Firavun piramitimizi dağıttı ve biz o piramitin altında kaldık!

İnsan psikolojisi teorilerinden en bilindik olanı Maslow teorisi veya Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi, Amerikalı psikolog Abraham Maslow tarafından 1943 yılında yayınlanmış bir çalışma.

1952 0

Dilek Akşen

Dilek Akşen

İnsan psikolojisi teorilerinden en bilindik olanı Maslow teorisi veya Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi, Amerikalı psikolog Abraham Maslow tarafından 1943 yılında yayınlanmış bir çalışma.
İnsan olma yolunda başlangıçtan itibaren en önemli olan ihtiyaçtan bir sonraki önemli ihtiyaca doğru sıralanan bir piramit…
Maslow, gereksinimleri şunlar:
Fizyolojik gereksinimler (nefes alma, besin, yemek, su, cinsellik, uyku, sağlıklı metabolizma, boşaltım)
Güvenlik gereksinimi (beden, iş, kaynak, ahlak, aile, sağlık ve mülkiyet güvenliği)
Ait olma, sevgi, sevecenlik gereksinimi (arkadaşlık, aile, cinsel mahremiyet)
Saygınlık gereksinimi (özsaygı, özgüven, başarı, başkalarına saygı duymak, başkaları tarafından saygı duyulmak)
Kendini gerçekleştirme gereksinimi (erdemli, yaratıcı, içten, problem çözücü, önyargısız ve hakikatleri kabul eder olmak)
Yani önce ne yapmak lazım, yemek içmek sonra fiziki ve ruhsal alanda güvenliği sağlamak sonra sosyal çevre ve saygınlık ve kendimiz olma safhası…
 Firavun piramitimizi dağıttı ve biz o piramitin altında kaldık!
Hem de herkes! Geçinemiyoruz, özgür değiliz, korkuyoruz, üretemiyoruz, asosyalleşiyoruz. 
 Geçtiğimiz günlerde Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi üzerine bir TEDx konuşması dinledim.  Piramitin felsefesini kavrayamadığını söylememem ama popüler kültüre kurban ettiğini söyleyebilirim.
Nefes alma, besin, yemek, su, cinsellik, uyku, sağlıklı metabolizma, boşaltımdan önce artık internet bağlantısının en temel ihtiyaç haline geldiğini ifade eden bir konuşma. Kısmen haklı da aslında ama insan olma yolunda birinci adım hala ve her zaman fizyolojik gereksinimlerdir. Derimize yerleştirilen çipler vasıtası ile hayat idame ettirmeye başlayana kadar en azından.
Bu adımın ücrete tabi olmayan tek sekmesi nefes almak kaldı. Şu an ücretsiz olarak giderebileceğimiz tek ihtiyaç nefes almak! O da temiz havayı bulabilirsek.
Söyleyeceklerim neredeyse bu kadar!
Bir de ilk ikiden sonrasına artık ne vakit ne de istek kaldı insanlarda. Tepemize bir çatı karnımıza bir ekmek günü kurtarmak demek!
 
 


Etiketler; #dilek akşen
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.