Alınan yeni otobüslerin hizmete girmesi dolayısı ile tören düzenlendi. Halk Otobüsleri Garajında gerçekleşen tanıtım törene Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale Belediye Başkan Adayı Av. Muharrem Erkek,  Belediye Başkan Yardımcıları M. İrfan Mutluay, Handan Özyayla Kenar ve Özleyiş Çetin, Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses, otobüs firması yetkilileri ile ilgili birim personelleri katıldı.

Törende ilk olarak yeni otobüslerin tanıtımı yapıldı. Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses, tanıtım etkinliğinde yaptığı açıklamada yeni otobüslerin özellikle yoğun olan üniversite hatlarında çalıştırılacağını kaydetti. 2024 model 12 metrelik alçak tabanlı otobüslerin engelli kullanımına uygun olduğunu belirten Gürses, otobüslerin 102 kişilik (26 koltuk – 76 ayakta yolcu) yolcu kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Yeni otobüslerin hizmete girmesi ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Hedefimiz daha fazla sayıda otobüs almak ve toplu taşımada kapasiteyi artırmak. Hem kent büyüyor hem de yolcu sayısı artıyor. Bizim de toplu taşımayı teşvik etmemiz için araçlarımızı iyileştirmemiz lazım. Büyütmemiz ve iyileştirmemiz lazım. Bunlar elbette bütçe meselesi, bütçemiz olanak verdikçe yapıyoruz. Bu yıl yeni bütçeyle beraber 4 tane daha alabilme fırsatı bulduk. Otobüslerimizde kadın şoförü de teşvik ediyoruz. Şu an itibariyle belediyemizin bünyesinde 3 tane kadın şoförümüz var, 2 tane de özel halk otobüsleri bünyesinde var.” dedi.

Törenin ardından yeni otobüsler Çanakkalelilerin hizmetine başladı.

 

Tuba Demirtaş

Foto: BHA