Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de aşılama sayısı 28 milyona çıktı. Kentimizde ise 311 binden fazla doz yapıldı. Öte yandan Çanakkale, nüfusuna aşılama hızında birinciliğini koruyor oldu.

Aşılama süreci devam ediyor. Koronavirüse karşı geliştirilen aşıların uygulaması ülke genelinde sürüyor. Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 47 bini geçti. Salgınla mücadele sürerken elimizdeki tek savunma aracı hala aşı. Virüse karşı geliştirilen Sinovac aşısının Türkiye’ye gelmesinin hemen ardından acil kullanım onayı verilerek hızla uygulanmaya başlamıştı. İlk aşılamanın sağlık çalışanlarına uygulanmasından sonra aşılar Bakanlık tarafından belirlenen aşı takvime göre toplumun diğer kesimlerine de uygulanmaya devam ediyor. Bu süre zarfında BionTech aşısı da kullanıma sunuldu. Sağlık Bakanlığı tüm korona virüse karşı mücadele sürecini şeffaf olarak gerçekleştirmeye özen gösteriyor. Sağlık Bakanlığı ilk olarak pandemi başında Hayat Eve Sığar (HES) Uygulamasını kullanıma sundu. HES Uygulaması ile vatandaşlar koronavirüs yoğunluğundan HES koduna kadar bir çok bilgiye erişim imkanı sağlarken Bununla birlikte pandeminin başından beri günlük vaka, ölüm ve iyileşen sayıları gibi pek çok bilgi sağlık Bakanlığının web sitesinde paylaşılıyor. 25 Ocak 2021 tarihi itibarıyla ise aşı haritası erişime açıldı. 14 Ocak’ta Türkiye’de uygulanmaya başlanan korona virüs aşısı kapsamında 25 milyondan fazla doz aşı yapıldı.

Sağlık Bakanlığı, illere göre yapılan aşı uygulamalarını gösteren "Türkiye Aşı Tablosu"nu açıkladı. Buna göre, Türkiye'de bir doz aşı uygulanan kişi sayısı 16 milyon 409 bin 852’ye çıktı. İki doz aşı uygulanan kişi sayısı ise 12 milyon 252 bin 374'e ulaştı. Toplam uygulanan aşı sayısı 28 milyon 662 bin 226'ya yükseldi.  Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan son Aşı haritası verilerine göre Çanakkale’de toplam 311 binden fazla doz aşı yapıldı. 

MARMARA AŞILAMAYA DEVAM EDİYOR
Türkiye’deki 81 ilde aşılananların sayısı covid19asi.saglik.gov.tr sitesi üzerinden anlık olarak takip edilebiliyor. İllere göre aşı dağılımı her dakika güncelleniyor. 'COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu' aşı haritası ile il il aşılanan kişi sayısı görüntülenebiliyor. Sitede yer alan son bilgilere göre toplam aşılama sayısı 28 milyon 662 bin 226 seviyesinde yer alırken 4 milyon 694 bin ile İstanbul aşılamanın en çok yapıldığı şehir oldu. Öte yandan Ankara’da da aşılama 2 milyon 379 bin doza ulaştı. Son verilere göre ilimizin de içinde bulunduğu Marmara Bölgesi’ndeki toplam aşılama sayısı 7 milyonun üzerine çıktı.

İLK AŞIYI OLANLAR 173 BİN KİŞİYİ GEÇTİ
541 bin nüfusu olan Çanakkale’de son verilere göre toplam 311 bin 607 doz aşı yapıldı. Toplam 311 bin doz aşı yapılırken 173 bin 114 kişi ilk doz aşılarını oldu. 138 Bin 493 kişinin ise ikinci dozları da tamamlandı. 541 bin nüfuslu kentimizde aşılama devam ediyor.

İKİNCİ DOZDA 138 BİN DOZ GEÇİLDİ
14 Ocak’ta sağlık çalışanları için aşılama başladı. Koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan aşı uygulamasında Sinovac aşısında iki doz arası 28 gün sürüyor. Biontech’te ise 21 gün. Şu ana kadar 27 milyondan fazla kişiye koronavirüs aşısı yapıldı. 11 Şubat itibarıyla ise 2. doz aşılama yapılmaya başlandı. İkinci doz aşılamada toplamda 12 milyon 252 bin 374 kişinin ikinci doz aşıları yapıldı.

AŞILAMA HIZINDA ÇANAKKALE BİRİNCİLİĞİNİ KORUYOR
27 Mayıs aşı verilerini değerlendiren Özkan Soytürk, ikinci doz aşı olanların oranının yüzde 20,04 olduğunu hesapladı. Özkan Soytürk verileri aktardığı tabloyu, ‘’27/05/2021 Son 24 saatte yapılan 1. doz Şırınga sayısı: 81.144 2. doz Şırınga sayısı: 59.307 Toplam Şırınga sayısı: 140.451 Toplam yapılan aşının, nüfusa oranına göre illerdeki dağılımı’’ ifadelerini kullanarak paylaştı. Soytürk’ün paylaştığı verilere göre Çanakkale nüfusuna oranla aşılamada birinci sırada yer aldı. Çanakkale’de 2. Doz aşının yapılması ile aşıları tamamlananların oranı Çanakkale’de yüzde 31,55 olarak belirlendi. Buna göre Çanakkale, Türkiye genelinde en fazla aşılama yapılan il oldu.

120 MİLYON DOZ BEKLENİYOR
Aşılama hızla ilerlerken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada BioNTech aşısı için 120 milyon dozluk anlaşma yapıldığını kaydetti. Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından ‘’ Salgının sonu görünüyor. 120MilyonDoz’’ ifadelerini kullandı.

AŞI TAKVİMİ SEYRİNDE İLERLİYOR
Aşılama süreci, Koronavirüs Bilim Kurulunun oluşturduğu takvim doğrultusunda tamamlanacak. Belirlenen takvime göre, birinci aşamasının A grubunda sağlık kurumunda çalışanlar (kamu, özel, üniversite, vakıf gibi tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil) ile tüm eczane çalışanları (eczacı ve kalfalar dahil) bulunuyor.

Birinci aşamanın B grubunda yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar, C grubunda ise 65 yaş ve üstü bireyler yer alıyor.

İkinci aşamada A grubunda, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları bulunuyor.Bu sektörler şu şekilde sıralanıyor: Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, Özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, Cezaevleri, Eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), Gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb), Taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar.

Bunların ardından ikinci aşamada 50-64 yaşlarındaki bireyler, üçüncü aşamada ise öncelikle kronik hastalığı olan kişilere aşı yapılacak. Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bu grubu 30-39 yaş ve 18-29 yaş grubu takip edecek.

Üçüncü aşamada son olarak diğer gruplarda bulunan sırasıyla 40-49 yaş, 30-39 yaş ve 18-29 yaşlarında olanlara aşı uygulanacak.
Dördüncü aşamada ise sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.

AŞI BAŞVURUSU
Korona aşısının seyrinde ilerlemesi için aşılamada randevu sistemi uygulanıyor. Vatandaşlar, COVID-19 aşısına ilişkin durumunu e-Nabız hesabından veya 2023'e kısa mesaj göndererek öğrenebiliyor.  Aşı olacak grupta yer alan kişiler randevu işlemi için MHRS uygulamasında başvuru yaparak, randevu tarihi geldiğinde randevu aldığı sağlık kuruluşuna giderek aşı olabilecek. Aşıyı uygulayan sağlık personeli tarafından vatandaşın ikinci doz randevusunu da oluşturuluyor.  Oluşturulan ikinci doz randevusunun bilgileri de kısa mesajla iletilecek. Öte yandan vatandaşlar aşı uygulaması için, MHRS ve e-Nabız hesabı üzerinden randevularını değiştirilebiliyor.

Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr/ veya 182’den randevu alınarak başvuru yapılabiliyor. MHRS Web’den randevu almak için; Daha önceden üyelik kaydınız yok ise “Randevu Al” butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan “Üye Ol” seçeneğini tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer üyeliğiniz mevcut ise kimlik numaranız ve şifrenizle istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

MHRS mobilde randevu almak için ise akıllı cihazınızın uygulama marketinden MHRS uygulamasını indirerek üyelik kaydınız yoksa oluşturabilir, var ise kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak randevunuzu alabilirsiniz. Korona virüs aşısı randevusu için, sisteme giriş yapıldıktan sonra “Hastane randevusu al” seçeneği üzerinden “Genel Arama” ardından “Covid-19 aşı” seçeneğini tıklayarak gerekli bilgileri girmeniz gerekiyor.

Bünyamin Nami Tonka