Yerel seçimlerde Bayramiç Belediye Başkanı olarak seçilen Atılgan, görev süresi içinde yapacakları çalışmaları anlattı. Atılgan, “Bayramiç’ in söyle bir durumu var.  Eşimin tabiri ile söylüyorum. Bayramiç’ ten dram çıkmaz. Bu tespitin anlamı şu. Mesela Bayramiç’te aç insan bulamazsınız. Bayramiç’ te aç insanımız var ise zaten bu yardıma muhtaç inşamınız doyurulur. İhtiyaçları giderilir. Ama Bayramiç’in sosyal yaşam ile ilgili eksikliklerimiz var. Özellikle önümüzdeki yaşanacağı tahmin edilen ekonomik sıkıntıların olduğu bir dönemde insanlarımız çocuklarını alıp Çanakkale’ ye gidip sosyal olarak rahatlama imkanını bulamayacaklar. Bu nedenle biz belediye olarak sosyal yaşamı zenginleştirecek bazı dokunuşlar gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Özellikle Bayramiç Halkımızın sosyalleşmesini sağlayacak olan tesisler yapmak istiyoruz. Bir yandan temel belediyecilik hizmet ve projelerimize odaklanmaya çalışırken bir yandan da sosyal hayatı geliştirecek projeler yapacağız.

Bayramiç’ te iş yeri sorunu var. Bizim dere üstünde 25-30 dükkanlarımız vardı. Bu dükkanlar yıkıldı. Zaten daha önceki döneme baktığımızda düzgün bir çarşımızda yoktu. Otogar alanımızda biz belediye olarak bir işyeri planlaması yapıyoruz. Buradaki alanı ister ön satışla olsun, ister kat karşılığı olsun bu alanı halkımızın kullanımına sunmak istiyoruz.

Adaylığım döneminde çok fazla proje açıklamadım. Çünkü önümüzdeki dönemin ekonomik sıkıntılar ile geçeceğini tahmin etmiştik. Aslında şu anki durum aynen kurtuluş savaşımızda olduğu gibi “ sadece yağlı kurşuna” para var durumundayız. Bizim Bayramiç’ te yağlı kurşunumuz biraz insanların sosyal yaşamına dokunmak ve temel belediyecilik hizmetlerini kesintisiz bir şekilde yürütmeye çalışmak. Bunun haricinde mesela bizim Bayramiç’e bir kültür sarayı yapma durumu olamayacak önümüzdeki dönemde. Zaten böyle bir vaadde açıklamamıştım.  Önümüzdeki dönem büyük binalar yapmaya çalışmayacağız. Ancak çalışan ve küçük çocuğu olan kadınlarımız çalışmalarını sürdürebilmesi için tam zamanlı kreşler oluşturma ya çalışacağız. Yine bu projede sosyal projelerimizden biri zaten.

Bayramiç’in bir su sorunu var. Bayramiç’in su sıkıntısını aşmak için elimizdeki seçeneklerden birine karar vermek için bir kavşaktayız. Bayramiçteki su sorununu çözmek için biz ya Bayramiç Barajımızdan  geçmişte Bayramiç belediyesine verilen bir hakkı kullanarak ya arıtma tesisi kuracağız su alacağız, yada başka kuyular açarak yeraltı suları ile mevcut durumumuzu besleyeceğiz. Bu sorunu bu iki seçenekten birine karar ver4erek çözeceğiz. Birde tabi ki Bayramiç’in 40 yıllık yaşlı bir altyapımız var.  Bu altyapımı8z artık eskidi. Bayramiç’ in altyapısını dönem dönem, sokak sokak değiştirmeye başlayacağız. Tabi bu ciddi maliyetli çalışmayı yıllara yayarak yapacağız. 1990’lı yırlarda yapılan alt yapımız artık ekonomik ömürlerini tamamlamış durumdadır ve sık sık arıza yapmaktadır. Bayramiç’ in altyapı sorununu da 5 yıllık dönemde altyapımızı yenileyeceğiz.” dedi.

Arzu Baladur

Foto: BHA