Balık av yasağının devam ettiği, sadece amatör olta balıkçılarının denize çıkabildiği, özellikle Marmara Denizi’nin de aşırı kirli olduğu bu dönemde balıkçı tezgahlarında Ramazan sonrası hareket yeniden başladı.

Av yasağının 15 Nisan’da başlaması ve Ramazan Ayının gelmesiyle tezgahtaki balıklar vatandaşlar tarafından ilgi görmemişti. Balık halinde önünde kuyruklar oluşan balık tezgahlarında Ramazan ayının gelmesiyle birlikte balığa rağbet azaldı.

Ramazan ayının sona ermesiyle balıkçılara yeniden rağbet arttı. Hem kapanma hem de ramazan ayı dolayısıyla satışları düşen balıkçılara rağbet yeniden başladı.

TEZGAHLARDA BALIK FİYATLARI DEĞİŞMİYOR
Olta karagöz, 35, olta sarıkanat 75, olta karagöz 65, deniz levrek 70, çipra 60, somon 90, olta mırmır 50, olta kolyoz 30, olta sarpa20, kefal 20, kupa 35, olta yeşil istavrit 50 liradan satılmaya başlandı.
Balık esnafları bazı fiyatlar sabit kalırken bazı balık fiyatlarının da yükseldiğini söylediler. Av yasağının kalkmasıyla balık bolluğunun yeniden olacağını ümit ettiklerini paylaşan esnaflar, bugün yine denizin bol çeşit balıklarının tezgahlara düştüğünü belirtti. Doktorların korona virüs sürecinde balık tüketiminin önemine ilişkin yaptıkları açıklamaların satışları olumlu etkilediğini ifade etti.

FİYATLARIN DÜŞMESİ AV YASAĞINA BAĞLI
Balık esnafları balık fiyatlarının bir süredir aşağı yukarı aynı seyirde gittiğini ifade ederek, av yasağının kalkması ile birlikte balık fiyatlarında düşüş beklediklerini paylaştı.

‘’ÇANAKKALE’DE BALIK BİTMEZ’’
Denizlerde salya olduğundan kaynaklı sardalya olmadığını Balıkhali esnafı Onur Öget, “Sardalya, müsinaj (deniz salyası) dolayısıyla gelmiyor. Sardalya gelirse onun da fiyatı yüksek olacak büyük ihtimal. Ama bizim Çanakkale’de balık bitmez. Bizim dalyanlarımız, olta balıkçılığı var. Biz de balık sıkıntısı olmaz ama fiyatlar da çok düşük olmaz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Kuzey