Çanakkale Kara Savaşları’nın 104’üncü anma törenlerine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, tören sonrasında Tevfikiye Köyündeki Troya Müzesi’nde incelemelerde bulundu. Bakan Ersoy’ya müzede yaptığı incelemelerde Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Gültekin Yıldız, Müze Müdürü Ali Atmaca eşlik etti. Bakan Ersoy, Müze Müdürü Ali Atmaca’dan müzede bulunan eserler hakkında detaylı bilgi aldı.
BURADA TURİZMİN KALICI BİR ŞEKİLDE YERLEŞMESİNİ SAĞLAMAK
İncelemelerin ardından müzenin terasında açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy,"Çanakkale Kara Savaşları’nın 104’üncü yılı sebebiyle 2 günlük program kapsamında Çanakkale’ye geldik. Özellikle de yabancı misafirlerimize eşlik etmek amacıyla geldik. Yarın da inşallah şafak ayinine katılacağız. Çanakkale’ye gelmişken Bakanlığımız tarafından yeni hizmete giren Troya Müzesi’ni ziyaret etme fırsatını yakaladık. Amacımız Çanakkale de sadece Çanakkale savaşları ile değil, zaten birçok savaşa ev sahipliği etmiş bir bölge Çanakkale. Troya ve birçok arkeolojik değerleri ile birlikte burada turizmin kalıcı bir şekilde yerleşmesini sağlamak.” Dedi.
 
KAÇAKÇILIK DAİRE MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜ, KAÇAKÇILIK DAİRE BAŞKANLIĞI ŞEKLİNE GETİRECEĞİZ
Yurt dışına kaçırılan hazinelerle ilgili çalışmaları olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, “Yurt dışında tespit edilen hazinelerle ilgili bir çalışma var. Açıkçası son bir, iki ay içinde bir çalışma daha başlattık. Kaçakçılık Daire Müdürlüğümüzü, Kaçakçılık Daire Başkanlığı şekline getireceğiz. Bununla ilgili kararnameyi hazırladık, gönderdik. Orada çalışan ekip sayımızı 3-4 katına çıkaracağız. Bütçeleri de aynı oranda artacak. Çok fazla eser var ve yoğun bir şekilde çalışmak gerekiyor. Maalesef önemli olan yurt dışına çıkışına engellemek. Çıktıktan sonra getirmek yıllar sürüyor ve çok da maliyetli. Gerçekten kendini adamış bir ekibin bu işle ilgilenmesi lazım. Bizim ekibimiz de bu konuda başarılı." İfadelerini kullandı.
 
 
Muzaffer Cirtel