gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb), Taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar.

Bunların ardından ikinci aşamada 50-64 yaşlarındaki bireyler, üçüncü aşamada ise öncelikle kronik hastalığı olan kişilere aşı yapılacak. Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bu grubu 30-39 yaş ve 18-29 yaş grubu takip edecek.

Üçüncü aşamada son olarak diğer gruplarda bulunan sırasıyla 40-49 yaş, 30-39 yaş ve 18-29 yaşlarında olanlara aşı uygulanacak.
Dördüncü aşamada ise sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.

AŞI BAŞVURUSU
Korona aşısının seyrinde ilerlemesi için aşılamada randevu sistemi uygulanıyor. Vatandaşlar, COVID-19 aşısına ilişkin durumunu e-Nabız hesabından veya 2023'e kısa mesaj göndererek öğrenebiliyor.  Aşı olacak grupta yer alan kişiler randevu işlemi için MHRS uygulamasında başvuru yaparak, randevu tarihi geldiğinde randevu aldığı sağlık kuruluşuna giderek aşı olabilecek. Aşıyı uygulayan sağlık personeli tarafından vatandaşın ikinci doz randevusunu da oluşturuluyor.  Oluşturulan ikinci doz randevusunun bilgileri de kısa mesajla iletilecek. Öte yandan vatandaşlar aşı uygulaması için, MHRS ve e-Nabız hesabı üzerinden randevularını değiştirilebiliyor.
Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr/ veya 182’den randevu alınarak başvuru yapılabiliyor. MHRS Web’den randevu almak için; Daha önceden üyelik kaydınız yok ise “Randevu Al” butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan “Üye Ol” seçeneğini tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer üyeliğiniz mevcut ise kimlik numaranız ve şifrenizle istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

MHRS mobilde randevu almak için ise akıllı cihazınızın uygulama marketinden MHRS uygulamasını indirerek üyelik kaydınız yoksa oluşturabilir, var ise kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak randevunuzu alabilirsiniz. Korona virüs aşısı randevusu için, sisteme giriş yapıldıktan sonra “Hastane randevusu al” seçeneği üzerinden “Genel Arama” ardından “Covid-19 aşı” seçeneğini tıklayarak gerekli bilgileri girmeniz gerekiyor.

Mehmet Kuzey