Toplu Taşımaya Yapılan Zam

.

56851 0

Ender Özgün

Ender Özgün

 
Çanakkale'de toplu taşımaya yine zam yapıldı. Tam basım 3,25 olurken, öğrenci kart basımı 1,80'den 2 lira 10 kuruşa çıktı. Halihazırda 1,80'i bile fazla buluyor, bu oranın 1,50'ye düşürülmesi gerektiğini bekliyorken, yeni bir zam ile karşı karşıya kalmanın şaşkınlığını yaşıyorum.
 
Çanakkale, küçük bir yerleşim yeri. En uçtan diğer uca otobüs ile gidiş süresi taş çatlasın 35-40 dakikayı aşmıyor. Trafik yoksa bu zaman aralığı daha da kısalabiliyor. İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyükşehirlerde bazen saatleri bulan şehiriçi ulaşıma rağmen böyle fahiş ücretler kesilmiyorken, Çanakkale gibi ufacık bir kentte bu gelen zamlar ne ile nasıl açıklanabilir? İşin diğer kısmına bakacak olursak, bu kadar abartılı ücret alınmasına rağmen sunulan hizmet ise ciddi manada sınıfta kalıyor. Bir kere otobüs şoförlerinin ekseriyesi medeni hayata adapte olamayacak kadar birtakım tavır ve davranışlar içine girebiliyor, yolcular ile tartışmaya meyilli şekilde konuşabiliyor, bazı durumlarda bağırıp çağırabiliyor ve olay çıkartabiliyor. Hiç kimse medeniyetten nasibini alamamış bazı şoförlerin saygısız tavrını çekmek zorunda değil. Yolcularla olan diyaloglarda bu kadar görgüsüzce cevaplar vermeleri sanıyorum sadece beni rahatsız etmiyordur.
 
Bir diğer husus, mevcut otobüslerin bakımsız ve havasız olması. Otobüs içindeyken çok kez arızaya şahit oldum ve inip bir başka otobüsü beklemek zorunda kaldık. Elbette teknik arızalar olabilir fakat bunların son zamanlarda sık yaşanır olması, ciddi bir bakımsızlık olduğunun işaretidir. Otobüs içlerinin havasız olması ise en can sıkıcı noktalardan biri. Yaz aylarında çoğu otobüs şoförü sanıyorum aracın fazla yakıt harcamasından korkuyor olacak ki, klimayı çalıştırma zahmetinde bulunmuyor. Otobüse bindiğinizde içerisinin onca insanla birlikte oldukça havasız ve hatta kimi zaman pis kaldığına şahit olabiliyorsunuz. Otobüs fazla yakmasın diye insanları boğma hakkını nasıl buluyorsunuz acaba? Yani işin özü, mütemadiyen zam yapılıyor fakat tezat bir şekilde hizmetteki kalite seviyesi de yerlerde geziyor.
 
Söz konusu bu zamla ilgili, ''özrü kabahatinden büyük'' diyebileceğimiz bir açıklama da Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı'ndan gelmiş. Açıklamasına göre ''Bedavacılar olmasa bırakın zammı indirim bile yaparız'' demiş. Öncelikle bu ''bedavacılar'' kimdir, nedir ben bilmiyorum. Konuşulanlara göre sanırım emekliler, belediye personeli, gazeteciler vs kastediliyor. İyi de, bir öğrenci olarak bedava şekilde otobüse binen bunca insanın yükünü ben mi çekmek zorundayım? Emeklinin sabit bir aylığı varken ücretsiz binme hakkına sahip oluyor da öğrencinin neden böyle bir hakkı olmuyor? Ya da belediye personelinin ayrıcalığı ne ki onun ücretsiz binişini de ben ödemek zorunda kalıyorum? Bu kadar adaletsiz bir dağılım olabilir mi? Öğrenciyi sömürmek üzerine kurulu böyle bir düzen olabilir mi?
 
Başkanın dikkatini celbederim: Öğrencilerin kanını emmeyi bırakın. Bedavacı dedikleriniz her kim ise, tespit edin ve ona göre tedbir alın. Öğrenci, bunca insanın yükünü çekmek zorunda değil. Çanakkale'ye yeni gelen insanların gözünde Çanakkale'yi itibarsızlaştırmaktan başka bir şey değildir bu yapılan zamlar. Ufacık kentte İstanbul ile yarışacak düzeyde fiyat tarifesinin uygulanması, izahı olmayan nahoş bir durumdur. Hiç kimse insanın aklıyla alay etmeye kalkmasın. 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.