Gündüz vatandaşların denize girdiği ve akşamları da oturduğu Yeni Kordon’daki plaj, vatandaşlar tarafından hep kirletiliyor. Özellikle sigara izmaritlerinin atıldığı plajda temizlik çalışması yapıldı. Temizlik çalışmasına Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek de katıldı.

Çanakkale’nin yaz kış hep hareketli olan yerlerinden biri Yeni Kordon. Özellikle yaz aylarında burası çok kalabalık. Şehir merkezinde olması dolayısı ile vatandaşlar gündüz denize giriyor. Akşamları burası daha da hareketli oluyor. Akşam yiyecek ve içeceğini alan vatandaşlar kamp sandalyelerini de sırtına alarak buraya oturmaya geliyor. Vatandaşlar gece geç vakitlere kadar burada oturuyor. Bu yüzden burası hep hareketli oluyor. Buraya gelen vatandaşlar da çöplerini genelde plaja atıyor.

Sahili kullanan duyarsız vatandaşların kuma sapladığı sigara izmaritleri,  evre kirliliğine neden oluyor. Bu konuda gelen şikayetler üzerine Çanakkale Belediyesi ‘Atıksız ve izmaritsiz sahiller için’ sloganı ile temizlik harekatı başlattı. İlk etkinlik 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramında Güzelyalı Halk Plajında gerçekleştirildi. İkinci etkinlik ise farkındalık yaratmak amacı ile Barış Kordonundaki halk plajında gerçekleştirildi.  Etkinliğe Belediye Başkanı Muharrem Erkek, Belediye Başkan Yardımcıları, STK temsilcileri ve gönüllüler katıldı.

Yapılan etkinlik öncesi bir açıklama yapan ve bilgiler veren Belediye Başkanı Muharrem Erkek “Barış Kordonu sahilimizde sigara izmariti topluyoruz.  Sahillerimizi, kıyılarımızı korumamız lazım.  Biz canlı cansız bütün varlıklar bu ekosistemin bir parçasıyız.  Bunu asla unutmayacağız ve gelecek nesillere, temiz bir çevre bırakmak zorundayız.  Çünkü gelecek nesillerin temiz bir çevrede doğup büyüme hakları var.  Onların hakkına saygılı olmalıyız. Ekosistem hakkı dediğimiz hak, gelecek nesillerin, daha doğmamış nesillerin hakkı.  Bu yüzden çevre duyarlılığımız çok yüksek. Bu konuda Çanakkale  belediyesinin çevre yatırımları, çok yüksek maliyetli yatırım olmasına rağmen  Türkiye’de örnek gösteriliyor.  Bu nedenle emeği geçen önceki dönem Belediye Başkanımız Ülgür Bey olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

“Geçen hafta Güzelyalı plajımızda gerçekleştirdik bu hafta Barbaros Mahallemizdeki barış plajında yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.  Buradaki amacımız bir duyarlılık, bir farkındalık yaratmak.  Öncelikle sigara içmesini istemeyiz sağlık açısından da  ama lütfen içenler de izmaritlerini kuma gömesin.  Kumu elliyorsunuz altından onlarca izmarit çıkıyor.  Özellikle çöplerimizi atmayalım. Tabi ki Çanakkale Özgürlüğün kenti, barışın kenti ve tertemiz bir kent.  Biz Belediye olarak elbette temiz tutmaya çalışıyoruz. Ama bu bizim, öncelikle sahili kullananların koruması ile daha da iyi bir noktaya gelebilir. Bu etkinlik  duyarlılığı ve farkındalığı arttırmak amacı ile yapılan etkinlikler” dedi.

UYARILAR YAPILDI

 

Temizlik çalışmasına katılan Barbaros Mahalle Muhtarı Şaban Şahin ise “Barbaros mahallemizde bulunan Barış Plajı, kumu, doğası ve çevresi ile çok güzel bir yer.  Denizimiz çok temiz, kumumuz çok temiz. Ancak akşamları sahil kenarında oturan kişiler, yediklerini, içtiklerini önüne atıyorlar.  Bunun aslında olmaması lazım.  Halbuki her tarafta çöp kutularımız var.  Vatandaşlar burada çekirdek çitleyip sigara içiyorsa bunları da toplaması lazım.  Sahillerimizi ve kordonumuzu kirletenlere karşı duyarlı vatandaşlarımız tarafından çok şikayet geliyordu.  Biz de temizlik için elimizden geleni yapıyoruz ama duyarsızlar yüzünden çok sıkıntı yaşıyoruz.  Zaman zaman böyle etkinlikler olursa vatandaşlar da görür ve ‘Bizim çöplerimizi mahalle sakinleri , Belediye Başkan ve yardımcıları topluyor’ diyerek  belki kendileri de bu duyarsızlığa kayıtsız kalmayarak kendilerine çeki düzen verirler.  Lütfen sahilimizi temiz tutalım.  Temiz tutalım ki sahilimiz pisliği ile değil, temizliği ile anılsın.  Sabahın erken saatlerinde vatandaşlar burada denize giriyor. Ne kadar güzel bir şey.  Böyle bir yer Türkiye’de başka yok” dedi.

Temizlik çalışmasına katılan vatandaşlar ve STK temsilcileri sahil boyunca temizlik yaparken, poşetler ve pet şişeleri dolusu sigara izmaritleri çıktı.

 

Bünyamin Nami Tonka

Foto: BHA