Psikolojimiz...

Dünya da ve Türkiye’de ki ekonominin gidişatı hepimizin psikolojisini bozmuş durumda, hiçbir günümüz olaysız geçmemekte...

170 0

Akın Salkın

Akın Salkın

Toplum olarak zor günlerden geçiyoruz… Her gün karşımıza çıkan bir olay, psikolojik olarak etkilenmemize de neden oluyor. Bu durumu sadece ekonomiye bağlamak ta yanlış olur ama en büyük etken demek yerinde olacağı kanısındayım. Geçim sıkıntısı artıyor, bencillik artıyor. Sabır azalıyor, hoş görü azalıyor, saygı azalıyor, merhamet azalıyor, paylaşmak azalıyor. Toplum robotikleşirken insanı duyguları kaybediyoruz. Yolda bir şiddet görsek yardım etmek yerine cep telefonu ile çekip seyreder olduk. Gün geçtikçe içimizdeki masumiyeti ve hoşgörüyü kaybeder olduk. İnsanlara, hayvanlara, doğaya zarar veren, Umursamayan bir toplum olduk. Maddi sıkıntılar, psikolojik bozukluklar, stres, sosyal yaşamın içinde anti sosyal yaşamak sebepler arasında yer alabilir. İnsanlar bir birini daha çok dinlese, vakit ayırsa, hoş görülü olsa, empati kurabilse, kendine ve karşısındakine saygı duysa daha gülümseyen bir toplum olmaz mıyız? Güler yüzlü ve saygılı bir toplum olmak için her bireyin kendini denetlemesi gerekiyor.
Kardiyologlar öfkenin kalp krizlerini tetiklemesinden korkuyor. Nörologlar da öfke konusunda endişeliler. Onlara göre uzamış öfke hali pek çok sinirsel ve ruhsal hastalıkların ve de özellikle bellek sorunlarının tetikleyicisi olabiliyor. Romatologlara göre kontrolsüz öfke çoğu romatizma sorunda ciddi bir tetikleyici rolü oynuyor. Endokrinologlara göre de örneğin tiroid hastalıklarının bazılarında (toksik guatr, Haşimato) öfke kabarmalarının da etkisi var.
Yapılan araştırmalara göre ülkemizdeki öfkenin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.
1. GELİR DAĞILIMI; İş yerindeki adaletsizlikler, adam kayırma, gereksiz işten çıkarma, özlük haklarının verilmemesi gibi konuları sürekli kafasına takan, bu haklarının savunulmadığına inanan Türk insanı haliyle lastik gibi, yay gibi geriliyor. Kafasında sürekli bu yıl ne zam alacağım, faturaları nasıl ödeyeceğim, sorular olan Türk insanı enerjisinin büyük bir kısmını bu kısır döngü içerisinde tüketiyor. Adaletli bir gelir dağılımını yakalayamadıkça bu sinirin geçmesi zor.
2. DÜŞÜK ÜCRET; Yoksulluk sınırı ile açlık sınırı arasında olan maaşlar Türk insanını haliyle sinirli bir yapıya sokuyor.
3. POLİTİKA; Politikanın bu kadar din üzerinde, mezhep üzerinde, soy sop üzerinde yürütülmesi mozaik olmakla övünen Türkiye'de sinir katsayısının artmasına sebep oluyor.
4. TRAFİK; Özellikle büyük şehirlerdeki sinir birikmesinin bir numaralı müsebbibi toplu taşımadır. Şimdi iş çıkışı metrobüse binip evine giden insandan sakin olmasını kim bekleyebilir?
5. CİNSELLİK; Cinselliğe bu kadar çok kafa yorup da bu kadar az sevişebilen başka ülke insanı var mı?
6. EĞİTİM; Kendini ifade etmede sıkıntı yaşamak, kelime haznesinin darlığı, empati yoksunluğu gibi hususlar Türk insanı kendini kelimelerle ifade etmeyi öğrenmedikçe gerginliğini üzerinden atabilmesi mümkün değil.
7. PSİKOLOJİK DURUM; Psikolojik rahatsızlıkların tamamının 'delilik' olarak görüldüğü, psikiyatra gitmekle, deli olmanın eş tutulduğu bir ülkede, sinirli olduğu için birinin doktora görünmesi hala yadırganıyor.
8. SABIR VE SAYGI; Trafikte, vapur iskeleye yanaşırken, yürürken, konuşurken, alışverişte, vs. çok rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz bir olgu. Türk insanı yavaş yaşamasını bilmiyor.
9. BİRBİRİNDEN ETKİLENME; Bir biri ile yakın iletişim içindeki Türk insanı haliyle gerginliğini de birbirine aktarıyor ve domino etkisi yaratıyor.
10. AİLE; Erkek ve kadın arasındaki keskin ayrım, erkekliğin bu kadar öne çıkarılması, kadının ikinci plana itilmesi, kadına şiddeti vs. ortaya çıkartıyor.
En azından yukarda saydığımız sebeplerin bir kaçından uzak durmak elimizde bunlara dikkat etmekte fayda var. Ama yine de işin büyüğü politikacılarda ve ülkeyi yönetenlerde ne olur sanki kısır tartışmalar ve birbirlerini rencide edecek davranışlar yerine enerjilerini ülkeyi nasıl refaha kavuşturmaları gerektiğine harcasalar. Mutlaka ekonomik refahla birlikte psikolojimizde düzelecektir…
 


Etiketler; #akın salkın
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.