. Kentin çeşitli bölgelerine yerleştirilen 11 Mobil Atık Getirme Merkezine ek olarak, Güzelyalı ve Dardanos bölgelerine yeni atık toplama merkezler yerleştirildi. Böylece mobil atık getirme merkezlerinin sayısı 13’e ulaştı. Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek, Dardanos ve Güzelyalı’da bulunan yeni atık getirme merkezlerini ziyaret etti ve burada yaptığı açıklamada, temiz bir çevre için atıkların ayrıştırılmasının önemine vurgu yaptı. Erkek, “Kaynakların verimli kullanılması, atık miktarının azaltılması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve doğal kaynakların korunması amacıyla düzenlenen Sıfır Atık Projesi ile kentimizde büyük bir dönüşüm başlattık,” dedi.

Atık Yönetimi Konusunda Farkındalık Artacak

Bu proje kapsamında, kent genelinde ayrı olarak toplanan ambalaj atıkları, atık elektrikli ve elektronik eşyalar (AEEE), atık piller, bitkisel atık yağlar, ilaç atıkları ve tekstil atıkları, mobil atık getirme merkezlerinde ayrıştırılabiliyor. Güzelyalı ve Dardanos'a eklenen bu yeni merkezler sayesinde, vatandaşlar evlerinde biriktirdikleri atıkları kolayca ayrıştırıp geri dönüşüme kazandırabilecekler. Bu girişim, Çanakkale’nin sürdürülebilir bir şehir olma yolundaki kararlılığını gösteriyor. Atıkların ayrıştırılması ve geri dönüştürülmesi, çevre kirliliğinin azaltılmasına ve doğal kaynakların korunmasına büyük katkı sağlıyor. Bu projeye katılım gösteren tüm Çanakkale halkı, çevreye duyarlı bir gelecek inşa etmek için önemli bir adım atmış oluyor. Çanakkale Belediyesi, ÇAKAB ve Veolia’nın iş birliğiyle gerçekleştirilen bu proje, kent genelinde atık yönetimi konusunda farkındalığı artırmayı ve çevreye duyarlı bir toplum oluşturmayı hedefliyor. Mobil atık getirme merkezlerinin sayısının artmasıyla, daha fazla vatandaş atıklarını ayrıştırma fırsatı bulacak ve bu sayede çevre kirliliği önemli ölçüde azaltılacak?.

“Tüm Hemşehrilerimden Atıklarını Ayrıştırmalarını Rica Ediyorum”

Bu doğrultuda, Güzelyalı ve Dardanos'a da konulan Mobil Atık Getirme Merkezlerini yerinde inceleyen Belediye Başkanı Muharrem Erkek'in ziyaretlerine ise, Belediye Başkan Yardımcıları Özleyiş Çetin ve Emrah Eroğlu, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Aysun Kavcar, Temizlik İşleri Müdürü Burak Selçuk ile ilgili birim personeli katıldı. Dardanos ve Güzelyalı'daki mobil atık getirme merkezlerini yerinde inceleyen Başkan Erkek, burada faaliyetlere ilişkin de bilgiler alarak, kentlilerle de atıkları ayrıştırmanın önemine ilişkin sohbetler gerçekleştirdi. Başkan Erkek ayrıca 2021 yılından bu yana faaliyet gösteren 1. Sınıf Atık Getirme Merkezine de teknik gezi düzenledi. Burada açıklamalarda bulunan Başkan Erkek, “Bugün 1. Sınıf Atık Getirme Merkezindeyiz. Bu tesisimiz; İçme Suyu Arıtma Tesisimizin tam karşısında, eski şehir mezarlığımızın yanında bir alan. 2021 yılından beri burayı işletiyoruz. Atık Getirme Merkezimizde ambalaj atıklarınızı (kağıt-karton, plastik, metal, cam) Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalarınızı (AEEE), Atık Piller, Bitkisel Atık Yağlar, son kullanma tarihi geçmiş İlaç Atıklarınızı ve Tekstil Atıklarınızı, ayrıca küçük çapta (5 çuvala kadar) inşaat atıklarınızı topluyoruz. Sonrasında ise deponi alanımıza götürüyoruz” dedi. Başkan Erkek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu çalışmaları yapmaktaki amacımız; temizlik bilincini geliştirmek, çöpte ayrıştırma bilincini artırmak ve bu merkezimizin çok daha iyi çalışır hale gelmesini, bilinmesini sağlamak. Bu doğrultuda tüm hemşehrilerimin de atıklarını ayrıştırarak buraya veya kentimizde 13 noktada bulunan mobil atık getirme merkezlerine bırakmalarını diliyorum”

Haber Merkezi