Biga’nın Bozlar Köyü’nde bu yıl da, geleneksel köy hayrı yapıldı. Köy hayrı, her yıl olduğu gibi bu yılda yoğun bir katılımla gerçekleşti.

 

Bozlar Köyü, geçtiğimiz Pazar günü geleneksel köy hayrına ev sahipliği yaptı. İlçeye 18 kilometre uzaklıkta bulunan Biga Bozlar Köyü’nde geleneksel hale gelen köy hayrında köylü kızların giydikleri geleneksel kıyafetler bu yıl da büyük ilgi gördü.

 

Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif, kaside ve ilahilerin akabinde vaaz ve dua ile sonlanan hayırda katılımcılara ikramlarda bulunuldu. Biga merkez dahil civar köylerden bir araya gelen misafirler, bir yandan kendilerine ikram edilen yemekleri tadarken diğer yandan da birbirleriyle bol bol sohbet etme fırsatı buldu.

 

Geleneksel köy hayrının bu yıl da gerçekleştirdiklerini belirten Bozlar Köyü Muhtarı Mehmet Diken, "Destek veren halkımız başta olmak üzere, köy hayrımıza gelen tüm katılımcılara teşekkür ederim. Gelenekselleştirdiğimiz köy hayrını önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi planlıyoruz " ifadelerini kullandı.

 

Muhacir köyü olan Bozlar köyünde yapılan bu hayra kadınlar da yoğun ilgi gösterirken yöresel kıyafetlerini giyerek kültürlerini de yaşatıyorlar. Muhacir geleneklerinden olan renkli ve gösterişli giyim tarzı cemiyetlerde yaşatılırken muhacirler kendilerine has tarzları ile dikkat çekiyor. Köyün süregelen bu geleneğinin unutulmaması için ise günümüzde genç kızlar bu geleneği yaşatıyor.

 

Köy meydanında gerçekleştirilen hayra; Siyasi parti temsilcileri ile çevre köylerden çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Haber Merkezi