1994 yılında Bolkar Dağlarında kaybolan 2 üniversite öğrencisinin 14 gün arandığı ve sonuçsuz kalan arama çalışmaları akabinde, dağları iyi bilen fakat arama-kurtarma konusunda bilgileri sınırlı olan bir grup dağcı bir araya gelerek 1995 yılında AKUT’u kurdu. Bu grup, aynı yıl AKUT ismi altında, Uludağ’da ilk kurtarma faaliyetini gerçekleştirdi. Dernek, 14 Mart 1996 yılında “AKUT Arama Kurtarma Derneği” adı altında resmî kuruluşunu tamamladı.

Türkiye’nin ilk arama kurtarma derneği olan AKUT, dağlarda ve diğer zorlu doğa koşullarında doğru ve etkin arama-kurtarma faaliyetleri gerçekleştirme hedefiyle kurulmuş ve hızla gerekli eğitimleri alarak talep edildiği takdirde doğal afetlerde de ilgili resmî kurumlara yardımcı olabilir hale geldi. 1998 Adana-Ceyhan depreminde gösterdiği yararlılıklar nedeniyle, Bakanlar Kurulu kararıyla 19 Ocak 1999’da “Kamu Yararına Dernek” statüsü aldı. Özellikle Marmara Depremi’nde Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Bolu da yaptıkları çalışma ile isimlerini iyice duyurdular.

Daha sonraki süreçte dernek daha da büyüyerek bugünkü halini aldı.

 

AKUT Çanakkale ekibi, Türkiye genelinde AKUT Arama Kurtarma Derneğinin konuşlandığı 30 noktadan biri olan Çanakkale Kepez Operasyon Merkezinde basın mensuplarıyla bilgilendirme toplantısında bir araya geldi. Afetlerin yıkıcı etkisine karşı toplumu bilinçlendirmek, afet öncesi sonrası için hazırlıklara, arama ve kurtarma faaliyetlerine en üst seviyede katkı sağlamak için AKUT Çanakkale ekibi, toplam 125 gönüllüsü ile çalışmalarını sürdürüyor. Çanakkale Valiliği AFAD Çanakkale il Müdürlüğü koordinasyonunda ilgili tüm kamu kurumlar ile birlikte canlı hayatı için gerçekleştirilen arama kurtarma çalışmalarına katılan AKUT Çanakkale ekibi, vatandaşların aletler konusunda bilinçlendirilmesi ile ilgili çalışmalara katkıda bulunuyor.

2024 yılı itibariyle 33 gönüllüsü ile birlikte AKUT Çanakkale, AFAD Ulusal Kentsel Arama Kurtarma Hafif Sınıf Akreditasyonunu tamamlayarak, Çanakkale'nin Akredite En Büyük Ekibi olmaya hak kazandı. AKUT Çanakkale ekbinde farklı afet türlerine göre eğitimler almış olan 55 operasyonel gönüllüsü bulunuyor.

AKUT Çanakkale Ekibi Kepez Operasyon Merkezi 1 adet eğitim, toplantı ve koordinasyon salonu (32 m2), 1 adet ofis ve idari birim (21 m2), 2 adet lojistik birim (37 m2) olmak üzere 90 m2 kapalı alan yaklaşık 500 m2 açık alandan oluşuyor. Açık alanı rutin eğitim ve toplantı faaliyetlerinin yanı sıra olası bir afet halinde diğer bölgelerden gelecek AKUT Arama Kurtarma Ekiplerinin konuşlanacağı arama kurtarma ekiplerinin çadır kamp alanı ve afet koordinasyon merkezi olarak da hazırlandı.

AKUT Çanakkale ekibi,  sahip teknik donanım ve sürekli devam eden eğitimleriile 7 gün 24 saat bölgesi öncelikli tüm ulusal ve uluslararası afetlere karşı hazırlıklarını sürdürerek, operasyonlara katılıyor. Toplumun afetler konusunda bilinçlendirilmesi için aralıksız olarak eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerine devam ediyor.

AKUT Çanakkale ekibi, Türkiye genelinde AKUT Arama Kurtarma Derneğinin konuşlandığı 30 noktada biri olan Çanakkale Kepez Operasyon Merkezinde basın mensuplarıyla bilgilendirme toplantısında bir araya geldi. Buradaki toplantıda bir sunum gerçekleştiren Armağan Aydeğer, "Şu anda gönüllü sayımız 120’nin üzerinde. Devletimizin ana kurumlarıyla AFAD başta olmak üzere herhangi bir afet halinde biz de bu sistemde dahil olduğumuz için bilgi bizimle de paylaşılıyor ve ilgili operasyon arkadaşlarımız hızlı bir şekilde görmüş olduğunuz yerleşkeden çıkış yapıyorlar. 2024 yılında 33 görevlimiz ile AFAD’ın ulusal kentsel arama kurtarma akreditasyonunu hafif sınıftan tamamladık. Aslında çok farklı alanlarda bizler müdahale ediyoruz. 55 tane gönüllümüz şu anda operasyonel olarak hazır bir şekilde eğitimlerini tamamlamış durumda. Gönüllü arkadaşlarım gönüllü olduktan sonra eğitim aslında ömür boyu devam ediyor. Tabi ki önce teorik eğitimlerini tamamlıyorsunuz ve bu bahsettiğimiz doğal olayların afetlerin tamamına karşı becerilerinizi geliştirilmesi için bir takım eğitimleri geçmeniz gerekiyor ve her bir eğitim ileri seviye uzmanlık eğitimleri bir önceki eğitimin tamamlanması koşuluyla gerçekleştiriliyor.  Dolayısıyla herhangi bir kaza halinde AKUT’u gördüğünüzde gerçekten o konuyla alakalı belli bir eğitimi almış, belli bir beceri ile donanıma sahip olan kişilerden bahsediyor olacağız ki bu konu da toplum açısından çok önemli bir güven kaynağı.

Operasyonda 10 tane vatandaşı sağlıklı yaşam ortamına ulaştırdıklarını belirten Aydeğer, "5 tane de cenaze ve 10 tane hayvanın cenazesinin bulunması ve 10 tane hayvanın kurtarılmasını da sağladık. Onun dışında ekibimiz sadece Çanakkale il içerisinde değil, ulusal afetlerde de hemen hızlı bir şekilde İstanbul’daki merkezimiz ile koordine olarak çıkış yapıyor ve oradaki o doğal veya diğer felaketlere müdahale ediyor. En son Maraş depreminde Çanakkale ekibi olarak 18 gönüllümüz ile birlikte oradaydık. Yaklaşık bir haftaya yakın oradaki arama kurtarma faaliyetlerine katkı sağladık. Bu çerçevede Türkiye’de bununla alakalı gelişebilecek birçok olayda da yine ekibimiz hızlı bir şekilde hareket ediyor" dedi.

AKUT Çanakkale Ekip Lideri Burç Naşit Ongan ise "94 yılından beri AKUT Arama Kurtarma Derneği, Türkiye'de arama kurtarma faaliyetleri gösteriyor. Biz 2010 yılından itibaren Çanakkale'de faaliyet gösteren bir ekibiz. Türkiye çapında 30 operasyonel ekipten bir tanesiyiz. 120 üzerinde gönüllümüz, 55 kadar da eğitimli personelimiz var. Doğa şartlarındaki kayıp vakalarında Çanakkale'de en çok ihtiyaç duyulan operasyonel çeşidi bu. Doğa şartlarında kaybalon vatandaşlarımızın arama faaliyetlerine katılıyoruz. Bunun dışında deprem, sel, toprak kayması, yangın gibi dopal afetlerde de görev alabilen ekibiz. Bu konuda eğitimli personelimiz bulunmakta. 2010 yılından beri yaklaşık 50 kadar operasyonumuz var" dedi.

 

BÜNYAMİN NAMİ TONKA

Foto: BHA