Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi'nde ölümcül bulaşıcı hastalıklardan biri olarak bilinen tüberküloz ile  ilgili hastanede bilgilendirme yapıldı. Hastanede kurulan stantlarda vatandaşlar bilgilendirilirken, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Derya Beslenti tarafından sağlık personeline eğitim verildi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Derya Beslenti, “Bilindiği gibi tüberküloz hava yolu ile bulaşan, akciğerler başta olmak üzere, tüm doku ve organları tutabilen, tedavisi çoklu ilaçlarla yapılabilen ve tedavi süresi 6-24 ay arasında değişen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastayı, ailesini ve çevresini etkilemesi, uzun tedavi sürecinin yol açtığı tedavi uyumsuzluğu ve yıkıcı maliyetler sebebiyle biyopsikososyal bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan tüberküloz hastalığı, basilinin keşfedilmesinden itibaren hastalık ile mücadelede önemli aşamalar kaydedilmiş olmakla birlikte günümüzde de bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan ölüm sebepleri arasında ön sıralarda yer almaktadır.

Dünya Sağlık Teşkilatı, 2024 yılı Dünya Tüberküloz Günü temasını ‘Evet, Tüberkülozu Bitirebiliriz’ olarak belirlemiş; bölgesel çatışmalar, diğer krizler ve sosyo - ekonomik problemlerle birleşen pandeminin tüberküloz ile mücadele yakalanan ilerlemeyi tersine çevirdiğine değinmiş; dünyaya, veremi durdurmak, kaybedilen zamanı ve ilerlemeyi yeniden kazanabilmek için küresel olarak harekete geçmeyi tavsiye etmiştir” dedi.

 

Bünyamin Nami Tonka

Foto: BHA