Yörelerimiz türkülerimiz

Kah ağlatan, kah güldüren türkülerimiz. Aklınıza bu yazıya başlarken bile onlarcası gelmiştir.

266 0

TUBA DEMİRTAŞ

TUBA DEMİRTAŞ

Kah ağlatan, kah güldüren türkülerimiz. Aklınıza bu yazıya başlarken bile onlarcası gelmiştir. Bir uçtan bir uca buram buram Türkiye kokan türkülerimiz. Sıcacık içimizi ısıtan, bizi diyardan diyara sürükleyen türkülerimiz. Hepsinin kendi içlerinde hikayeleri var. Bazıları bilinir bazıları bilinmez. Ben de size bu yazımda bazı türkülerimizin hikayelerinden bahsetmek istiyorum.
 
Gesi Bağları Türküsünün Hikayesi :
Kayseri’nin Gesi köyünde yaşayan bir genç kız, evlilik çağına geldiğinde, onu istemeye gelenler uzak köyden bir aile olarak genç kıza talip olurlar.
Genç kız ve genç erkek birbirlerini sever ve evlenir.
Genç kız, uzak yere gelin gittiği için hüzünlenir.
Gelin gittiği köyde, annesinden uzakta yaşamaya alışamaz.
Eşinden ve ailesinden eziyetler görmeye başlar. Huzuru kaçar. Çocuğu olur.
Çocuğuyla oyalanmak ister ama başaramaz.
Annesinin hasreti içine dağlar.
Aylardır annesinden haber alamayarak, hüzünlü bir şekilde köyden dışarı çıkamayarak beklemek zorunda kalır.
Bir gün, kendi köyünden haber gelir. Annesinin vefat ettiğini öğrenir. Çok üzülür, manevi olarak yıpranır.Gesi köyünün, kaldığı köye kadar uzanan geniş ve güzel bağları arasında, Gesi Bağları türküsünü söyleyerek dertlenir ve ağıt yakar. Kavuşamamanın hüznünü yüreğinde hisseder.
 
kaynak: www.sanalkasif.com
 
***
Erzurum'da, Sarı Gelin Türküsünün Hikayesi:
!Erzurumlu Delikanlının Aşkı!
Sarı Gelin türküsü, Kuzeydoğu Anadolu Erzurum coğrafyasında ortaya çıkmış...
Türklerin büyük bir kolunu teşkil eden Kıpçakların diğer adı da Kuman'dır. Diğer kavimler, Kıpçakları "sarışın" anlamına gelen "Kuman" adıyla veya bu anlama gelen başka kelimelerle anmış ve tanımışlardır.
Sarı Gelin, eski çağlardan beri Çoruh ırmağı boyunda yaşayan Hıristiyan Kıpçak beyinin kızıdır. Erzurumlu bir delikanlı sarışın Kıpçak beyinin kızına âşık olur ve Erzurumlu delikanlı ile sarışın Kıpçak kızının arasında Erzurum ve yöresinde yaşamaktadır.
Türk kültüründen etkilenen Ermeniler arasında birçok şifahî halk edebiyatı ürünümüzün yaşıyor olması, Sarı Gelin türküsünün, bir Ermeni türküsü olduğu iddiasının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Böyle bir şey yoktur. Sarı gelin türküsünde Ermenice kelime yoktur.
Sarışın Kıpçak kızına âşık olan delikanlıyı ailesi kız ile evlenmesine karşı çıkar. Delikanlı ise kıza deli gibi âşık olur ve aşkını şiirle mırıldanarak söyler. Kız bey kızıdır zaten bey de kızını vermez bu delikanlıya.
 
Delikanlı sarışın güzel kızı kaçırmağa karar verir ve kaçırır. Kıpçak beyinin adamları iki kaçağın peşine düşer ve uzun bir takipten sonra bulurlar ve oğlanı öldürürler. O günden beri halkımız arasında bu hikâye dilden dile dolaşır.
Türkü Dadaş türküsüdür ve Rahmetli Faruk Kaleli hocamız türküyü derleyerek bugünkü hale getirmiş...
Kıpçakların, güzel, sarışın, mavi gözlü oldukları tarihte bilinmektedirler.
 
kaynak: erzurumportali.com
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.