Koronavirüse karşı geliştirilen aşıların uygulaması ülke genelinde sürüyor. Aşılama devam ederken Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan son Aşı haritası verilerine göre Çanakkale’de toplam 253 binden fazla doz aşı yapıldı. 

Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 40 bine yaklaştı. Salgınla mücadele sürerken elimizdeki tek koz aşı. Virüse karşı geliştirilen aşı Türkiye’ye gelmesinin hemen ardından acil kullanım onayı verilerek hızla uygulanmaya başlamıştı. İlk aşılamanın sağlık çalışanlarına uygulanmasından sonra aşılar Bakanlık tarafından belirlenen aşı takvime göre toplumun diğer kesimlerine de uygulanmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı tüm korona virüse karşı mücadele sürecini şeffaf olarak gerçekleştirmeye özen gösteriyor. Sağlık Bakanlığı ilk olarak pandemi başında Hayat Eve Sığar (HES) Uygulamasını kullanıma sundu. HES Uygulaması ile vatandaşlar koronavirüs yoğunluğundan HES koduna kadar bir çok bilgiye erişim imkanı sağlarken Bununla birlikte pandeminin başından beri günlük vaka, ölüm ve iyileşen sayıları gibi pek çok bilgi sağlık Bakanlığının web sitesinde paylaşılıyor. 25 Ocak 2021 tarihi itibarıyla ise aşı haritası erişime açıldı. 14 Ocak’ta Türkiye’de uygulanmaya başlanan korona virüs aşısı kapsamında 22 milyondan fazla doz aşı yapıldı. Aşının birinci dozunu olanlar 13 milyon 691bin 412kişi olarak kaydedildi.

BÜYÜKŞEHİRLERDE AŞILAMA ÇOK
Türkiye'nin günlük aşı tablosunun yer aldığı 'COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu'  vatandaşların erişimine açıldı. Türkiye’deki 81 ilde aşılananların sayısı covid19asi.saglik.gov.tr sitesi üzerinden anlık olarak takip edilebiliyor. İllere göre aşı dağılımı her dakika güncelleniyor. 'COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu' aşı haritası ile il il aşılanan kişi sayısı görüntülenebiliyor. Sitede yer alan son bilgilere göre toplam aşılama sayısı 22 milyon 727 bin 539 seviyesinde yer alırken 3 milyon 707 bin ile İstanbul aşılamanın en çok yapıldığı şehir oldu. Öte yandan Ankara’da da aşılama 1 milyon 822 bin doza ulaştı.

148 BİN KİŞİ İLK AŞIYI OLDU
541 bin nüfusu olan Çanakkale’de son verilere göre toplam 253 bin 186 doz aşı yapıldı. Toplam 253 bin doz aşı yapılırken 148 bin 545 kişi ilk doz aşılarını oldu. 104 Bin 641 kişinin ise ikinci dozları da tamamlandı. 541 bin nüfuslu kentimizde aşılama oldukça hızlı gidiyor.

İKİNCİ DOZ HIZLA DEVAM EDİYOR
14 Ocak’ta sağlık çalışanları için aşılama başladı. Koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan aşı uygulamasında Sinovac aşısında iki doz arası 28 gün sürüyor. Biontech’te ise 21 gün. Şu ana kadar 22 milyondan fazla kişiye koronavirüs aşısı yapıldı. 11 Şubat itibarıyla ise 2. doz aşılama yapılmaya başlandı. İkinci doz aşılamada toplamda 9 milyon 36 bin 127 kişinin ikinci doz aşıları yapıldı.

AŞILAMA ORANI EN ÇOK ÇANAKKALE’DE
29 Nisan aşı verilerini değerlendiren Özkan Soytürk, ikinci doz aşı olanların oranının ilimizde yüzde 23,58 olduğunu hesapladı. Özkan Soytürk 29 Nisan verilerini aktardığı tabloyu, ‘’ Son 24 saatte yapılan 1. doz Şırıngasayısı  :    92.427  doz Şırınga sayısı  :  205.052 Toplam Şırınga sayısı : 297.479 Toplam yapılan aşının, nüfusa oranına göre illerdeki dağılımı’’ ifadelerini kullanarak  paylaştı. Soytürk’ün paylaştığı verilere göre Çanakkale nüfusuna oranla aşılamada birinci sırada yer aldı. Çanakkale’de 29 Nisan’da toplam 148 bin 1. doz aşı yapılırken nüfusa oranı yüzde 27,36 olarak kaydedildi. 103 bin 281 2. Doz aşının yapılması ile aşıları tamamlananların oranı Çanakkale’de yüzde 19,07 olarak belirlendi. Buna göre Çanakkale, Türkiye genelinde en fazla aşılama yapılan il oldu. 

AŞI TAKVİMİ SEYRİNDE İLERLİYOR
Aşılama süreci, Koronavirüs Bilim Kurulunun oluşturduğu takvim doğrultusunda tamamlanacak. Belirlenen takvime göre, birinci aşamasının A grubunda sağlık kurumunda çalışanlar (kamu, özel, üniversite, vakıf gibi tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil) ile tüm eczane çalışanları (eczacı ve kalfalar dahil) bulunuyor.

Birinci aşamanın B grubunda yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar, C grubunda ise 65 yaş ve üstü bireyler yer alıyor.
İkinci aşamada A grubunda, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları bulunuyor.Bu sektörler şu şekilde sıralanıyor: Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, Özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, Cezaevleri, Eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), Gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb), Taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar.

Bunların ardından ikinci aşamada 50-64 yaşlarındaki bireyler, üçüncü aşamada ise öncelikle kronik hastalığı olan kişilere aşı yapılacak. Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bu grubu 30-39 yaş ve 18-29 yaş grubu takip edecek.
Üçüncü aşamada son olarak diğer gruplarda bulunan sırasıyla 40-49 yaş, 30-39 yaş ve 18-29 yaşlarında olanlara aşı uygulanacak.
Dördüncü aşamada ise sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.

AŞI BAŞVURUSU
Korona aşısının seyrinde ilerlemesi için aşılamada randevu sistemi uygulanıyor. Vatandaşlar, COVID-19 aşısına ilişkin durumunu e-Nabız hesabından veya 2023'e kısa mesaj göndererek öğrenebiliyor.  Aşı olacak grupta yer alan kişiler randevu işlemi için MHRS uygulamasında başvuru yaparak, randevu tarihi geldiğinde randevu aldığı sağlık kuruluşuna giderek aşı olabilecek. Aşıyı uygulayan sağlık personeli tarafından vatandaşın ikinci doz randevusunu da oluşturuluyor.  Oluşturulan ikinci doz randevusunun bilgileri de kısa mesajla iletilecek. Öte yandan vatandaşlar aşı uygulaması için, MHRS ve e-Nabız hesabı üzerinden randevularını değiştirilebiliyor.

Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr/ veya 182’den randevu alınarak başvuru yapılabiliyor. MHRS Web’den randevu almak için; Daha önceden üyelik kaydınız yok ise “Randevu Al” butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan “Üye Ol” seçeneğini tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer üyeliğiniz mevcut ise kimlik numaranız ve şifrenizle istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

MHRS mobilde randevu almak için ise akıllı cihazınızın uygulama marketinden MHRS uygulamasını indirerek üyelik kaydınız yoksa oluşturabilir, var ise kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak randevunuzu alabilirsiniz. Korona virüs aşısı randevusu için, sisteme giriş yapıldıktan sonra “Hastane randevusu al” seçeneği üzerinden “Genel Arama” ardından “Covid-19 aşı” seçeneğini tıklayarak gerekli bilgileri girmeniz gerekiyor.

Muzaffer Cirtel