Reklam

Z KUŞAĞI

‘’Z kuşağı ya da Z jenerasyonu, 1997 ile 2012 seneleri arasında doğan insanları kapsayan demografik sınıflandırmadır.’’ İnternet. Milenyum kuşağından sonra bu kuşak gündemdedir.

176 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

‘’Z kuşağı ya da Z jenerasyonu, 1997 ile 2012 seneleri arasında doğan insanları kapsayan demografik sınıflandırmadır.’’ İnternet.
Milenyum kuşağından sonra bu kuşak gündemdedir.
Sınırsız imkânlara sahip olan bu kuşak bu sınırsızlık ortamında ilgi alanları ve öğrenme yollarının çokluğuyla hızla gelişiyor. Önümüzdeki zaman içerisinde dünyaya damgasını vuracak olan bu nesil olacak. Yüksek teknolojiyi en iyi şekilde kullanan bu kuşak herkesçe bilinmeyen davranışlar geliştiriyor. Bu kuşaktan iki kişinin bir araya gelerek yaptığı söyleşiye ne kadar yabancı kalıyorsanız aranızda o kadar bir mesafe var demektir. Bakış açıları farklı olan bu nesil şirketleri de yeniliklere zorluyor. Bu yeni kuşağı bünyelerine almaları güçlüklerle doludur.
7/24 bilgi akışının olduğu internet ortamında yeni gelişmeleri hızla öğrenip uygulamaya başlıyorlar. Bizler gelişmelerin ismini söyleyemezken onlar daha ileri  kullanmaya başlıyorlar.  Zira bilgi akışı avucumuzun her an içinde yer alıyor.
Geçmişte yenilikler tekerleğin bulunması gibi simgesel buluşlardı. Bugün sosyal medya fiziksel ve dijital dünyaları çok etkiliyor. Z kuşağı buna paralel olarak davranış ve kültür yönünden farklı şekillere dönüyor.
Dünyanın her tarafında iş yerine gitmeden evden çalışanların pandemi’nin de tetiklemesiyle hızla artıyor. Pandemi yok olabilir ama evden çalışmalar devam edecektir. İnternetten verilen siparişler hızla artacaktır.
Z kuşağıyla uyum sağlamak için onları iyi anlamak zorundayız.
Her kuşakta olduğu gibi bu kuşakta da olumsuz gelişmeler olmaya devam ediyor. Bilgisayar bağımlılığı, oyunlar vb uyku saati kadar sosyal medya saatleri akıp gidiyor. Çelik çomak nedir diyemeyiz. Gazete, kitap telefondan okunuyor. Geçen hafta otobüste kitap okudum, çevremdekiler tuhaf karşıladı. Sabah gazete okuyan kaldı mı?
İnternet ortamında oyunlarda kendilerini kaybedenlerin yanı sıra ilkokul çağındaki bir çocuk ülkemize gelen yabancılarla İngilizce anlaşabiliyor. Bizler lisans eğitimi yapmamıza rağmen İngilizcemiz yok diyoruz. Z kuşağıyla büyük farkımız var. Onlar birkaç dil öğrenerek gelişiyorlar. Dünya insanı olmakta budur zaten. Dünya birbiriyle diyalog halindeyken bazı insanlar komşularıyla konuşamıyor.
Z kuşağı KÜRESEL GENÇLİK…
İlkokul çağındaki dünya çocukları hemen hemen aynı kültüre sahipler. Güney Afrika’dan Rusya’ya, Japonya’dan Türkiye’ye bu çocuklar internet ortamında çok iyi anlaşıyorlar. Ekonomide, siyasette, hemen teknolojik her yerde bu çocukları çözenler başarıya daha yakın olacaklar. Ohayoo!!!.
Evet… Geç kalmadan şirketler, devletler, siyasiler sınırları olmayan bu nesli iyi anlamalılar. Yoksa işler ters gitmeye başladığında sadece Günaydın deriz.
Yenilik için yeni nesli izlemeliyiz.
Z kuşağı geleceğimizi çok etkileyecek.
Hepimizden Hepimize Selam Olsun
 


Etiketler; #Z kuşağı
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.