Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın esnaflar ve çiftçiler için açıkladığı yeni destekler hakkında Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, ‘’Bu fiyatları vermekle iş bitmiyor hatta iş yeni başlıyor. Bundan sonra devletin milleti için, üreticisi için var ettiği kurumların sahada aktif bir şekilde çalışarak, verilmiş olan fiyatları sahaya yansıtması gerekiyor. Bu ürünleri almakta istekli olması gerekiyor’’ dedi.

Çiftçilerin merakla beklediği destek alım fiyatları ve kuraklık önlemler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 17 Mayıs’ta Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı açıklamalarında esnaflar ve çiftçiler için yeni desteklere değindi. Erdoğan konuşmalarında şu ifadelere yer verdi; ‘’Bilindiği gibi ramazan ayı boyunca 180 bin ton patates ve kuru soğanı üreticiden alarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıttık. Ayrıca üreticilerimizin elinde bulunan çeltiğin 15 bin tonunu da fiyatı yeniden belirleyerek Toprak Mahsulleri Ofisi stoklarına dahil ettik. Bu yıl dünyada ve ülkemizin bazı bölgelerinde yaşanan kuraklık sebebiyle bazı ürünlerin rekoltelerinde nispeten azaltma olacağı anlaşılmaktadır. Mevcut stoklarımız ve yeni mahsul ile birlikte hububat ve bakliyata ülkemizin kendi ihtiyacını karşılama konusunda herhangi bir sıkıntısı olmayacaktır. Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin Ziraat Bankasına veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları da ertelenecektir. Üretim maliyetleri ile iç ve dış piyasalardaki gelişmeleri de dikkate alarak belirlediğimiz 2021 yılı alım fiyatları ise şu şekildedir: Toprak Mahsulleri Ofisinin geçen yıl ton başına 1650 lira olan sert ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 liraya, geçen yıl ton başına 1275 lira olan arpa alım fiyatını da 1750 liraya yükseltiyoruz. Bakliyat alım fiyatlarımız ise ton başına kırmızı mercimekte 5 bin lira, yeşil mercimekte 4 bin 150 lira, nohutta ise 4 bin 50 lira olarak belirlenmiştir. Ayrıca ortalama veriler dikkate alınarak ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve destekler verilerek üreticilerimizin giderlerine katkı sağlanacaktır. Açıkladığımız alım fiyatları, diğer kamu kurumları için de referans fiyat olacak, farklı fiyatlandırma yapılmayacak, aynı şekilde kabul edilecektir. Şimdi de çay üreticilerimiz için alım fiyatını açıklıyorum, geçen yıl yaş çay alım fiyatı kilo başına 3,27 lira destekleme ile birlikte 3,4 lira olarak belirlenmişti. Bu fiyat üzerinden 752 milyon tonun üzerinde çay alımı yaparak destekleme ile birlikte toplamda 2 milyar 760 milyon lira ödeme gerçekleştirdik. Bu yıl için yaş çay alım fiyatı kilo başına 3,87 liraya, destekleme ile birlikte 4 liraya yükseltilmiştir. Çiftçilerimizden tek isteğimiz bir karış toprağı dahi boş bırakmadan, ekmeleri, biçmeleri, üretmelidir. Destek bizden, gayret çiftçimizden, bereket Allah'tandır. Yeni hasat döneminin ülkemize, milletimize ve özellikle çiftçilerimize hayırlı bereketli olmasını diliyorum.’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Hibe ve hububat alım fiyatlarından memnuniyetini dile getiren esnaf ve çiftçiler, yeni kararların üreticinin mağduriyet yaşamaması açısından büyük önem taşıdığına işaret etti.

‘’BU FİYATLARIN VERİLMESİ İLE İŞ BİTMİYOR’’
Çiftçilerin merakla beklediği destek alım fiyatları ve kuraklık önlemleri kısa süre önce açıklandı. Hibe ve hububat fiyatlarını değerlendiren Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, ‘’Geçen sene bin 250 lira olan arpa fiyatlarının, bu yıl bin 750 TL olarak açıklanması; bin 650 TL olan buğday fiyatlarının da bu yıl 2 bin 200 TL olarak açıklanmasını değerlendirecek olursak; girdi fiyatlarının hızla arttığı bir dönemdeyiz. Pandemiden, dolar kurundan, bazı fabrikaların kapanmasından kaynaklanan üreticinin üretimde kullandığı girdi maliyetleri ciddi şekilde arttı ve bu artıştan dolayı aslında üreticinin gözü kulağı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu bu hububat fiyatlarına kilitlenmişti. Buradan nasıl fiyatlar çıkacağını merak ediyordu. Açıklanan fiyatlara üretici tarafından baktığımızda, olumlu bir karşılığı oldu ve üreticiyi sevindirdi. Açıklanan bu fiyatlar üreticiyi koruyan fiyatlar. Bu fiyatların verilmesi ile iş bitmiyor. Hükümetin vermiş olduğu fiyatlar değerli, üretici tarafından kabul görmüş fiyatlar. Ortalama verimleri alabilmiş, verim kaybına uğramamış üreticilerimiz kazanç elde edebilecek. Ama bu fiyatları vermekle iş bitmiyor hatta iş yeni başlıyor. Bundan sonra devletin milleti için, üreticisi için var ettiği kurumların sahada aktif bir şekilde çalışarak, verilmiş olan fiyatları sahaya yansıtması gerekiyor. Bu ürünleri almakta istekli olması gerekiyor’’ dedi.

‘’ASIL BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ ÖNEMLİ’’
Tarım Kredilere, Toprak Mahsullerine ciddi şekilde iş düştüğünü belirten Kaya, ‘’Bu devletin kurumlarını yönetenler, üreticinin ürettiği malları alım noktasında istekli davranmaları, ellerini taşın altına sokmaları gerekiyor. Bu saymış olduğum ve benzeri kurumlar sahada aktif bir şekilde alım politikaları oluşturur, üreticinin ürettiği ürünleri tüccar edasıyla alırlarsa bölgemiz için çok kıymetli ve kazançlı bir yıl olur. Ama bu kurumlar, açıklanmış olan fiyatları alım noktasında üreticiye yansıtamazlarsa, üreticiyi küstürürlerse, üreticiye pozitif davranmazlarsa üretici bu kurumlarla alışveriş yapmayı keser ve dolayısıyla iş biraz daha serbest piyasanın eline kalır. O zaman da üreticiler sıkıntı yaşar. Açıklanan fiyatları özetleyecek olursak, fiyatları yerinde buluyoruz ama daha işin başı. Bundan sonraki süreçte bu konuyu yönetecek kurumların üzerine işler düşüyor, sahada pozitif bir şekilde malları alabiliyor ve almak istiyor olması gerekiyor. Asıl bundan sonraki süreç önemli’’ diye ifade etti.

‘’AÇIKLANAN FİYATLARIN ALTINDA ALIM YAPILMAYACAK’’
Açıklamalarına devam eden Kaya, ‘’Devlet taban fiyatları açıkladı aslında. Dedi ki; arpa bin 750 lira ama piyasa bunun üstünde alabilirdi. Kurumlar, bu fiyatların üstüne çıkıp ürün alabilirler. Bizim kulağımıza gelen bu fiyatın üstüne alım yapılmayacak yönünde. Hayır, burada söylenen şey; açıklanan fiyatların altında alım yapılmayacak. Üretici için var edilen kurumlar, malın kalitesine göre, piyasanın o anki durumuna göre yüksek fiyatlarda mal alabilir. Ama açıklanan fiyatlardan daha düşük fiyatlara mal alınmayacağı söylendi. Bazı kurumları yöneten arkadaşlarımız kendine göre yorumlayıp, hemen bir korku sarmış üreticiye. Bunu asla kabul etmiyor. Kimse kendine göre yorumlamasın açıklamaları. Burada açıklanan fiyatların altında alım yapamazsınız diyor, açıklanan fiyatların üstünde Tarım Kredi gibi kurumlar piyasadan daha fazla fiyatta ürün alabilir. Bunun önünde engel yok ama bu kurumları yöneten arkadaşlar, takip ettiğim kadarıyla ‘bu fiyatların üzerinde mal aldırmayacaklar’ gibi piyasaya korku salmışlar. Böyle bir şey yok’’ dedi.

Muzaffer Cirtel