Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Mayıs ayı Belediye Meclisinde Çanakkale' de gündem olan Gökhan'ın alkol satışını yasaklayan karara imza atması ve ardından da imzasını geri çekmesi ile ilgili konuyu meclis üyelerine anlatırken bu konuda kendisini eleştiren Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kutulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ile ilgili "Ticaret Odası Başkanı da kendi kendine bilir bilmez sağda solda konuşuyor” ifadelerini kullanınca Semizoğlu' ndan Gökhan' ın sözlerine bir ağır eleştiri daha geldi. Semizoglu meclis toplantısının sona ermesinin ardından gece geç saatlerde servis ettiği basın açıklaması ile Gökhan' in sözlerine yanıt verdi.

SEMİZOĞLU' NDAN GÖKHAN' A İKİNCİ AĞIR ELESTİRİ GELMİŞTİ
29 Nisan - 17 Mayıs tam ve sürekli kapanma ile ilgili Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurunun 5 maddelik aldığı karar geç saatlerde Kurul üyesi olan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 'a evine gelen bir görevli tarafından imzalatılmıştı. Başkan Gökhan İçişleri Bakanlığının genelgesi olduğundan dolayı kararı imzalamıştı. Ancak Başkan Gökhan kararın maddeleri arasında yer alan tam ve sürekli kapanma süresi boyunca alkol satısının da yasaklayan karara imza atınca sosyal medyada yoğun eleştirilere uğramıştı. Başkan Gökhan ardından diğer illerin kararlarına baktığında 3 madde' den oluştuğunu, Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararının ise 5 madde' den oluştuğunu fark etti. Gökhan bunun üzerine bir dilekçe yazarak imzaladığı kararın 2 maddesinden imzasını geri çektiğini diğer illerin kabul edip imza altına aldığı aynı zamanda İçişleri Bakanlığı kararlarını ise kabul ettiğini ilan etmişti. Ancak Başkan Gökhan tam ve sürekli kapanma süresinde Ticaret ve Sanayi Odasının talebi ile karara eklenen "Nöbetçi Döviz Büfelerinin açılması" kararının’ dan da imzasını geçince Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu' nun ağır eleştirilerine maruz kalmıştı. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlun’ eleştirisinde “Tam kapanma sürecinde döviz bürolarının nöbet şeklinde açık olması konusunda Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilettiğimiz talep  uygun bulunarak  İl Hıfzısıhha Kurulunun  30.04.2021 tarih ve 4/L no’lu kararı ile gerekli izin ve Odamıza bu konuda görev verilmiştir. Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan’ın  bu karardan 3 gün sonra  karardan imzasını çektiği yönündeki açıklaması camiamızı üzmüştür. Uzun yıllar ticaretle uğraşmış, Odamız Yönetiminde   görev almış ve 20 yıldır Belediye Başkanlığı yapan  Sayın Gökhan’ın “Okumadan İmzaladım” şeklinde yaptığı bu açıklama bizleri  ayrıca düşündürmüştür de. Tapu, noter  ve bankaların çalışmasına izin verildiği bir süreçte döviz bürolarının kapalı olmasının haksız rekabete yol açacağı düşünülerek ve  İlimizde bulunan toplam sadece iki döviz bürosundan nöbet sistemi ile birinin açık olması talebimiz ile ilgili kararın neresini yersiz buldunuz ya da ne sakınca gördünüz Sayın Gökhan? Esnafı, tüccarı, sanayicisiyle iş alemi, halk ve yöneticiler  bir bütündür. Tek başına hiç biri  bir anlam ifade etmez. Ülke olarak 14 aydır yaşadığımız bu zorlu süreçte,  güven ile tesis edilmiş  kurumlardaki yöneticilerin sorumlulukları daha da artmıştır. Attığımız imzalar kadar atmadığımız imzalardan ya da geri çektiğimiz imzalardan da sorumluyuz. Temsil makamları ciddiyet gerektirir. Ümit ediyorum ki; bundan sonra temsilen bulunduğumuz kurumlarda alınacak kararlara, verilecek izinlere bu sorumluluk ve hassasiyetle bakarak,  toplum sağlığı ve refahını düşünerek ve tabi önce okuyarak imza atarsınız.” İfadelerine yer vermişti.

ÇTSO BAŞKANI İMZASINI GERİ ÇEKMEZ
Başkan Gökhan Mayıs ayı Belediye Meclis toplantısında ilgili karardan neden imzasını çektiğini meclis üyelerine anlatırken "Ticaret Odası Başkanı da kendi kendine bilir bilmez sağda solda konuşuyor” ifadelerini kullanınca Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu Gökhan' ın bu sözlerine basın açıklaması ile yanıt verdi. Semizoğlu basın açıklamasında "Çanakkale Merkez İlçe Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan’ın 17 Mayıs 2021 tarihli Belediye Meclis toplantısında sarf ettiği  “ Ticaret Odası Başkanı da kendi kendine bilir bilmez sağda solda konuşuyor”  cümlesine,  Çanakkale halkına ve temsil ettiğimiz kuruma saygımızdan dolayı aynı üslupla cevap vermemiz mümkün değildir. Ancak yine Çanakkale halkına ve temsil ettiğimiz kuruma saygımızdan dolayı bir açıklama yapma gereği doğmuştur. Sayın Gökhan’ın Belediye Meclis toplantısında kendisinin de ifade ettiği gibi,  alkol yasağı,  sokağa çıkma yasağı olan bütün günlerde yıllardır uygulanmış genel bir kuraldır. Hem bu durumu bildiğini açıkça ifade ederken hem de 17 günlük bir yasağa özel yayınlanan genelgede tekrar bu kuralı yazılı görme isteğini ve genelgede olmadığı gerekçesi ile ya da “okumadan imzaladım” gerekçesi ile imzasını geri çektiğini anlamak mümkün değildir. Daha doğrusu hangi gerekçe ile imzasını geri çektiğini anlamak mümkün olamamıştır. Döviz büroları ile ilgili talebimize gelince;  İlimizdeki üyemiz 2 döviz bürosunun talebi ve üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin T.C. İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşme sonucunda her ilde bir döviz bürosunun açık olması yönünde  muafiyet sağlandığını bildiren 28.04.2021 tarihli yazısı üzerine konu Sayın Valiliğimize arz edilmiştir. Salgın süresince sıklıkla yayınlanan T.C. İçişleri Bakanlığı Genelgeleri genel çerçeveyi belirler. İllerde de Kanun ile oluşturulan İl Umumi Hıfzısıhha Kurulları bu genel çerçeveye uygun şekilde ve İlin şartlarını da göz önünde bulundurarak tedbirleri alır ve uygulanmasını sağlar. Söz konusu iki karar da bu çerçevede alınmıştır. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı kendi kendine konuşmaz Sayın Gökhan,  öncelikli muhatabı sorumlu olduğu 8100 üyesidir, üyelerini bilgilendirir, üyelerine hesap verir. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı bildiğini konuşur,  bilmediği konuda ise hiç konuşmaz. Denileni dinler, dinlediğini anlar, yazılanı okur, okuduğunu anlar. Attığı imzanın arkasında durur. Aklına yatmazsa da gerekçesini, fikrini anlaşılır şekilde söyler, muhalefet şerhini koyar. Sonradan imzasını çekmez." dedi.

SAĞ'DA SOL'DA KONUŞMUYORUM, ÜYELERİMİN TALEPLERİNİ DİLE GETİRİYORUM
Semizoğlu açıklamasının devamında "Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı sağda solda da konuşmaz Sayın Gökhan.  Ülkemizin Cennet köşesi Çanakkale’de üyelerinin taleplerini dillendirir, ilgililerine ve yetkililerine iletir, takipçisi olur. Üyelerimizin talebini dile getirmenin sizi niye bu kadar rahatsız ettiğini, kime ne mesaj vermeye çalıştığınızı anlamış değiliz. Çanakkalemizi 1915 Köprüsünden sonraki Çanakkale’ye hazırlamak yerine suni gündemlerle oyalamak Çanakkale’ye kötülük yapmaktır.   Lütfen Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nı da böyle suni gündemlere alet etmeyiniz Sayın Başkan.  Çanakkale suni gündemlerle çok vakit kaybetti. Gelin;  birlikte Çanakkalemizi nasıl geliştiririz, nasıl cazibe merkezi yaparız, istihdamı nasıl arttırırız, Çanakkalemizin potansiyelini en iyi nasıl değerlendiririz, bu gündemlere mesai harcayalım." dedi.
 
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlun’ dan geldi. Semizoğlu yazılı yaptığı açıklamada  “Uzun yıllar ticaret yapmış bir ismin olarak Çanakkale Belediye Başkanının karardan imzasını çekmesi bizleri üzmüş, kararı okumadan imzaladım açıklaması ise düşündürmüştür” ifadelerine yer verdi. Semizoğlu yazılı açıklamasında şu cümlelere yer verdi. “Tam kapanma sürecinde döviz bürolarının nöbet şeklinde açık olması konusunda Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilettiğimiz talep uygun bulunarak İl Hıfzısıhha Kurulunun  30.04.2021 tarih ve 4/L no’ lu kararı ile gerekli izin ve Odamıza bu konuda görev verilmiştir. Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan’ın  bu karardan 3 gün sonra  karardan imzasını çektiği yönündeki açıklaması camiamızı üzmüştür. Uzun yıllar ticaretle uğraşmış, Odamız Yönetiminde  görev almış ve 20 yıldır Belediye Başkanlığı yapan  Sayın Gökhan’ın “Okumadan İmzaladım” şeklinde yaptığı bu açıklama bizleri  ayrıca düşündürmüştür de. Tapu, noter ve bankaların çalışmasına izin verildiği bir süreçte döviz bürolarının kapalı olmasının haksız rekabete yol açacağı düşünülerek ve  İlimizde bulunan toplam sadece iki döviz bürosundan nöbet sistemi ile birinin açık olması talebimiz ile ilgili kararın neresini yersiz buldunuz ya da ne sakınca gördünüz Sayın Gökhan? Esnafı, tüccarı, sanayicisiyle iş alemi, halk ve yöneticiler  bir bütündür. Tek başına hiç biri bir anlam ifade etmez. Ülke olarak 14 aydır yaşadığımız bu zorlu süreçte,  güven ile tesis edilmiş kurumlardaki yöneticilerin sorumlulukları daha da artmıştır. Attığımız imzalar kadar atmadığımız imzalardan ya da geri çektiğimiz imzalardan da sorumluyuz. Temsil makamları ciddiyet gerektirir. Ümit ediyorum ki; bundan sonra temsilen bulunduğumuz kurumlarda alınacak kararlara, verilecek izinlere bu sorumluluk ve hassasiyetle bakarak,  toplum sağlığı ve refahını düşünerek ve tabi önce okuyarak imza atarsınız.”

Bünyamin NamiTonka