Belediye Başkanı Muharrem Erkek ve Belediye Meclis Üyeleri, Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Buradaki törenin ardından Başkan Erkek ve Belediye Meclis Üyeleri, toplantı öncesinde Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim Binasın bulunduğu 100. Yıl Meydanında da Atatürk Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra başkan ve meclis üyeleri meclis salonuna geçerek yerlerine oturdu. Çoğunluğunu CHP’li belediye meclis üyelerinin oluşturduğu salona ilk konuşmayı Başkan Erkek yaptı.

Başkan Erkek, “Bizler Çanakkale halkı adına burada beş yıl görev yapacağız. Bu çok onurlu bir görev. Sorumluluğumuzun da bilincinde olarak, beş yıl boyunca birlikte Çanakkale'ye çok güzel hizmetler sunacağımıza, çok güzel projelere imza atacağımıza yürekten inanıyorum. Benim siyasi yaşamım da Belediye Meclis Üyeliği ile başladı. Belediye Meclis Üyesi olduktan sonra gerçekten yaşadığım kenti, kentin kültürünü, tarihini, sivil inisiyatifini çok daha iyi tanıma fırsatım oldu. Onun için Belediye Meclis Üyeliği de çok önemli ve onurlu bir görev. Ben hepinizi tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.

 Bu beş yıllık süre içerisinde Çanakkale halkı adına görev yaptığımız için tabi ki hepimiz her zaman halkın yanında taraf olacağız. Temel ilkemiz, temel anlayışımız kamu yararı olacak. Görevimizi yaparken hukukun üstünlüğünü mutlaka temel alacağız. Çok çalışacağız, Çanakkale halkına layık olacağız. Kişisel çıkarlara karşı kamu yararını her şeyin üstünde tutacağız. Buna hep birlikte önem vereceğimize yürekten inanıyorum. Çanakkale'miz coğrafi, tarihsel ve kültürel değerleriyle dünyanın en güzel şehirlerinden biri. O yüzden bu kenti göz bebeğimiz gibi koruyacağız. Sağlıklı, planlı büyümesi için her türlü özeni göstereceğiz. Çanakkale aynı zamanda barış ve özgürlüklerin kenti. Çanakkale'de her zaman etnik kökeni, inancı, siyasi görüşü, kimliği, cinsiyeti ne olursa olsun barış içinde kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Hiçbir farklılık nedeniyle kimsenin dışlanmasına, ötekileştirilmesine izin vermeyeceğiz. Bu konuda hep birlikte gerekli hassasiyeti göstereceğiz. Çanakkale'yi depreme ve her türlü afetlere karşı dirençli bir kent yapmak için hep birlikte çok çalışacağız. Çevreyi, yeşili ve sürdürülebilirliği mutlaka gözeteceğiz. Her zaman samimiyetle söylediğimiz gibi katılımcı, şeffaf, hesap verilebilir olacağız. Zaten bunlar olmazsa yerel demokrasi olmaz. Çanakkale'de oldukça etkili sivil inisiyatif var. Sivil toplum örgütlerimizle, meslek odalarımızla, üniversitemizle ve tüm hemşerilerimizle birlikte katılımcı bir anlayışla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Son derece şeffaf ve hesap verilebilir olacağız. Her hesap dönemi sonunda belediyemizin bilançosunu kamuoyu ile paylaşacağız. Ben Belediye Başkanı olarak hem kişisel mal varlığımı hem eşimin mal varlığını her yıl düzenli olarak Çanakkale halkıyla paylaşacağım. Bunları yerel demokrasi adına özenle yerine getireceğiz. Halkçı belediyeciliği yönetim anlayışımızın merkezine oturtacağız. Kamu kaynaklarını, kamu mallarını, kamu araçlarını kullanırken son derece hassas olacağız. Hiçbir israfa müsaade etmeyeceğiz. İş disiplinini, iş ciddiyetini, liyakati önemsediğimiz zaman her şeyin çok güzel olacağına yürekten inanıyorum. Bu beş yılın son derece başarılı geçmesini diliyorum, yeni meclisimizin Çanakkale'mize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

Konuşmanın ardından yeni dönemin ilk belediye meclis toplantısı, gündem maddelerinin görüşülmesi ile devam etti.

Atakan Alkış

Foto: Belediye