Bu yıl sonbaharın son günlerinde ve kış ayı olan Aralık ayının ilk günleri ile beraber yağan yağmur, bereketi de getirdi. Başta Kazdağları ve Gökçeada olmak üzere il genelindeki dağlardaki topraklarda adeta mantar fışkırıyor. Kaz Dağları'nın kuzey yamaçlarındaki köylerde toplanan kanlıca mantarının kilosu, 70 ile 100 TL'den alıcı buluyor. Perakende fiyatı 50 TL'ye kadar düşen mantarlar aynı zamanda gelir kapısı oluyor.

Bayramiç ilçesi Alakeçi köyünde mantar alımı yapılmaya başlandı. Köye gelen mantar toptancıları, halk arasında 'çam melkisi' adıyla bilinen kanlıca mantarını, kilosunu 70 ile 100 TL arasında fiyatla alıyor. Perakende fiyatı 50 TL'ye kadar düşen mantarlar, köylü için de gelir kapısı oldu. Kaz Dağları'nda bol miktarda mantar topladıklarını söyleyen Fatih Akın, "Kaz Dağları'nda bol miktarda kanlıca mantarı topluyoruz. Hem mantar topluyoruz hem de sağlığımız için doğada spor yapma imkanı buluyoruz. Mantar fiyatları, 50 TL'ye kadar düştü. Evlerdeki sofralar da mantar yemek çeşitleri ile renklendi" dedi.

İSTANBUL’A GÖNDEREİLİYOR

Mantarların en çok olduğu yerlerden biri de Gökçeada. Gökçeada’nın dağlarında toplanan mantarlar kamyonlara bindirilerek İstanbul’a gönderiliyor. İlçelerde ve köylerde toplanan mantarlar, aynı zamanda şehir merkezine de getirilerek Cuma Pazarı’nda satılıyor. Çanakkale merkezde hem çarşıda hem de pazarlarda mantarın kilosu 150 TL’den satılıyor.

 

Arzu Baladur

Foto: BHA