Reklam

ÇOMÜ Araştırma Hastanesi, büyümeye devam ediyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi, peş peşe açılan bölümleri, organ nakili ve birçok hizmeti ile büyümeye devam ediyor. Hastanenin yeni yerine taşınmasının ardından acile gelen hasta sayısı iki katına çıktı.

731
ÇOMÜ Araştırma Hastanesi, büyümeye devam ediyor

Konumu ile de tercihte ilk sıraya oturan hastanede kent için büyük önem taşıyan tüp bebek ünitesi ise yakın zamanda açılacak ve Çanakkale'de tek olacak.  
 
Kepez beldesinde fiziki alanın az olması nedeniyle bir türlü istenen verimin alınmadığı ÇOMÜ Araştırma Hastanesi, yeni yapılan modern ve lüks binalarda hizmet veremeye başladıktan sonra Çanakkale'nin sağlık alanındaki bir çok eksikliğini de giderdi. Daha önce eksiklik veya hiç olmayan bölümler nedeniyle birçok hasta şehir dışındaki hastanelere gidiyordu. Hastanenin burada verdiği hizmet ve yeni bölümlerin açılması ile hasta akışı tersine döndü. Şimdi çevre illerde bile çok sayıda hasta Çanakkale'ye geliyor. Hastanede ortaya çıkan veriler ise şaşırttı. Geçen yıl Mart ayında taşındığı günden beri acil servise 70 bin kişi başvurdu. 10 bin üzerinde ameliyat yapıldı. 510 yatak ruhsatlandırıldı. 19 olan yoğun bakım yatağı sayısı 3’ncü basamak 44 yetişkin yoğun bakım yatağına ulaştı. Kepez’de acil servise ay da 3-4 bin hasta başvururken, yeni hastaneye 7 bin hasta başvurdu.
Yeni açılan üniversite hastanesinde Tüp Bebek ünitesi açılacak ve Çanakkale’de tek olacak. İç hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları yan dallarında Çanakkale’de bulunmayan bölümler var. Yakın zamanda Çocuk Sağlığı ve hastalıkları enfeksiyon birimi hizmet vermeye başladı. Tüp Bebek Ünitesi B blokta hizmet vermeye başlayacaktır. Hiperbarik Tıp Ünitesi ve  İmmünoloji laboratuvarı fiziki alanların tadilatı ile birlikte hizmete girecek.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Okhan Akdur hastane hakkında bilgi verdi. Akdur, “Taşınma süreci 12 Mart 2018’de gerçekleştirildi. Yeni hizmete alınması planlanan Tüp Bebek ünitesi, İmmünoloji Laboratuvarı, Hiperbarik Tıp Ünitesi gibi alanlarda fiziki bir takım tadilatlarda aynı anda yürütülmeye devam ediyor. Ruhsatlandırılmış hasta yatağı sayımız 2 katına ulaştı. 19 olan yoğun bakım yatak sayımız, 44 yetişkin yoğun bakıma ulaştı. Bunların tümü 3’ncü basamak yoğun bakımdır.  Çanakkale de ciddi bir yoğun bakım yatağı sorunu var. Yoğun bakım yatağı olmadığı için Ağır hastalar il dışına gidiyor. Ona ciddi bir çözüm olacak. Çanakkale il merkezine en yakın hastane konumundayız. Bize ayaktan başvuran hasta sayısında ciddi bir artış oldu. Kepez’de karşılaştırırsak Kepez’de ayda 3-4 bin acil servise başvuru vardı. Yeni hastaneye 7 bin civarında acilden hasta başvuruyor. Kepez’de sadece 6 ameliyathanemiz varken, yeni hastanemizde 15 tane ameliyathanemiz var. Türkiye de sadece 14 merkezde bulunan yeni nesil 640 kesit multislicetomografi cihazımız hizmet vermeye başladı.  Kalbin koroner damarlarını anjiografi gibi görüntüleyebilen bu cihaz 1 saniye gibi bir sürede beyin tomografi görüntülemesini diğer benzerlerine göre çok daha az radyasyon ile yapabilmektedir. Son olarak kalbin 3 boyutlu görüntülemesini yapabilen en ileri teknolojiye sahip Ekokardiyografi cihazı da Kardiyoloji kliniğinde hizmet vermeye başladı. Organ Nakli Merkezimizde Böbrek nakli gerçekleştirilmekledir. 70 bin üzerinde hastamız bu birimde sağlığına kavuştu. Göz bankası kurulumunu tamamladı.İl dışından hastalarımız gelmeye başladı. Örneğin organ nakli için İstanbul’dan gelen hastalarımız var yine aynı şekilde Kardiyoloji kliniğimize anjiografi için İl dışından hatta büyük şehirlerden gelen hastalarımız var” diye konuştu.
 
GELİR GİDER DURUMUNDA EN İYİ HASTANELERDENİZ
Şehir merkezine yakın olmasından dolayı hastaneye ayakta başvuran hasta sayısında ve acil servise başvuran hasta sayısında ciddi artışa yol açtığını söyleyen Başhekim Akdur, “Son 2-3 ay içerisinde yaklaşık 90 hemşiremiz 20 civarında da sağlık teknisyenimiz göreve başladı. Hemşire ve Sağlık personeli ile ilgili hızlı bir şekilde kadromuzu tamamlıyoruz. Tüm Üniversite Hastanelerinde olduğu gibi dönem dönem Ecza depolarından bazı ilaçların temininde güçlük yaşanmaktadır. Bu bizim Üniversite hastanemize has bir sorun değildir. Her yıl ilaç fiyatlarının yeniden düzenlendiği aylarda bu sıkıntı yaşanmaktadır. Hatta bu anlamda gelir borç oranı iyi olan Üniversite hastanelerinin başında gelmekteyiz. Global Bütçe antlaşması imzalayan Üniversite Hastaneleri içerisinde bütçe hedefini tutturan ve her yıl bütçesinde çok ciddi bir artış sağlayan sayılı Üniversite hastanelerinden biri olduğumuzu söyleyebilirim. Hastanemiz A bloğu; 9 kat 4 blok ve 60 bin metre kare , B bloğu 5 kat 20 bin metre kare üzerinde kapalı alana sahiptir. İki blok tüp geçit sistemi ile birbirine bağlantılıdır. Fiziki olarak Kepez de bulunan hastanemizin yaklaşık 5 kat büyülüğündedir. Kepezde 35 poliklinik ile hizmet veren hastanemiz yeni binasında 70 poliklinik ile hizmet vermektedir. Yoğun bakım yatak sayımız Kepezde 19 iken bu hafta ruhsatlandırılması tamamlanan yataklar ile birlikte 44’e ulaşmıştır. Yoğun bakımlarımızın tümünün tıbbi ekipmanları yenilenmiş, monitör, solunum cihazları en ileri teknoloji ile donatılmıştır. Yakın bir zamanda tümüyle yenilenen ekipmanları ile bu binada 70’e ulaşacaktır.Acil servisimiz aynı anda 40 hastaya hizmet verebilecek kapasiteye ulaşmıştır. Hastanemizin A blok yatak kapasitesi 452’dir. Yaklaşık 1 ay önce Sağlık Bakanlığımızca ruhsatlandırılması tamamlanan hastanemizin A ve B blok toplam yatak kapasitesi 510 olmuştur. Yardımcı sağlık personeli görevlendirmelerinin tamamlanması ile birlikte tüm yataklı tedavi ünitelerimiz hizmete girmiş olacaktır. Organ nakli ile kalp ve damar cerrahisi birimleri için ayrı olmak üzere hastanemizdeki ameliyathane sayısı da 2 kat artarak 15’e ulaşmıştır. Buna paralel olarak 2018 yılının ikinci 6 ayında ameliyat sayısında 2 kat artış olmuştur. Ameliyatsız kalp kapak değişimi, kalbin elektrofizyolojik çalışmaları-ritim bozukluğunun dondurularak tedavisi, yapay biyonik kulak uygulaması, yapay akciğer uygulaması ve organ nakli gibi Ülkemizde az sayıda merkezde gerçekleştirilen uygulamaların yelpazesini ve sayısını artırarak Çanakkale’miz de de gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Çok yakın bir zamanda Tüp Bebek Ünitemizde B blokta hizmet vermeye başlayacaktır. Yine Hiperbarik Tıp ünitemiz ve immünoloji laboratuvarımız fiziki alanların tadilatı ile birlikte hizmete girecektir” dedi.
Damla Şener
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.