CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale’de yaklaşık bir buçuk yıl önce depreme dayanıklı olmadığı tespit edilerek yıkım kararı verilen ve bu sürede bir kısmı yıkılan okullar ile ilgili hiçbir adım atılmadığını ileri sürerek, “Neredeyse bir buçuk yıl geçti ancak yıkılan okulların yeniden yapılmasıyla ilgili hâlâ hiçbir faaliyet gözükmüyor. Gereken ödenek mi bulunamıyor? Bu okullar ne zaman yapılacak?” diye sordu.
 
CHP’li Özgür Ceylan Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada Çanakkale’de depreme dayanaklı olmadığı için yıkım kararı verilen okulları gündeme getirdi. Özgür Ceylan Çanakkale’nin birinci derece deprem bölgesinde bulunduğunu belirterek, yaklaşık bir buçuk yıl önce depreme dayanıksız olduğu için bazı okulların yıkımına bazılarının da güçlendirilmesine karar verildiğini söyledi. Özgür Ceylan bu çerçevede depremde hasar gördükleri gerekçesiyle Biga'da bazı okulların da yıkıldığını belirterek, “Bu okullarda eğitim öğretim gören çocuklarımız ikili eğitim için ilçedeki diğer okullara yönlendirilmişlerdir” dedi. Özgür Ceylan, küresel salgın nedeniyle okullarda yüz yüze eğitime ara verildiğini hatırlatırken, “Süreçte yıkılan okulların bir an önce yapılması ve çocuklarımızın güvenli ve sağlıklı koşullarda eğitimlerine devam edebilmeleri bütün velilerimizin beklentisiydi” diye konuştu.
 
CHP’li Özgür Ceylan, yüz yüze eğitime verilen arada yıkılan okulların yerine yenilerinin yapılmasının mümkün olabileceğini belirtirken, “Yetkililerin okulların yıkılacağı açıklamasını yapmalarının üstünden neredeyse bir buçuk yıl geçti. Ancak yıkılan okulların yeniden yapılmasıyla ilgili hala hiçbir faaliyet gözükmüyor. Gereken ödenek mi bulunamıyor? Bu okullar ne zaman yapılacak?” diye sordu.
 
Haber Merkezi
 


Kaynak: Haber Merkezi