Atatürk'üm 

Atatürk’ü yazıya dökerken bile zorlanıyor

13667 0

İbrahim Akın Kazancı

İbrahim Akın Kazancı


 
Atatürk’ü yazıya dökerken bile zorlanıyor insan onu anlamanın, onu anlatmanın zor olmasından değil onu en güzel şekilde anlatma arzusundan, benim gibi bütün gençlere umut olmuş atamızın vefatının üzerinden değil 81 yıl 181 yıl geçse yine de unutamayız fikirler ölümsüzdür. Mustafa Kemal’in Atatürk oluşunun Fikri ve siyasi yolculuğu hala parmak ısırtıyor ve o mücadeleye Millet olarak derin bir hürmet duyarak yad ediyoruz. İşte bu derin hürmet ve saygı bize Atatürk’ü öyle sevdiriyor ki bu sevgi kapanmaz bir hasreti ayakta tutuyor. İşte o hasreti en derin biçimde hissettiğimiz günlerden birindeyiz.
 
Mustafa Kemal’in hepimizin bildiği Atatürk oluşuna giderken ki bu uzun yolculuğu herkesin zihninde bir Atatürk tezahürü oluşturuyor, ben benim Atatürk tezahürümden bahsedeceğim bugün, benim Atatürk'ümden, Anasınıfından belli takip ettiğim görmediğim hayranlık duyduğum bu adamı kendi gözümden ve gönlümden anlatacağım.
 
Benim Atatürk’üm küçük yaşlarda babasını Kaybettiğinde dayısının çiftliğine sığındıklarında o zaman da hedefleri uğurun da çalışmayı seven biriydi, ekin tarlalarında kargaları kovduğu gibi gelecekte de, düşmanları ülkemizden kovdu, kurduğu cumhuriyette Cumhuriyet düşmanlarını Kovdu kovaladı.
 
 Benim Atatürk’üm çocukluk arkadaşı Salih Bozoğ’un da anlattığı gibi Çocuk yaşlarında arkadaşlarını yönlendirebilen organizasyonlar kuran genç Mustafa’nın İlk görev yeri Şam’da o zaman da yakın arkadaşları ile beraber Vatan ve hürriyet adındaki cemiyeti kuracak, gelecekte bir kurtuluş  hareketini bir partiyi sonra bir ülkeyi kuracağı gibi yöneticiliği doğuştan hisseden biriydi
 
Benim Atatürk’üm Trablus'ta Derne de Canını hiçe sayarak vatanını birinci sıraya koyan son mücadelesine kadar büyük büyük bedeller Ödemiş ve bunu hiç mi hiç Dillendirmemiş birisi Kendisinden evvel ülkesine düşünmüştü. Nutuğu Elimize aldığımızda eserde anlatıma 1919’da başlatıyor mücadelesini, oysa o Harp okulundan mezun olduğundan belli bir mücadelemin içindeydi, ama ona göre ülkenin kuruluş geçmişi kendi geçmişinden önce gelmeliydi.
 
Benim Atatürk’üm Selanik’te Ateşemiliterliği Sırasında kostümlü bir baloya yeniçeri kıyafetiyle gitmiş ve çok büyük ilgi çekmişti, benim Atatürk’üm geçmişi ile barışık her zaman milletimizin kültürüne ve geçmişine saygı duymuş bunun için Türk Tarih Kurumunu kurmuştu.
 
Benim Atatürk’üm Çanakkale savaşında Anafartalar Grup komutanı olarak bütün güçleri alacağı zaman telefonda bu kuvvetler size fazla gelmesin denildiğinde az bile gelir diyen kendine özgüveni yüksek, bu özgüveni milletine ve ordusuna tezahürü yapabilmiş, Çanakkale’de gördüğünü, büyük taarruzda görebilmiş bir kahramandır
 
Benim Atatürk’üm savaş yıllarında yokluk ve yoksulluk içinde kalmış bütün savaş çocuklarını görünce derin duygusal fırtınalar koparmış onlarca manevi evlat sahibi olmuş gönlü ve yüreği çok geniş bir baba vazifesi yapmıştı, benim Atatürk’üm öz evladı olamayan milletinin vicdanlı bir babasıydı.
 
Benim Atatürk'üm savaş yıllarında cephelerde geçen ömründe kadının her daim cesur ve cefakâr işlerine rastlamış, kağnılar ile kilometrelerce yük taşıyan o kadınlara savaştan sonra haklarını ödeyeceğiz demiş. Benim Atatürk’üm kadına yerlerde sürünmeyi değil başlara çıkarmayı, Şiar edinmiş haklarını tahsis etmiş mücadeleye teşvik etmiştir Bize bugün çağdaşlık dersi verenlere, bugün tarih dersi vermemizi sağlamıştır.
 
Benim Atatürk’üm vicdanı hür irfanı hür gençlere inanmıştır. Benim Atatürk’üm hayattaki en hakiki mürşit ilimdir derken söylediklerine benim sözlerimle bilim çelişirse bilimi seçin diyerek,  her konuda ben  bilirim diyen günümüz politikacıların ötesinde bilime nasıl samimi baktığını göstermiştir.
 
Uzun lafın kısası benim Atatürk’üm ve  bizim Atatürk’ümüz bizim için yol gösterici bir kahramandır. Umarım bu kahramanı görebiliriz.  görmekten kastım da  onun da dediği gibi    ’’ Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.’’ sözünü haiz olmak.
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.