Çanakkale'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çeşitli etkinliklerle coşku içinde kutlandı. Solo Türk, Anadolu Hamidiye Tabyası’nda gösteri uçuşu yaptı. Kentin cadde ve sokaklarında rengarenk giyen çocuklar eğlendi. Yurtdışından gelen çocuklar, kutlamalara ayrı bir kent kattı. Yöneticiler, birkaç dakikalığına da olsa koltuklarını çocuklara devretti.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 104. yıldönümü ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, Çanakkale genelinde de tören ve etkinliklerle kutlandı. Çanakkale’deki etkinlikler Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki törene; Çanakkale Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, öğrenciler, gaziler, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri katıldı. İl Müdürü Ferhat Yılmaz, beraberinde 2 öğrenciyle birlikte Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Çelenk sunumunun ardından bir konuşma yapan Yılmaz, "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı aziz milletimizin azim ve iradesini milli egemenliğimizin gücünü göstermiş, Türk milleti, milli iradeden aldığı güçle ulusal egemenliğini tüm dünyaya duyurmuştur. Çanakkale'yi geçilmez kılan kurtuluş mücadelesini büyük bir kahramanlık ve sarsılmaz bir iradeyle kazanan şanlı Türk milleti, Türkiye Yüzyılında tarihte olduğu gibi tek yürek olmuş, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen hain darbe girişiminde de milli iradenin gücünü göstererek, ulusal egemenlikten vazgeçmeyeceğini göstermiş, vatanımıza ve özgürlüğümüze göz dikenlere, demokrasimize kastedenlere gereken cevabı vermiştir. Sevgili çocuklar, gücünü şanlı tarihinden ve kahraman ecdadından alan Türk milletinin evlatları olarak, sizler aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış, kutsal vatan toprağını her daim koruyacak, al bayrağımızı sonsuza kadar göklerde dalgalandıracaksınız. Bizler sizlerin başarıları ile gurur duyuyor, geleceğimizi aydınlatacağınıza gönülden inanıyoruz" dedi.

Konuşmanın ardından buradaki tören sona erdi. Etkinlikler gün boyu devam etti. Kurum ve kuruluşlar tarafından çocuklara yönelik hazırlanan etkinliklerde çocuklar gönüllerince eğlendi. Öte yandan, bu yıl ki 23 Nisan kutlamalarına Solo Türk de eşlik etti. Anadolu Hamidiye Tabyası’nda iki gün üst üste gösteri uçuşu yapıldı. Tabya çocuklar ve aileleri ile doldu.

VALİLİN KOLTUĞUNDA ÇOCUKLAR OTURDU

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 104. yıl dönümü dolayısıyla Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu öğrencileri Eda Nur Eren, Beraat Kaan Kahve ve Uras Can Sokullu, Vali İlhami Aktaş’ı makamında ziyaret etti.

 

Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu Müdürü Suat ÜRÜT ve Sınıf Öğretmeni Gürcan Eroğlu’nun da eşlik ettiği ziyarette Vali İlhami Aktaş, makam koltuğunu bir süreliğine öğrencilere devretti.

 

Öğrenciler ile bir süre görüşerek sohbet eden Vali İlhami Aktaş, derslerine iyi çalışmaları yönünde tavsiyelerde bulunarak başarılar diledi.

 

Ziyaretin ardından Vali İlhami Aktaş, öğrencilerin ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyetini ifade ederek ziyaretine gelen öğrencilerin nezdinde bütün çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

 

 

BAŞKAN ERKEK, MAKAM KOLTUĞUNU ÇOCUKLARA DEVRETTİ

 

Belediye Başkanı Muharrem Erkek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında makam koltuğunu, kentin çocuklarına bıraktı. Başkanlık Makamında gerçekleşen temsili koltuk devretme töreni, renkli görüntülere sahne oldu. Koltuğunu kentin minik Başkanları, 18 Mart İlkokulu 2. Sınıf Öğrencisi Bella Şık ile Ata'm Kreş Öğrencisi Hayal Dara'ya devreden Belediye Başkanı Muharrem Erkek, 23 Nisan tarihinin çok özel olduğunu belirterek, “Bugün 23 Nisan, harika bir gün. Çocuklar çok mutlu. Onları mutlu görünce, onlar gülümseyince tabi ki, biz de çok mutlu oluyoruz. Çok özel bir gündeyiz. Cumhuriyetimizin kurucusu, değişmez önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağanı ve dünyanın ilk çocuk bayramı bugün. Aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gün bugün. Türkiye Büyük Millet Meclisi bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, geleceğimizin simgesidir. Çünkü biz önce Meclisimizi açtık, Meclisimizle birlikte kurtuluş mücadelemizi gerçekleştirdik. Gazi Meclisimiz ile birlikte Cumhuriyetimizi kurduk. O yüzden Atatürk özellikle Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı bugünü, 23 Nisan'ı çocuklara bir bayram olarak armağan etti. Biz de Çanakkale'de çocuklarımızın mutlu olmaları, gülümsemeleri için kentteki tüm yaşam alanlarını daha güvenli, daha eğlenceli, daha keyifli hale getireceğiz. Onlar için eğitici, öğretici, önemli projelere ve çalışmalara hep birlikte imza atacağız. Çocuk Meclisimizi kuracağız. Oyuncak Müzelerimizi yapacağız. Parklarımızı çok daha iyi bir noktaya getireceğiz. Onların iyi bir eğitim almaları için kreşlerimizde, diğer merkezlerimizde her türlü çabayı göstereceğiz. Çünkü onların topluma yararlı bireyler olarak yetişmesi, iyi eğitim alması, sağlıklı büyümeleri, ülkemizin aydınlık geleceği için en önemli yatırım. Onları çok seviyoruz” dedi.

 

Minik Başkanlardan Önemli Talimatlar…

 

Keyifli bir sohbet ortamında geçen programda çocuklar da gelecekle ilgili hayallerini ve isteklerini Başkan Erkek'le paylaştı. Başkanlık Koltuğuna oturan Ata'm Kreş öğrencisi Hayal Dara, daha önce Başkan Erkek'le kordonda karşılaşarak “Ben Başkan olacağım” dediğini hatırlatırken, Başkan Erkek de o günü hatırladığını belirterek, “Evet bugün işte Başkan oldun. Ne yapmalı Başkanlar?” diye sordu. Minik Başkan bu soruyu, “Herkesin iyiliğini düşünmeli” diye yanıtlarken, Başkan Erkek de “En güzel şeyi Başkanımız söyledi. Herkesin iyiliği için çalışmalıyız, dedi. Hele hele bütün büyükler, çocukların mutluluğu için onların iyi yetişmesi için iyi eğitim alması için çok çalışmalıyız” dedi.

 

Büyüdüğünde Avukat ve Belediye Başkanı olmak istediğini söyleyen 18 Mart İlkokulu 2. Sınıf Öğrencisi Bella Şık ise, çocukların ölmediği, mutlu olduğu, savaşların ve fakirliğin olmadığı, herkesin adilce yaşadığı bir dünya hayal ettiğini kaydetti. Minik Başkan Şık, Belediye Başkanı olarak ilk yapacağı çalışmalar arasında; çocuklar için daha fazla park ve spor alanları olduğunu söyledi. “Kantinlere daha sağlıklı ve ucuz yiyecekler getireceğim. Ayrıca hayvanları arama ekipleri yaptırmayı düşünüyorum. Çünkü hayvanlar kaybolduğunda sahipleri çok üzülüyorlar” diyen Şık'ın fikirlerini onaylayan Başkan Erkek ise, “Bunlar önemli talimatlar oldu. Başkanımız çok önemli görevler verdi bize, hemen not alalım. İnanıyorum ki ikinizden de harika başkan olur” diye konuştu.

 

Başkan Erkek'in minik başkanlara çiçek ve hediye takdim ettiği program, hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

 

 

Bünyamin Nami Tonka

Foto: BHA - Valilik