Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, geçtiğimiz gün imzaladığı içki satışlarının yasaklanmasına dair karardan imzasını geri çekti. Gökhan, imzasını geri çekmesinin nedenini ‘’Ben her türlü yasağa karşı olan bir insanım’’ diyerek açıkladı.

Son bir haftadır gündem olan ve içki satışlarının yasaklanmasına dair karara imza atıp ardından imzasını geri çeken Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Sosyal Medya üzerinden yayınlanan bir canlı yayına konuk olarak imzasını geri çekmesinin nedeni hakkında konuştu.

30 Nisan’da İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararını imzalayarak içkinin satıldığı tekel bayilerinin kapatılmasına onay veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan daha sonra imzasını geri çektiğini bildirmişti. Başkan Gökhan, imzasını çekmesinin nedeni ile ilgili açıklama yaparak evinde dinlenirken geç saatte kapısı çalınarak kendisine gönderilen İl Hıfzıssıhha Kurulu kararının Bakanlıktan gelen bir genelge zannettiğini ifade etti. Gökhan, “Ben İl Hıfzıssıhha Kurulunda Bakanlığın aldığı bir karar olduğunu varsayarak imzaladım. İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı olduğu için ben de bu iki madde ile ilgili imzamı geri çektiğimi bildirdim.  Vali Beye gittim ve bu konu ile ilgili düşüncelerimi arz ettim Vali bey de anlayışla karşıladı ‘takdir sizin’ dedi”  açıklamasında bulundu.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Bu pandemi sürecinde birçok İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Genelgeleri yayınlanıyor.  Bu genelgeler normal şartlarda ilde uygulamaya geçirilebilmesi için İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı alınması gerekiyor.  Bu genelgelerde çeşitli konular var. Ulaşımdan tutun Sokağa çıkma yasağının saatine kadar çeşitli konular hakkında kararlar alınıyor. Biz de burada İl Hıfzıssıhha Kurulu üyeleri olarak,  gelen genelgeyi değerlendiririz ve buna göre karar veririz.  Geçen gün benim de altında imzam olan karar, 30 Nisan tarihli kararda 7770 genelge sayısı gereği bazı maddeler yazılmış. Bu bana gece saat 22:00’da geldi’’ dedi.

‘’BUNUN KARARINI ALAN BEN DEĞİLİM’’
Alkol satışı ile ilgili soru işaretleri bir süredir devam ediyordu. Genelgede konu ile ilgili net bir madde  olmamasına karşın medyada yasak olarak söz edilmesi ile işler karıştı. Başkan Gökhan, ‘’‘’Bu arada son günlerde içki tekel büfeleri açık mı, kapalı mı? Kapalıysa onlar kapalıyken diğer marketlerde içki satışı olacak mı, olmayacak mı?  Bunun kararı, tartışması daha önce vardı.  Hatırlarsanız 23 Nisan’da da 3 gün kapalıydık ve bu süre zarfında satılmadı ve bu her sokağa çıkma yasağı olduğu zaman uygulanıyordu.  İçişleri Bakanlığı da bundan şikayet etmiyordu. Adam hafta sonu alıyor içkisini evine götürüyor ve içiyor.  Bu kapanmada İçki yasağı ile karşılaştık.  Tekeller kapalı diğer marketler de içki satmayacak. Çünkü Tekel büfeleri kapalı.  Kaldı ki ortada bir genelge yok. Yani İl Hıfzıssıhha Kurulunun bir karar alabilmesi için bir genelge olması lazım.  Ya da özelden bir karar alması lazımdı.  Genelge olduğu zaman biz toplantı yapmıyorduk.  Ben bu genelgenin nesini tartışacağım Bakanlık yollamış ve bunu uygula diyor.  Burada bir sıkıntı yok. Ama 7770 genelge sayısının ekinde 5 tane madde var. Ben de zannettim ki ‘evet böyle bir genelge geldi ve imzalamamız gerekiyor’ dedim. Her şey doğal. Bakanlık genelgesi ile bu aşamada benim tartışacağım bir tarafım yok. Çünkü bunun kararını alan ben değilim. Bu İl Hıfzıssıhha Kurulu başkanlığının uygulama kararı’’ diye konuştu.

‘’İKİ MADDENİN OTURULUP KONUŞULMASI LAZIM’’
İmzasını geri çektiği karar hakkında konuşan Gökhan,‘’Bu arada hafta sonu geldi.  Sonra dedim ‘ortalık karıştı ne oluyor bir getirin 7770 genelgeyi bir bulalım bakalım’ dedim ve açtım baktım, o genelgede iki madde yok. Hangisi yok?  Tekel bayilerin kapalı olmasına dair olan madde ile ticaret alışverişi için Merkez İlçede nöbetçi döviz bürolarının açık olmasına dair madde yok.  Ben İl Hıfzıssıhha Kurulunda Bakanlığın aldığı bir karar olduğunu varsayarak imzaladım. O iki madde açıkta kaldı. O iki maddenin oturulup konuşulması lazım.  Burada karar alınırken ilgililer itiraz edebilir’’ diye konuştu.

‘’LAF EDECEKLER ONU BEKLİYORLAR’’
‘’Ben her türlü yasağa karşı olan bir insanım’’  diyen Gökhan, ‘’Bir kere bunu düzeltelim, içki içilmesine değil, İçki satılması ile ilgili genelge var.  İçkinin satılması ile ilgili belli yasaklar olabiliyor,  belli saatler var, belli günler var onu anlayabiliyorum ama içkinin satılması ile ilgili kapalı kutu içerisinde bir yerden bir yere götürülmesinde benim karışmam söz konusu değil. İkincisi ise ben içene de karışmam. İçen içer bizi ilgilendirmez.  Bu tamamen laik düzene karşı birileri itiraz etsin ‘vay bunlar zındık, ramazan gününde içki satış yasağına karşı çıkıyorlar.’ Diye laf edecekler onu bekliyorlar. Hayır, ben prensipte karşıyım. Nedir prensip?  Bana İçişleri Bakanlığı genelge yayınlayacak.  İçişleri Bakanlığı genelge çıkarırsa ona diyecek bir şeyim yok.  Ama bu İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı olduğu için ben de bu iki madde ile ilgili imzamı geri çektiğimi bildirdim.   Ben de Vali Bey’e gittim ve bu konu ile ilgili düşüncelerimi arz ettim ve dedim ki bununla ilgili toplantı yapmanız gerekiyor çünkü genelge yok. Eğer bunu yerelde bir karar alıyorsan o zaman İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı gerekiyor.  Ben olmaması taraftarıyım ve toplantıda niye olmaması gerektiğini anlatırdım.  Böylece bu yanlış anlamalar meydana gelmeden kapatmış olurduk.  Vali bey de anlayışla karşıladı ‘takdir sizin’ dedi’’ şeklinde ifade etti.

ESNAFI DESTEKLEMEK İÇİN ARAŞTIRMA YAPIYORUZ
Tam kapanmada kepenklerini 17 gün boyunca indiren ve bu süre zarfında hiç iş yapamayan  esnafa yönelik destek çalışmalarına da değinen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan “Biz Belediye olarak Esnafa yardımcı olmak amacı ile kiraların ötelenmesi, işgaliyeler, su paralarının ötelenmesi, icraların yapılmaması gibi birçok konuda destek oluyoruz. Ama mesela şu anda kapalı olup da destek alamayan esnaflar var. Mesela Tekel büfeleri gibi. Eskiden iki gün kapanıyorlardı ama şimdi 17 gün kapalı kalacaklar. Belki maddi destek olmayabilir ama desteklemenin yollarını aramak için araştırma yapıyoruz. Belediyenin de gelirlerinde çok ciddi sıkıntılar var onun için çok fazla bir şey yapamayız” dedi.

Bünyamin Nami Tonka