Nisan ayında Çanakkale’de adeta bomba etkisi yapan İl Genel Meclisi seçimlerinde AK Parti ve MHP’nin oylarını alarak Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı seçilen ve ardından da Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından AK Parti rozeti takması sonucunda ile uzun yıllar Merkez ilçe başkanlığı ve bir dönemde il Başkanlığı görevini yaptığı CHP’den ayrılarak AK Partiye geçen Nejat Önder, günden olmaya devam ediyor. Önder’in CHP Merkez ilçe ve il Başkanlığı yaptığı dönemlerde yaptığı konuşmaları ve basına verdiği röportajları bir video haline getirttiren CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural sosyal medya hesabında bu videoyu yayınlayınca kriz çıktı.

URAL’IN YAYINLADIĞI VİDEO CHP’ DE KRİZE NEDEN OLDU
Çanakkale’de bomba etkisi yapan ve Cumhuriyet Halk Partisi İl Örgütünü karıştıran Çanakkale İl Genel Meclisi, Meclis Başkanlığı seçimlerinin yankıları ve etkileri sürmeye devam ediyor. Nisan ayı İl Genel Meclisi Meclis Başkanlığı seçimlerinde, seçimlerin yapılacağı dakikaya kadar CHP komisyon ve toplantılarına katılan ve CHP’li il Genel meclisi üyelerinin WhatsApp grubundan ayrılmayan Nejat Önder CHP’nin bir gün önce kendi arasında yaptığı seçimle meclis başkan adaylarının belli olmasına rahmen İl Genel Meclisi başkanlığına aday olmuştu. Meclis Başkanlığı seçimlerinde AK Parti İl Genel Meclisi ve MHP’li İl Genel Meclisi üyelerinin oyları ile Partisinin İl Genel Meclisi adayı Nihat Öner’ a karşı İl Genel Meclis başkanlığını 1 oy farkla kazanmıştı. İl Genel Meclisi Başkanı seçilen Nejat Önder ardından da apar topar AK Parti grup toplantısına katılarak Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eli ile yakasına  AK Parti rozeti takıldı. Neredeyse 40 yıldır yakasında altı oklu CHP’nin rozeti taşıyan Nejat Önder AK Partinin ampul amblemli rozetini taşımaya başladı. Rozet takma töreninde Önder’ in yaptığı konuşmada CHP’ yi hedef alması ve konuşmasında “Cumhuriyet Halk Partisin’ den ayrılmamdaki nedenlerden biri sayın Cumhurbaşkanı’ mızın da her zaman söylediği gibi bizim partimizde Atatürk’e lazım olduğunda sahip çıkılıyor. Atatürk demekten çekinen partililerimizin sayısının çoğalmış olması, PYD ile bile komşuluğa razı olan Genel başkan yardımcılarının olmasından dolayı bundan sonraki siyasi yaşamımı AK Parti saflarında devam edeceğim. Siyasi hayatımı AK Parti saflarında sürdürmemi sağlayacak  AK Parti Grup Başkan vekili ve Çanakkale milletvekilim Bülent Turan’a, AK Parti Çanakkale Milletvekilim Julide iskenderoğlu’ na ve AK Parti Çanakkale İl Başkanım Naim Makas’a teşekkür ediyorum.” İfadelerine yer vermesi CHP Kanadında büyük bir tepki ile karşılanmıştı. Daha sonda Önder AK Parti İl Başkanlığı binasında düzenlenen toplantıda da CHP’lilere yönelik hakaret boyutuna taşınan eleştirilerine devam etti ve o toplantıda da “Atatürk’ün fotoğraflarına bakınız. Sofrasında ekmek göremezsiniz. Şimdi cevabı belli bir soruyu soruyorum. Atatürk’ün ekmeğini kim yiyor? Evet, Atatürk 1923 CHP’ sinin kurucusudur. Ama, 2021 CHP’sinin ise maalesef oy devşirmek için kullandığıdır. Atatürk, bugün kabrinden çıksa, böyle bir CHP’ye emin olun girmezdi. Sıkıştıklarında sarıldıkları lider, Halkı aldatmak için kullandıkları maske Atatürk’tür. Kemiklerini sızlattıkları, Atatürk’tür. Onlar Atatürk’ün ilkelerine değil, sadece ve sadece paranın üzerindeki Atatürk’e aşıktır.” ifadeleri bardağı taşırdı. Bunun üzerine harekete geçen CHP Çanakkale İl Örgütü Önder’in ihanetine karşı kamuoyu oluşturmak için,  Önder’in CHP Çanakkale il ve merkez ilçe başkanlığı yaptığı dönemden AK Parti için söylediği ağır eleştirileri toparlayarak video haline getirtti.
 
CHP’LİLER URAL’A YOĞUN ELEŞTİRİ YÖNELTTİ
Önder ile ilgili hazırlanan videoyu CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural  sosyal medya hesabından yayınladı ve paylaşımında “NEREDEN NEREYE…” başlığı ile “Siyaset İlkeler, etik kurallar ve ideoloji işidir… Bunun dışında yapılan siyaset bir gurubun çıkarı için yapılan, saltanat sürmeyi amaçlayan siyasettir… Din ve Milliyetçilik ön plana çıkarılarak siyaset planlanıp yapılıyorsa da bu toplumun gelişimini engeller… Demokrasi kenara atılır, tek adam biatla ülkeyi yönetir…” ifadelerine yer verdi. Ural’ın videoyu bu ifadeler ile paylaşmasının ardından kriz çıktı. Önder’in Merkez İlçe Başkanlığı ve İl Başkanlığı döneminde görev yapmış il ve merkez ilçe yönetim kurulu üyeleri başta olmak üzere bir çok CHP’li Ural’ın yayınladığı videonun altına “Partimize ihanet eden adam ile yan yana görüntümün yayınlanmasından rahatsız oldum” şeklinde çok sayıda yorum yapılınca Ural’ da bunun üzerine yayınladığı video’ nun altına yorum yaparak krizi adeta ateşledi. Ural “Değerli yol Arkadaşlarım” başlığı ile yaptığı yorumda “Üzülerek bir gerçeği daha sizlerle paylaşmak isterim… Bu video yayını sonrasında video görüntülerinde Nejat Önder’le yan yana olmaktan rahatsızlık duymuşlar ki sosyal medya hesaplarından aleyhimde yazılar yazmaya başladılar. Buradan kendilerine sesleniyorum, sizi deşifre etmek için yapılmadı bu video ama rahatsızlık duyuyorsanız da yapacak bir şey yok maalesef… Siyaset ilkeli ve etik kurallar gerektirir, adam olun adam…” ifadelerine yer verdi. Ural’ın bu yorumunun ardından Ural’a yönelik sert yorumlar yapılmaya başlandı. Video adeta CHP içinde büyük bir krize neden oldu.

OLUMSUZ YORUMLARI SİLDİ DAHA FAZLA TEPKİ ALDI
Yapılan yorumlarda “Metin Ümit Ural 18 saat önce bu paylaşımı yaptınız ve birçok partilimiz yanlış bir paylaşım olduğunu düşünerek eleştirel yorumlar yazdı. Ben de aynı minvalde fikirlerimi yazdım. Fakat şimdi görüyorum ki o gönderiyi silip yeniden tek bir kelime değiştirmeden yayınlamışsınız. Bu durumda sadece partililerinizin yorumları silinmiş oldu. Demek ki siz ayrıştırmayı ve bu yarayı kaşımaya kararlısınız. Şunu bilin Sayın il başkanım, ne yazık ki il başkanımızsınız. Bir süreç ancak bu kadar kötü yönetilebilirdi. Başardınız. Hatta böyle gerçek vazifemiz olan siyasal islamcılara ve zalim iktidara muhalefet etmek yerine parti içi konularda partililerimizi birbirine düşman edecek söylemler ve paylaşımları seçiyorsanız en kötü ihtimalle bir dönem daha il başkanısınız. Diğer gönderinize yaptığım yorumu ben de kelime dahi değiştirmeden yapayım da partimiz zarar görmesin. "Çanakkale Cumhuriyet Halk Partili olup Nejat Önder'le birlikte siyaset yapmamış birlikte hareket etmemiş siyasi figür sayısı bir elin 5 parmağından fazla değildir. Sayın İl Başkanım şu yazdığınız metni bir daha okursanız ne kadar büyük bir yanlışın içinde olduğunuzu görürsünüz. Kim size ne yorum yazdı bilmeyiz ama bu yaptığınız il başkanlığı değil yara kaşımak, ayrıştırmak, birlik ve bütünlüğü bozmaktır. Sosyal Medyada partiyi tartışmaya açacak eylemlerden uzak durma yönünde uyarı almış bir Cumhuriyet Halk Partili genç olarak sizden rica ediyorum partilileri birbirinden ayırmayın eğer il başkanlığı yapacaksanız eleştirilere de eleştirenlere de katlanarak kucaklayıcı olmak durumundasınız. Saygılar." Bir başka yorumda ise “Kaşıyın ,kaşıyın, birlik olmayın. CHP’ nin kalesi olacak konumdaki Çanakkale’de başka rakibe gerek yok yanlışları söyleyin muhalefete de gerek yok. Herkesin keyfine, düşüncelerine göre hareket etmek mavi boncuk dağıtma zamanı değil . İsterseniz CHP den ayrılalım Muharrem ince hareketine destek  verelim ne dersiniz.” ifadelerine yer yerilirken Ural’ı hedef alan yorumlarda ise “Süreç kötü yönetildi; İl Genel Meclisi’nde çoğunluk kolay  sağlanmadı, örnek gösterilecek çalışmalarla başarıldı...” bir başka yorumda  “Bu partiye 40 yıldan fazla emek harcamış insanlara "ADAM OLUN ADAM" fetvası vermek il başkanının işi değildir. Haddini bil....” bir diğerinde ise “Sayın il başkanı bence bu konuyu daha fazla dillendirmeyin. Konuştukça batıyor ve partimize zarar veriyorsunuz....” ifadelerine yer verilirken Ural sosyal medya hesabında yayınladığı videonun altına yapılan olumsuz yorumları silince de “Sn. İl başkanım bu davranışı etik bir davranış değildir. Aynı şekilde bizim yorumlarımızda silinmiş. Takdirini değerli takipçilerine bırakıyorum.” Diğer bir yorumda “Yorumları silmişsiniz. RTÜK müsünüz sayın il başkanı” yorumları yapıldı. Ural kendisine yöneltilen bu ağır eleştiri içeren yorumlar sonrasında yine sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

VİDEONUN SİLİNDİĞİNİ SÖYLEYİP YENİDEN YAYINLADI
CHP İl Başkanı kendisine yöneltilen ağır eleştirilerin ardından sosyal medya hesabından yaptığı son açıklamada ilk yayınladığı videonun teknik bir sorun nedeni ile silindiğini ve aynı videoyu yeniden yayınladığını ifade etti. yeni yayınlanan videoda önderin yayında bulunan partililerin görüntülerinin  blurlandığı ( buzlama) görüldü. Ural yayınladığı videoya da “Değerli yol Arkadaşlarım” başlığı ile  “Üzülerek bir gerçeği daha sizlerle paylaşmak istedim… İl Başkanının yanında olmak siyasi ilke gereğidir… Bu bir hata değildir, kimse buradan farklı bir anlam çıkarmamalıdır… Ancak, İl Başkanlığımız ve partili arkadaşlarımızın paylaştığı video yayını sonrasında video görüntülerinde Nejat  Önder’le yan yana olmaktan rahatsızlık duyan arkadaşlar  olmuş ki; sosyal medya hesaplarından benim aleyhimde yazılar  yazmaya başlamışlar. Her halde yaraları var ki, gocunmuşlar… Buradan kendilerine sesleniyorum, bu video sizi deşifre etmek için yapılmadı, bu video CHP’li ve CHP’ye destek veren seçmenimize karşı siyasi dolandırıcılık yapan kişiye karşı yapıldı… Bu videodan rahatsızlık duyacak  bir şey yok, hakkımda yazanları aynaya bakmaya davet ediyorum, kınıyorum… Büyük şef ne güzel söylemiş; Bir Ülkede namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memlekette kurtuluş yoktur,, diye. Biz geçmişe değil geleceğe bakmak istiyoruz.. Siyaset ilkeli ve etik kurallar gerektirir, şayet siz ilkesiz ve etiksizseniz sözüm olmaz. Bu davranışlar sizin kişiliğinizi ortaya koyar… Devam ederseniz de herkes gerçekleri görmüş tanınmış olursunuz…” ifadelere yer verdiği görüldü, Ural açıklamasının son bölümünde ise not adı altında  “Fotoğraflar videodan alınmıştır, kimseye özel değildir, seçilmemiştir. Yaptığım yayın teknik bir hata sonucu silindi, tekrar yayınlamam gerekirdi ve yayınladım, yayın her türlü eleştiriye açıktır.. Gerçeklerden kaçmamak erdemliliktir…“ ifadelere yer verdi.
 
Muzaffer Cirtel