Yerel seçimlerde Çanakkale’de AK Parti’nin CHP’den aldığı tek ilçe Gelibolu oldu. Gelibolu’ya bağlı Evreşe beldesinde yaptığı çalışma ile dikkat çeken ALİ Kamil Soyuak, partisi tarafından bu sefer Gelibolu İlçesi’nde aday gösterildi. CHP’nin kalelerinden biri olan Gelibolu’da genel olarak oy kaybı yaşayan AK Parti burada kazanmayı başardı. Bu başarıdaki en büyük etken ise aday gösterildi. 19 bin 970 geçerli oyların 7 bin 908'unu alarak Başkan olan AK Parti Adayı Doktor Ali Kamil Soyuak'ın ardından CHP'nin adayı eski Belediye Başkanı Mustafa Özacar 7 bin 528 oy, İYİ Partili Av. Koray Akkuş ise 3 bin 593 oy aldı.

BÜYÜK DESTEK

Gelibolu Belediye Başkanlığı’nı Kazanan Ali Kamil Soyuak, Mazbatasını Gelibolu seçim kurulundan aldı. Kalabalık nedeni ile Gelibolu seçim kurulunun bulunduğu Gelibolu Kaymakamlığı binası önünde gerçekleşen Mazbata töreninde, Soyuak, Mazbatasını seçim kurulu başkanının elinden aldı. Mazbatasını aldıktan sonra kendisini destekleyen yüzlerce kişiyle beraber davullar eşliğinde Gelibolu Belediyesi'ne giden Ali Kamil Soyuak burada kendisini yalnız bırakmayanlara bir konuşma yaptı. Soyuak, “Bir hayalim vardı, güzel bir Gelibolu inşa etmek. Bir hayalimiz vardı çocuklarımızın geleceğini inşa etmek, o gün bugün.  Birlikteliğimizin, beraberliğimizin, yolda yürüyüşümüzün yorgunluğu vardı, yorgunluğumuzun dindiği gün vardı, o gün bugün. Bir yürek olmanın, beraber olmanın keyfini süreceğimiz gün vardı, o gün bugün. Bize destek verdiniz, 6 boyunca beraber yollarda yürüdük. İnsanların dertleriyle dertlendik. Beraber ağladık, beraber üzüldük. Beraber sevindik. Bir yürek olduk. Sizlerden Allah razı olsun. Bu yolda beraber yürümüş olmanın mutluluğunu, huzurunu, keyfini sizlerle beraber olmuş olmanın mutluluğunu yaşamış olmak her adama nasip olmaz. Bakın bugün bir tarih. Yalnızca Gelibolu'da değil. Yalnızca yarımada da değil. Bunu not edin. Çanakkale'de bugün bir tarih yazıldı. Artık her şey dün gibi olmayacak. Bugün başka olacak. Size söz veriyorum, göreceksiniz. Artık insan odaklı belediyeciliğin sözünü veriyorum. Size söz veriyorum bu kapı herkese açık olacak. Kapımızı çalan herkese, 'Sizin için ne yapabiliriz?' diyebileceğimiz güzel, samimi, içten görüşü olan bir belediye başkanı olacağıma size söz veriyorum. Artık Gelibolu'dan gurur duyacağımız, artık Biga'yı kıskandığımız, Çan'ı kıskandığımız, Lapseki' yi kıskandığımız değil, artık Çanakkale'nin kıskandığı bir Gelibolu olacağımıza size söz veriyorum. Ama yalnızca benimle olmayacak. Yalnızca bir adam hiçbir şey. Siz her şey, hep beraber, bir beraber yumruk olarak, beraber yürek olarak, beraber her taşın altına elimizi sokarak, bu yükün altından kalkacağız" dedi.

GELİBOLU HAKKETTİĞİ HİZMETİ ALACAK

Burada halka bir konuşma da AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider yaptı. Gider, “Bugün gerçekten çok keyifli bir gün. Çok güzel bir gün. Havada zaten o günün bugün olduğunu müjdeliyor" şeklinde ifadeler kullanarak şöyle devam etti, "Gelibolular Gazi Süleyman Paşa'nın torunları. Gelibolu' lular Piri Reis'in torunları. Böyle bir güzel görevi, Kadir Gecesi'nde böyle güzel, böyle anlamlı bir günde el değiştiriyor olması da gerçekten çok önemli diye düşünüyorum. Hani başarılı insanlara 'Kadir Gecesi mi doğdun?' derler ya Bizim Doktor Kamil' de Kadir Gecesi doğmuş. Bu bir azmin zaferi. Bu bir başarı öyküsü. Çünkü birçok yerde üzülürken, Gelibolu gibi CHP'nin kalesi kabul edilen ki -ben cümleyi asla kabul etmedim- Gelibolu tarihi boyunca hep demokrat bir yerdi. Gelibolu bir sancaktır. Alınmış olması gerçekten bir azmin zaferidir. Bugünden sonra her şey çok farklı olacak. Çünkü Gelibolu bugün iki şeyle tanıştı. Bir, kuruluş temelleri 1994'te liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Beledi Başkanı olmasıyla atılan bir partiye kavuştu Gelibolu. AK Parti bir belediyecilik örgütüdür. İki, AK Parti belediyeciliği ile tanışırken aynı anda Evreşe gibi bir köyde başarı öyküsü yaparak, orayı bir şehir yapan, bir merkez yapan bir adamla, Doktor Ali Kamil Soyuak'la tanıştı. Bu ikisinin bir araya gelmesi Gelibolu'yu tekrar ismiyle anılır yer haline getirecektir. Bun bugün burada bunun taahhüdünü veriyorum. Sadece propagandasını yapmıyorum. Biliyorum ve görüyorum ki önümüzde ki dönem Gelibolu'nun şahlanış dönemi olacak. Önümüzdeki dönem Gelibolu'nun turizm dönemi olacak. Önümüzdeki dönem Gelibolu'nun hizmet dönemi olacak. Kadir Gecesi hürmetine hayırlı, uğurlu olsun." diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Atakan Alkış

Foto: BHA