Biga Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (BİKAD), Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle BİKAD Cafe ve Restaurant'ı açarak Bigalı kadınların emeğini ve ürünlerini müşterilere sunmaya başladı. 2005 yılından bu yana faaliyet gösteren BİKAD, ev kadınlarının özenle hazırladığı tarhana, erişte, kuskus, mantı, börek gibi ürünleri yeni açılan kafe ve restoranda sergiliyor ve satıyor.

 

"Güçlü Kadın Kooperatifleri Güçlenen Türkiye" Projesi Kapsamında Destek

 

BİKAD, "Güçlü Kadın Kooperatifleri Güçlenen Türkiye" projesi kapsamında Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle yenilendi ve Biga’daki kadınların istihdamına katkı sağlayacak yeni mekanını açtı. Bu proje, kooperatifin kadınlara daha kaliteli hizmet sunmasını ve doğal ürünlerini daha geniş kitlelere ulaştırmasını hedefliyor.

 

Geniş Katılımlı Açılış Töreni

 

Tamamı Bigalı kadınların çalıştığı ve kooperatif tarafından üretilen doğal ürünlerin sunulduğu BİKAD Cafe ve Restaurant'ın açılış töreni, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu ve eşi Şenay Yerli Dolu, Belediye Başkanı Alper Şen, BİKAD Başkanı Ayfer Baykal ve kooperatif üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Açılışın ardından protokol üyeleri, Kooperatif Başkanı Ayfer Baykal rehberliğinde restoran ve kafeyi gezerek detaylı bilgi aldı.

 

Yerel Lezzetler Müşterilerle Buluşuyor

 

BİKAD Cafe ve Restaurant, Bigalı kadınların el emeği ürünlerini müşterilerine sunarak hem yerel lezzetlerin tanıtımını yapacak hem de kadınların ekonomik bağımsızlıklarına katkı sağlayacak. Bu önemli adım, kooperatifin faaliyetlerini bir adım öteye taşıyarak daha geniş kitlelere ulaşmasını ve yerel ekonomiye katkıda bulunmasını amaçlıyor.

 

Sedat Uz