Ön seçimle Çanakkale Belediye başkan adayı belirlenmediği için Ankara’ya yürüyün Çanakkale Belediye Başkan yardımcısı ve CHP Çanakkale Belediye Başkan aday adayı İrfan Mutluay, ön seçim ısrarını sürdürüyor

 

Ankara Genel Merkezi önüne önseçim sandığı koyarak tepkisini dile getiren  İrfan Mutluay, daha sonra Genel Başkan Yardımcıları ile görüşerek Çanakkale’de ön seçimin yapılması için sonraki Parti Meclisinde görüşülmesini talep etmişti. Talebinde olumlu yanıt alsa da yapılan anketler ve raporlarla ilgili net cevaplar alamayan Mutluay, Çanakkale dönüşünde süreci ve yapılan ikili görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Mutluay  “28 Kasım 2023 tarihinde, Merkez İlçe Başkanlığına, Çanakkale İl Belediye Başkanlığı Aday adaylığı için başvurumu yaparak yola çıktım. O tarihten itibaren yaptığım tüm çalışmalara katılan, benimle birlikte olan Belediye ve İl Genel Meclisi aday adaylığı için başvuruda bulunan arkadaşlarıma, çarşıda, pazarda, ev ziyaretlerinde, kahve toplantılarında benimle birlikte olan yine gönüllü olarak çalışmalara katılan tüm arkadaşlarıma, ziyarette bulunduğum tüm sivil toplum örgütü yöneticilerine ve bu kısa sürede yoğun ilgileriyle karşılaştığım tüm hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum.  Yine 25 Aralık tarihinde ‘Demokratik Değişim ve Ön Seçim’ talebiyle başladığımız Ankara yürüyüşünde bana eşlik eden yol arkadaşlarıma, yol güzergahındaki yerleşim yerlerinde bizleri karşılayan ve yürüyüşe eşlik eden, destek sunan; partililerime, diğer siyasi partilerin üyelerine, STK ve Demokratik Kitle Örgütlerinin Başkan, Yönetici, Üyelerine ve yurttaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 

Baskıcı ve adaletsiz tek adam rejiminden ve AKP iktidarından kurtulma beklentisiyle girdiğimiz 14 ve 28 Mayıs seçimleri kaybedilmiş, kaybedilen seçimlerin toplumda yarattığı umutsuzluk dalgası, ‘Değişim’ sloganıyla gerçekleşen Büyük kurultayımız ile biz Cumhuriyet Halk partili üyelerde ve kamuoyunda parti içi demokrasi ve ‘Demokratik değişim’ adına büyük bir heyecan ve güven oluşturmuştur. Bizlerde de oluşan bu heyecan ve güvenle birlikte, Genel Başkanımızın Büyük Kurultayda verdiği ‘Ön seçim’ sözünü de referans alarak, 2019 seçimlerinde olduğu gibi, belediye başkan adayımızın üyelerimizin tam katılımıyla ön seçimle belirleneceğini düşünüyorduk. Ayrıca, bildiğiniz üzere, Çanakkale İl Belediye Başkanlığı aday adaylığı için 4 başvuru bulunmaktaydı ve Sayın Mehmet Öngen ve Sayın Erdal Gezen’le birlikte Genel merkezimize iletilmek üzere, Merkez İlçe Başkanlığına 24 Kasım tarihinde ortaklaşa dilekçe vererek adayımızın örgüt gözetiminde yapılacak ön seçimle belirlenmesini talep ettik. Ancak umulmadık bir biçimde, 21 Aralık 2023 tarihinde toplanan Parti Meclisi, il belediye başkanlığı için, üye iradesi hiçe sayılarak, atama ile aday belirleme yöntemini seçmiştir.

Bu karar üzerine, kendimin seçilme, CHP üyelerinin ve Çanakkale halkının seçme hakkını korumak üzere CHP Genel Merkezi’ne Ankara’ya yürüme kararı aldım.  Bilindiği gibi ‘Demokratik Değişim ve Ön seçim’ talebiyle 25 Aralık günü başlayan yürüyüşümüze benimle birlikte toplam 14 yol arkadaşım katıldı. Yılın son günleri, yılbaşı tatilinin başlaması nedeniyle, Genel Merkez’de muhataplarımızla görüşmek adına hızlı davranarak, yürüyüşümüzü 3 gün içerisinde tamamlamayı planlamıştık. 27 Aralık Çarşamba günü Genel Merkezimiz önünde, ‘Demokratik Değişim ve Ön seçim talebimizi’ içeren bir basın açıklaması gerçekleştirdik.

Genel Başkan Yardımcılarımız Sayın Ensar Aytekin ve Sayın Gökhan Zeybek’in davetleri üzerine önceki dönem İl Başkanımız Sayın Doğan Ateş’le birlikte kendilerine bir ziyaret gerçekleştirdik. Bu ziyaretlerde; İl Belediye Başkanlığı aday belirlemesinin neye dayanarak yapıldığı, üye iradesinin neden dışarıda bırakıldığı, var olduğu söylenen anketlere ilişkin bilgi talebimizin olduğu, İlimize gelerek aday adaylarıyla görüşme yapan raportörlerin neden sol duyarlılığı olan, emekten, demokrasiden ve çevreden yana olan STK larla görüşme yapmadan rapor düzenledikleri gibi sorular sorarak Sayın Genel Başkan Yardımcılarımızın görüşlerini aldık. Ve 21 Aralık 2023 tarihli parti meclisi kararının düzeltilerek Çanakkale İl Belediye Başkanlığı adayının ön seçimle belirlenmesi talebinde bulundum. Çanakkale’den birkaç saatte toplanan ve aynı talebi içeren partililerimizin ve Çanakkale halkının çok sayıdaki imzalı dilekçelerini kendilerine sundum. Talebimize rağmen, belediye başkan adayımızın belirlenmesine ilişkin var olduğu söylenen anket yada anketleri göremedik. Bu talebimi resmi yollardan yeniden ileteceğim. Ön seçim talebimizin önümüzdeki hafta İlk MYK da yeniden ele alınacağını umuyorum” dedi.

 

Mine Yel

Foto: BHA