Çanakkale Belediyesi Haziran Ayı Meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda Atam Kreş ve Gündüz Bakım evlerinin 2024- 2025 yeni eğitim öğretim yılı için 2024 Eylül ayından itibaren geçerli olacak aylık kreş kullanım ücretine de zam yapılması karar alındı. 4 bin TL olan kreş ücretleri için plan bütçe komisyonu tarafından yapılan değerlendirme ile 6 bin TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

Konu hakkında bilgi veren Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı İrfan Dehmen “Plan bütçe Komisyonu Kreş ve Gündüz Bakımevi fiyatlarını  vatandaşın faydasına olacak şekilde çok cüzi bir artış oranıyla artırma kararı aldı.  Geçtiğimiz yıl  4 bin TL’ydi bu rakam.  Bu yıl sadece  % 50’lik bir artışla 6 bin TL’ye yükseltilmesini öneriyoruz meclisimize.  Kendi belediye Personelimizin çocukları ve  dışarıdan vatandaşlarımızın çocukları da faydalanıyorlar bu kreşlerden.  Kreşlerimizin  hem sayılarını artırmayı arzu ediyoruz,  hem de makul düzeyde tutup  gelir düzeyi düşük ailelerin rahatlıkla faydalanabilmesi istiyoruz.  Çünkü dışarıda Özel sektörde bu rakamlar önümüzdeki yıl için 10 bin, 15 bin, 20 bin TL’ye kadar rakamlar çıkıyor.  O yüzden talep ettiğimiz 6 bin TL’lik rakam bile oldukça düşük bir rakam” dedi.

Kreş sayısını artıracaklarının müjdesini veren Belediye Başkanı Muharrem Erkek, “İki  tane kreşimiz var ve burada öğrenim gören  300 çocuğumuz var. Zaten kamu kurumları Çanakkale Belediyesi de dahil, personellerine kreş hizmetini sağlamak zorunda  Ama bunun yanında gerçekten  ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın çocuklarını da bu kreşlerde okul öncesi eğitim  almalarını sağlamak istiyoruz.  Her kreşin öğretmenleriyle ve diğer personelleri ile birlikte çok ciddi maliyetleri var.  Biz de birkaç kreş daha yapacağız. Onunla ilgil i yerlerimiz hazır ve projeleri de hazırlanıyor” dedi.

Yapılan artış hakkında görüş belirten İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Slavica Uzan “Bir Çalışan anne olarak tüm çalışan anneler adına  ve çocuklu aileler adına konuşuyorum.  Bu önemli konunun meclis gündeminde yer alması beni çok mutlu etti. Ancak fiyat artışları yerine , yeni kreş ve gündüz bakım evlerinin inşa edilmesini isterdim.  Çanakkale gibi bir yerde kiraların asgari ücretin daha üzerinde olması  ebeveynlerin var olma mücadelesi vermesine neden oluyor.  Özellikle  3-6 yaşa arasında çocukları olan Ebeveynlerin, çocuklarını bırakacak güvenli bir yer bulmak ve işteyken  onların güvende olduğunu bilmesi en zor şey.  Bu güvenli yeri bulmak da bu ekonomik krizde maalesef ayrı bir zorluk.  Gençlerimiz aile kurup çocuk yapmayı planlarken bu konudaki endişeleri de her geçen gün artıyor.  Burak Kunt başkanımızın seçim çalışmaları sırasında  en önemli konulardan biri olarak  her iki aileden birinin konuştuğu bu meseleydi.  Genç eğitim ve etüt merkezleri açmaya,  kreş ve gündüz bakım evi sayısını arttırmaya ve daha uygun fiyatlara her vatandaşların ulaşabilmesi için projeler sunmuştuk.

Öncelikle her iki kreşin kapasitesi  Çanakkale gibi bir şehir için kesinlikle yeterli olmadığını vurgulamak istiyorum.  Ayrıca öncelik Belediye çalışanlarının çocuklarına verilmektedir.  Geriye kalan kontenjan ise Çanakkale için yeterli değildir.  17 bin olan asgari ücretle birlikte  bugün oylamaya sunduğunuz kreş ve gündüz bakım evi ücretinin , gerçekten belediyeden destek bekleyen düşük gelirli aileler için  uygun olup olmadığını sorgulamak önemlidir.  Bu fiyatlar sadece maddi durumu iyi olan ve çocuklarını bu tesislere yerleştirebilecek aileler  için uygun, yoksa düşük gelirli aileler için de erişilebilir mi? Bunun  belirlememiz gerekiyor. Sıklıkla sosyal belediyecilikten bahsediyoruz.  Eğer öyle ise vatandaşlarımızın en çok ihtiyaç olduğu dönemlerde  yanlarında olmalıyız.  Zam yapmak tabi ki her kesin gündeminde olabilir. Ancak hizmet üretmek ve destek olmak toplumun  duymaya ihtiyaç duyduğu  önemli konuların arasındadır.  Çalışan bir anne olarak bu tür isteklerin öncelikli olarak, bu zor zamanlarda hepimiz için ne kadar önemli olduğunu biliyorum.  Bu önemli konulara meclis olarak karar verdiğimizde ise  aklımızda bulunmasını istedim.  Yeni kreş ve bakım gündüz evlerinin açılması tez zamanda gündemimize gelmesini umuyorum” dedi.

AK Parti Belediye Meclisi Üyesi Özlem Karadayı’da “300 tane öğrencimiz vardı bunun 100 çocuğumuz belediye personeline ait ve belediye personeli yüzde  50 indirimle  yararlanıyor.  Bu indirim konusunu biraz daha düşürüp bunu diğer çocukları da yansıtalım diye konuşmuştuk. Baktığınız zaman belediyenin Kreşi personelin Kreşi gibi görünüyor  ve gerçekten şu anda kreş sayısı yetersiz Çanakkale'de. Burada da ücretsiz olarak 9 öğrenci  okutuluyor. İhtiyaç sahibi aileler var daha çok çocuk olduğunu Aslında biliyorum 9 sayı da yetersiz. Bu sayı yükseltilmesi için   tekrar bir çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Konuşmalar ve görüşlerden sonra başkan Erkek bir kez daha açıklama yaptı, Erkek, “Madde ile ilgili son kez s  Çocuklarımızın sağlıklı ortamda olması  bizim için önemli ve bu da çok büyük bir maliyet. Rakam da benim önüme çok daha yüksek olarak gelmişti, ama her türlü imkanı zorlayarak 6 bin TL’ye çektik.  Çünkü bizim kreşlere hiçbir ücret ödemeden çocuklarını gönderen aileler de var.  Yeni kreşler yapmamız lazım ve bunun için de çalışmalarımıza başladık” dedi.

Yapılan oylamada  madde AK Parti red, İYİ Parti çekimser ve  CHP’li üyeler ise evet oyu vererek madde mecliste kabul edildi.

Atakan Alkış

Foto: BHA