Can almaya devam eden Covid-19 salgını sebebiyle vatandaşların yaşadığı tedirginlik kan bağışlarına da yansıdı. Vatandaşlar Kızılay’a kan bağışında bulunmayınca stoklar geçen senenin yarısına kadar düştü.  Kan merkezlerindeki stokların iyice azalması nedeniyle Kızılay çağrıda bulundu.
 
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle kan bağışlarında ciddi azalmalar yaşandı. Kızılay’ın kan stokları hızla tükenmeye başladı. Yavaş yavaş stoklar normale dönmeye başlasa da bağış seviyesi hala istenilen düzeye ulaşamadı. Yetkililer bu durumu düzeltebilmek adına vatandaşlara çağrıda bulundu.
Çanakkale Kan Bağışı Merkezi Müdürü Muammer Eçier, bu salgın döneminde de hayatın devam ettiğini ve kana olan ihtiyacın azalmadığını özellikle vurguladı. Eçier; “Covid-19 çerçevesinde alınan tedbirler birçok şeyin işlemesini zor duruma soktu. Bizde bu arada zor durumda kalan yerlerden biriydik. Normal kadar olmasa da azalsa da kana olan ihtiyaç düşmedi veya sıfırlanmadı. Neticede hayat dönüyor, ameliyatlar yapılıyor, kazalar oluyor. Tabi ki bir kan stoku vardı ama o kadar hızlı bir düşüş oldu ki bu kan stoku hızla eridi. Biz ekiplerimizi iptal etmek zorunda kaldık, alınan tedbirler çerçevesinde. Kan bağışı da doğal olarak müthiş bir şekilde azaldı. Geçen senenin yarısından bile çok daha az seviyelere düşüşler oldu. Genel başkanımızda salgın çerçevesinde tabi ek tedbirler aldı, hala daha almaya devam ediyoruz. Çağrılarla bu krizi mümkün olduğunca hafifletmeye çalıştık. Şu anda ekiplerimiz çalışmalara başladı. Kontrollü bir şekilde tedbirlerimizi alarak ekiplerimiz çalışmalarını yapıyor. Buda bir nebze olsun soluk aldırdı. Merkezimizde de kan bağışları devam ediyor. Çağrılarımızı da arttırdık. Sağ olsun büyüklerimizde en zor günlerde bile kan bağışında bir kısıtlama yapmadılar. Gerekli tedbirleri almak koşuluyla sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde dahi donörlerimize kan verebilmeleri için o serbestliği sağladılar” dedi.
 
“HASTALIK KAN YOLUYLA BULAŞMIYOR”
Kan yolu ile bir bulaşın söz konusu olmadığını söyleyen Eçier; “Hastalık kan yoluyla geçmiyor. Şu ana kadar bilim adamlarının görüşleri de geçmediği yönünde. Bizim korkumuz kandan geçmesi değil, ortamda birbirimizi enfekte etmemek. Çünkü oldukça bulaşıcı bir hastalık, hele ilk zamanlarda çok daha vahşi bir şekilde yayıldı, çok daha ağır seyretti. İlk günden itibaren gerekli bilgiler bize verildi. Kan yoluyla bir bulaş söz konusu değil. Bu hastalık kan yoluyla aktarılmıyor. Teorik ve pratik olarak bugüne kadar böyle bir şey saptanmadı. Dünyanın da bu konu da ki verdiği bilgi bu, yani covid-19 kan yoluyla geçmiyor” ifadelerinde bulundu.
 
“FORMLARDA GÜNCELLEMELER VAR”
Kızılay’da ekstra önlemler alındığının altını çizen Eçier tüm tedbirleri titizlikle yerine getirdiklerini söyledi. Eçier; “Herkesin aldığı tedbirleri bizde alıyoruz. Burası tabi ki bir sağlık kurumu olması dolayısıyla maske, sosyal mesafe, hijyen kuralları artı Sağlık Bakanlığı'nın bildirdiği diğer on dört tedbiri dikkate alarak titizlikle uyguluyoruz. Artık formlarımızda güncellemeler oldu. Normal sorgulama formumuzda kırk üç sorumuz var, ona ilave olarak sırf Covid'e has beş soru daha ekledik. Bu formda özellikle son bir ay' a inip didik didik ediyoruz. Hastalığı geçirdiniz mi? Geçiren bir yakınınız var mı? Öyle bir ortamda bulundunuz mu? Yurtdışına çıktınız mı? Soruları ile bunların taahhüdünü alıyoruz” söylemlerinde bulundu.
 
 Eçier sözlerini şöyle tamamladı; “3 Haziran'da Biga' ya çıkarak başladık. Mümkün olduğunca yine gerekli tedbirleri alarak, aynı yerde biraz fazla bulunarak yani fazla yer değiştirip riski arttırmadan ekiplerimizi yapmaya başladık. Vatandaşlarımızı ekiplere davet ediyoruz. Askeriye ile çalışmalarımız başladı, onlarda zaten testlerini yaptırıp geldiler. Yeni dönem 116. Jandarma Er Eğitim Alayı'na gelen askerlerimizle de çok güzel çalışmalar yaptık. Sayıları azdı biraz daha geçen dönemlere göre onun için gerekli tedbirleri almamızla karşılıklı kendi komutanları ile gayet güzel bir iş birliği yaparak çalışmalar yaptık.

“RESMİ WEB SİTESİ KANVER.ORG”
Kanver.org bizim resmî web sitemiz orada haftalık olarak çalışmalarımızı giriyoruz, çalışma günlerimiz ve saatlerimizde görünüyor. Kan bağış noktalarını işaretlediklerinde kan bağış noktalarının nerede, hangi saatlerde hizmet verdiğini görebilirler. Her hafta perşembe ya da en geç cuma günü bütün bir sonraki haftanın bütün çalışmalarını biz oraya giriyoruz. Haftalık olarak oradan Çanakkale Kan Bağışı Merkezi o gün nerede çalışıyor görebilirler. Bu da ilçelerde olan vatandaşlarımıza da yardımcı olabilir.”
Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı olan Arzu Kırkpınar ise salgın sürecinden itibaren kan bağışı için randevulu sistem geldiğini belirtti. Kırkpınar; “Yeni bir sistemimiz geldi. Artık hastaneler nasıl vatandaşlarımızın randevulu sistemi ile çalışıyorsa şimdi bizde de aynı sistem var. Kanver.org sitesinden randevu butonuna tıklayarak nerede kan bağışı yapmak istiyorlarsa bu merkez olabilir ya da sadece ekiplerimiz olabilir bunun için randevu alabiliyorlar. Randevu saatinde gelip kanlarını verebiliyorlar.

“BİR ÇEŞİT İLAÇ YERİNE GEÇEN İMMÜN PLAZMA”
İyileşen hastalarımız 60 yaşın kadar immün plazma bağışçısı olabiliyorlar. Fakat daha gençler tercih ediliyor. İmmün plazma da iyileşmekte olan hastalarda ilaç olarak, iyileşmelerini hızlandırıcı bir madde olarak kullanılıyor. Kan alınıyor, kanın plazması ayrılıyor. Aferez denen bir cihaz var, kan verir gibi uzanıyorsunuz ve kanınız alınıyor ve alet sizin plazmanızı alıyor ve kanınızı tekrar geri veriyor. Plazma kısmı hastaya ilaç olarak veriliyor. Bir çeşit ilaç yerine geçiyor ve tedavi edici bir amaçla kullanılıyor. Büyük merkezler immün plazma bağışı alıyor. Çanakkale’de de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi alıyor. Gerek görüldüğünde hastanın tedavisi için ve geçmiş olan hastaların listeleri hem İl Sağlık Müdürlüklerine hem de bizim kendi sistemimize düşüyor. Biz onlarla irtibat kurup plazma bağışına davet ediyoruz. Eğer uygunlarsa da randevularını oluşturuyoruz. Bu da Kızılay için farklı bir alan. İyileşmiş hastaların antikorlarını bu plazmayla beraber tedavisi gerekli görülen kişilere veriyoruz. Bunun için de Kızılay ve belli üniversiteler yetkilendirildi. Plazma bağışı da alındı ve yoğun bir şekilde çalışıldı. Süreç bitmedi, hala devam ediyoruz”  dedi.
Çanakkale Kızılay ekipleri Haziran sonu Biga ilçesinde, Temmuz ayında ise Çanakkale merkez, Biga ve Çan konumlarında Kızılay tırlarında kan alımına devam edecekler.

Muzaffer Cirtel