Meteoroloji'den Çanakkale’ye sarı kod uyarısı verilmişti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıların ardından beklenen yağmur Çanakkale’ye yağdı.

Meteoroloji genel müdürlüğü tarafından bu hafta sonu etkisini gösterecek olan yağmur duyurulmuş vatandaş uyarılmıştı. Ülkemizde her bölgede olduğu gibi Çanakkale’de de kuraklık baş göstermeye başladı. Geçtiğimiz gün Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Atikhisar Barajındaki suların azaldığını ve tehlikeli boyuta geldiğini belirterek ‘’su krizi kapıda’’ demişti. Aralık ayına gelinmesiyle birlikte Çanakkale’de havaların güneşli ve yaklaşık olarak 15 derecede seyretmesi vatandaşı da tedirgin etmeye başladı. Bu durum sonunda tüm Çanakkaleliler yağmurun yağmasını dört gözle bekler oldu.

BARAJDA 8 AYLIK SU KALMIŞTI
Çanakkale'de bu yıl yağışların az olması sebebiyle barajlar kuruma noktasına geldi. Şehrin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı'nda su seviyesi yüzde 22'ye düşmüştü. Uzmanlar yağışların devam etmediği takdirde şehrin yaklaşık 8 aylık içme suyu rezervinin kaldığını belirtirken, Çanakkale Belediyesi su kullanımlarıyla ilgili kısıtlamalar getirmişti.

BELEDİYE SU KULLANIMINA KISITLAMA GETİRMİŞTİ
Çanakkale Belediyesi Encümen kısıtlama kararları doğrultusunda; şehir şebeke suyu kullanılarak hortumla araba yıkanması, konut ve iş yeri önlerinin ve içlerinin hortumla yıkanması, halı ve kilim yıkanması yasaklandı. Bahçe sulamalarının sabah ve akşam mümkünse kuyu suyu veya yağmurlama, damlama sistemi ile sulanması, yüksek su tüketimi olan sanayi tesislerinde suyun tasarruflu kullanılabilmesi için mevcut kullanımları göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesi kararı aldı.

Oto yıkama, halı yıkama, hamam, WC gibi su tüketimi yüksek olan iş yerlerine ön ödemeli elektronik sayaç takılması zorunluluğu getirilirken, yer altı suyu kullanan işyerlerine de mekanik sayaç taktırılarak kullanılan suyun tespitinin yapılıp atık su bedeli alınması kararlaştırıldı. Park, bahçe, yeşil alan, tarımsal amaçlı üretim yapılan yerlerde sulamalar kısıtlandırılırken, acil sulama ihtiyacı olan yerlerde yağmurlama, damlama sistemi ile su kullanımının minimuma indirilmesi, şehir ve mücavir alanlarında şebeke suyunun tasarruflu kullanılması yönünde de karar verildi. Alınan kararlara uymayanlara, belediye zabıta müdürlüğü ekiplerince hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanununca cezai işlem uygulanacağı bilgisi verildi.

YAĞMUR DUASININ ARDINDAN YAĞMUR
Çanakkale'de dün Cuma akşam saatlerinden itibaren başlayan yağmur, hafta sonu itibariyle yerini sağanak yağışa bıraktı. Barajların doluluk oranının düşmesinin ardından, yağan yağmurlar hem vatandaşı hem de çiftçiyi memnun etti. Kuraklık sıkıntısı çeken Çanakkale'de yağmur toprakla buluştu.
Diyanet İşleri Başkanlığının, 81 ilde kılınan cuma namazı sonrası kuraklık tehlikesine karşı 'yağmur duası' ardından, Çanakkale'de sağanak yağış etkili olmaya başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan verilerine göre yağışların pazartesi günü de devam etmesi bekleniyor.

Muzaffer Cirtel
Foto: iHA