Avrupa Spor Haftası etkinlikleri kapsamında ilimizde Çanakkale Valiliği, Gençlik Spor Bakanlığı İl Müdürlüğü, Herkes İçin Spor Federasyonu tarafından Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü gerçekleştirildi.

İlimizde Avrupa Spor Haftası etkinlikleri kapsamında Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü gerçekleştirildi. Golf Çay Bahçesi önünden başlayan etkinliğe Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Belediye Başkan Vekili Mehmet İrfan Mutluay, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Naim Makas, Gençlik ve Spor İl Müdür V. Sedat Bektaş, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve çok sayıda sporcu katılım sağladı.
 
Golf Çay Bahçesinden Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’na kadar temsili yürüyüş yapıldı. Yürüyüşe, bu yıl pandemiden ötürü az sayıda öğrenci katıldı. Sosyal mesafe kurallarına uyularak düzenlenen yürüyüş sonrası, Kordon’da bulunan basketbol sahasında çeşitli gösteriler vatandaşların beğenisine sunuldu.

HERKES İÇİN SPOR VE SAĞLIKLI YAŞAM
Avrupa Komisyonu girişimleriyle dünyanın her yerinde 23-30 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nda bu sene ‘be active’ (hareketi ol) sloganı ile birçok farkındalık etkinliği gerçekleştirildi. Çanakkale Gençlik Merkezi Gençlik Lideri Hakan Savran, “Avrupa Spor Haftası, her dönemde yeni bir slogan üzerinde etkinlik yaparak kutlanıyor. Ülkemizde 2002 yılından beri kutlanan Avrupa Spor Haftası, bu yıl ulusal ‘herkes için spor ve sağlıklı yaşam’ sloganıyla gerçekleştirilecek. Monotonlaşan hayatın içerisinde, her geçen gün spora ve hareket etmeye ayırdığımız zaman azalıyor. Bu tespitten yola çıkarak, hayatın içerisinde hareketliliği tamamen yerleştirebilmek adına ülkemizde böyle bir bilinç ve farkındalık oluşturmak isteniyor’’
 
‘’İŞE YÜRÜYEREK YA DA BİSİKLETLE GİDELİM’’
‘’Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak bu sürece dahil oluyor ve bu konuyu kendisine misyon edinerek, konuyla alakalı etkinlikler düzenliyoruz. Pandemi sürecindeyiz, yaptığımız her işi kurallara uygun yapmak istiyoruz ve bu konuya azami önem gösteriyoruz. Amacımız yoğunluklar oluşturmak değil ama etkinliklerin de kontrollü bir şekilde devam etmesi ve aktivitelerimizi hafta boyunca sürdürüyoruz. Geçen yıl da benzer etkinlikler gerçekleştirilmiş ve halkımızla konuyla alakalı üst düzey bir bilinç oluşturulmuştur. Buradaki asli amacımız da içimizde bulunduğumuz olağanüstü şartlarda bile farkındalık oluşturabilmektir. Bu etkinlikte yer alan vatandaşlarımıza ve sporcularımıza teşekkür ediyorum. Kontrollü bir şekilde yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Bizler Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak hafta boyunca etkinlikler yaptık. Temizlik konusunda farkındalık oluşturabilmek için Atikhisar Baraj bölgesinde çevre temizliği etkinliği gerçekleştirdik. Ayrıca ‘işine hareket kat’ ve ‘işe arabayla gitme’ diyoruz. Bunu yerine getirebilecek vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyoruz; gelin hep birlikte işe yürüyerek ya da bisikletle gidelim’’

BİSİKLETLERE PARK NOKTASI ÇALIŞMASI
‘’Yine kulüplerimizin öncülüğünde, sporcularımızın katılımıyla bisiklet turları düzenliyoruz. Bisikletlerimize park noktası kazandırılması adına da çalışmalarımız olacak. Gelen talepler doğrultusunda tesislerimize bisiklet park noktaları yerleştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca geçtiğimiz hafta içerisinde de Gençlik Merkezimizde fidan dikim etkinliği ve doğa yürüyüş etkinliği gerçekleştirdik. Bunların tamamı farkındalık ve bilinç oluşturabilme çabasıdır. Aksini yapmak için mutlaka bir mazeret bulunur ama dünyamız ve sağlımız için gelin bugünden itibaren mazeretlerimize son verelim. Hareketle ve sağlıkla kalın” dedi.
 
Hülya Öz