Gökçeada ilçesinde elleri ve kolları bağlanarak öldürülen Rum asıllı vatandaş ile ilgili gözaltına alınan 8 kişiden 3’u tutuklandı. Çanakkale ve İstanbul’da 8 adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonda çok sayıda silah, para ve cep telefonları ele geçirildi. Bu canice işlenen cinayetin ardından tedirgin olan ada halkı, düzenlenen operasyonun ardından rahat nefes aldı.
 
Gökçeada ilçesi Yeni Mahalle Zarife Tepe Mevkiinde 13 Mayıs 2019 günü saat:18.00 sıralarında Zafir Pinar isimli Rum vatandaşı ev olarak kullandığı dam içerisinde elleri ve ayakları plastik kelepçeyle bağlanarak darp edilmiş vaziyette ölü olarak bulunmuştu. İnsanın kanını donduran bu olayın ardından ada halkı büyük tepki göstermişti. Herkesin tepki gösterdiği cinayet ile ilgili Çanakkale Jandarma Komutanlığı tarafından özel ekip kuruldu. Ekipler, kısa sürede şüphelileri tespit etti. Ekipler, yağma ve kasten adam öldürme olayı ile ilgili 8 şüpheli tespit edildi. Gökçeada Cumhuriyet Savcısının talimatı ile 22 Mayıs 2019 günü Çanakkale İl Jandarma Komutanlığınca kurulan özel ekip tarafından takibi yapılan Yağma ve Kasten Adam Öldürme eylemini gerçekleştiren şüphelilerin yakalanmasına yönelik Gökçeada ilçesinde 5 şahıs ile İstanbul ilinde 3 şahıs olmak üzere toplam 8 hedefe eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. İstanbul ilinde 3 şüpheli şahıs yakalanarak Gökçeada ilçesine getirildi.
SİLAHLAR VE PARALARA ELE GEÇİRİLDİ
Yakalanan şahısların ev ve üzerlerinde yapılan aramada; 1 adet toplu tabanca, 1 adet 25 kalibrelik Colt Automic tabanca, 2 adet kurusıkı tabanca, 3 adet şarjör, 97 adet kurusıkı tabancaya ait tabanca fişeği, 15 adet 25 kalibrelik Colt Automic tabancaya ait fişek, 1 adet köstekli saat, 5.800 EURO, 100 ABD DOLARI, 3.820 TL, 1 adet altın bilezik, 1 adet yüzük, 5 adet tuşlu cep telefonu, 5 adet akıllı telefon, 1 adet flash disk, 14 adet siyah renkli plastik kelepçe, 1 adet pasaport, 1 adet cep telefonu, 1 adet dürbün, 1 adet cüzdan, 2 adet tabanca kılıfı, 3 adet sırt çantası, 3 adet gömlek, 2 adet tişört, 2 adet pantolon, 1 adet yunan parası, 7 adet sim kart ele geçirilerek bu malzemelere adli makamlarca el konuldu.  
Çanakkale’nin Gökçeada İlçesi ve İstanbul ilinde yapılan operasyonlar neticesinde yakalanan 8 şüpheli şahsın yapılan sorgulama ve alınan ifadelerinden sonra, Gökçeada İlçe Jandarma Komutanlığından 4 şahıs Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile salıverildi. Diğer 4 şahıs ise 23 Mayıs 2019 tarihinde mevcutlu olarak Gökçeada Sulh Ceza Mahkemesine sevk edildi. 1 kişi Adli Kontrol Şartı ile serbest bırakılırken, 3 kişi ise tutuklanarak Çanakkale E Tipi Kapalı Cezaevine konuldu.
İbrahim Akın Kazancı