Tarihten boyunca İslamiyet’in en büyük simgesi olan, zamanla gelişerek medreseler gibi eğitimlerin de verildiği kurumlara dönüşen camiler, günümüzde de bir çok amaçla kullanılabiliyor.  Camilerin dindeki önemine değinmesini sağlamak  amacı ile  Bozcaada İstiklal Ortaokulu Öğrencileri Din kültürü dersi kapsamında   adadaki Alaybey camiini ziyaret ederek, caminin işlevi hakkında bilgiler aldılar.

İslamiyet’in ilk yıllarında Peygamber Efendimizin hicretten sonra Medine’de inşa ettiği cami, hem sosyal hayatın hem de dini hayatın merkezi olmuştu. Bu düsturdan yola çıkarak Müslümanlar nereye gitmişlerse hayatlarını inşa için önce bir cami yaptırmışlar, özellikle Müslümanlığı kabul eden Türklerin fethettikleri yerlere inşa ettiği camilerin yanında medrese ve kervansarayları da inşa etmesi ile, camiler adeta hayatın merkezi olmuştu.  Günümüzde de dini bir çok etkinlik ve eğitimin gerçekleştirildiği camileri çocuklara sevdirmek amacı ile  öğrenciler camileri ziyaret ediyor.

Bu kapsamda  Bozcaada İstiklal Ortaokulu Öğrencileri Din kültürü dersi kapsamında   İl Müftülüğünü ve  Alaybey Camisini ziyaret ettiler.  İl Müftülüğü ziyaretinde öğrenciler müftülüğü n çalışmaları hakkında bilgiler verildi. Ardından  Alaybey camiine geçen öğrenciler burada dinimizin temelleri hakkında bilgiler aldılar. Öğrencilere camide ilk olarak,  avluda uygulamalı olarak abdestin nasıl alındığı gösterildi. Ardından öğrenciler camiye geçti ve burada öamilerin işleyişi, cami adabı ve namaz hakkında bilgiler aldılar.

Mine Yel

Foto:BHA