Millet İttifakı’nın eski ortakları CHP ve İYİ Parti arsında yaşanan gerilim krize dönüştü. Krizin kaynağı Çanakkale’ye uzandı. İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu ve Çanakkale Belediye Meclis Üyesi Ahmet Uslu'nun iddialarına yanıt veren İbrahim Özkan, Uslu ile WhatsApp konuşmasını paylalarak, Muharrem Erkek ile görüşme talebinin Uslu’dan geldiğini belirtti. Kriz sonrasında İYİ Parti lideri Merak Akşener, konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Bu, bir siyasi partinin içişlerine karışmak demektir. Şu an itibariyle bir savaş ilanı olarak kabul ediyorum. Varım, buyursunlar. Ben idmanlıyım" dedi.

 

Gazete Duvar’ın haberine göre; İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu'nun yaptığı basın açıklamasında, İYİ Parti’den istifa eden İBB meclis yelerinden birinin, başka bir ildeki meclis üyesini arayarak istifa etmesini ve kendisini CHP'li bir yöneticiyle görüştüreceğini söylediğini iddia etmesi tartışmalara neden oldu.

 

Zorlu’nun bu açıklamasının ardından, Çanakkale Belediyesi’nin İYİ Partili Meclis Üyesi Ahmet Uslu da sosyal medyadan bir paylaşım yaparak, İbrahim Özkan’ın kendisini arayarak toplu istifaya davet ettiğini ve CHP’li üst düzey yöneticiyle görüşme ayarlayacağını söylediğini iddia etti.

 

Uslu açıklamasında, “Sayın Zorlu, nezaketen tarafların adını zikretmese de İbrahim Özkan’ın arayarak toplu istifaya davet ettiği Çanakkale Meclis üyesi ve Çanakkale İl Yönetim Kurulu Üyesi benim. Başka kişilerin aranıp aranmadığı konusunda bilgim yoktur. Kendisi bunu kabul etmem halinde CHP’li üst düzey bir yetkiliyle görüşme ayarlayacağını iletmiştir. Konu tarafımda derhal gerekli organlarımızla paylaşılmıştır” dedi.

USLU, MUHARREM ERKEKLE GÖRÜŞMEK İSTEDİ

İYİ Parti’den istifa eden İBB Meclis Üyesi İbrahim Özkan ise, Uslu’nun paylaşımını alıntılayarak iddiaları yalanladı. iddialarını paylaştığı Whatsapp görüntüsüyle yalanladı.

 

Whatsapp konuşmasını paylaşan Özkan, Zorlu'yu da etiketleyerek, “İlgili meclis üyesinin dün akşam bana attığı mesajı kamuoyunun takdirlerine bırakıyorum. Muharrem Erkek beyle görüşme talebi kendisinden gelmiştir” ifadelerini kullandı.

 

ÇANAKKALE YEREL SEÇİMİ NASIL ETKİLEYECEK?

Krizde ismi geçen Erkek, CHP Çanakkale Belediye Başkan Aday Adayı, Uslu ise tekrar İYİ Parti’den belediye meclis üyesi. Önümüzdeki yerel seçimlerde Uslu’nun tekrar aday olup olmayacağı bilinmiyor. Şimdiye kadar bu konuda bir açıklama yapmayan Uslu’nun bundan sonra nasıl bir siyasi çizgi izleyeceği merak ediliyor.

 

AKŞENER AÇIKLAMA YAPTI  

Yazışmalar, itiraflar ve paylaşımlar Türkiye gündemine bomba gibi düşerken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de konuyla ilgili açıklama yaptı. . Partisinin Uşak İl Başkanlığı'nı ziyaretinde konuşan Akşener, İYİ Parti'den istifa eden İBB Meclisi Grup Başkanvekili İbrahim Özkan'ın CHP ile yürüttüğü görüşmelere işaret ederek eleştirilerde bulundu.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin Uşak il başkanlığını ziyaret etti. Ziyaret sonrası açıklama yapan Akşener, TBMM Genel Kurulu sırasında hükümeti eleştirirken fenalaşan Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’e yönelik AKP sıralarından yükselen ‘Allah’ın gazabı böyle olur’ ifadeleriyle ilgili “Mecliste o seslerin duyulması çok korkunç bir şey. Yani gerçekten çok korkunç bir şey… Bunun üzerinde durulması lazım. Artık TBMM bu milletin seçtiği milletvekillerinden oluşan, Gazi Meclis diyoruz en son 2016 Temmuz’unda FETÖ’cüler tarafından bombalanmış, o gün Milli beraberliği el ele tutuşmayı başarmış bir meclis…Netice itibariyle o mecliste muhalefet ve iktidar var. Muhalefet elbette iktidarın yaptığı bazı yanlışlıkları ki, şu anda pek çok yanlışlık var, onları eleştirecek. O eleştirmenin neticesini almak yerine üzülüp, bunları telefi etmek lazımken, ‘Allah’ın gazabı böyle olur’ demek son derece yanlış. Dinimiz açısından da çok büyük günah. Dolayısıyla artık bunların sona ermesini diliyorum.

 

İstanbul’da belediye meclis üyelerimizin kendi aralarında bir yani partiden bağımsız bir karar verdiler. İstifa etmiş bir arkadaş yeniden grup başkanlığına seçildi. Sonra biz onları parti olarak, İstanbul İl Başkanlığı disipline verdi. Disiplin süreci devam ederken de bu arkadaşlarımız istifa ettiler. Şimdi elbette giden her arkadaşım için ben çok üzülürüm. Bugüne kadar prensip kararı aldım. Ve hep uydum, parti kurulduğundan beri hep uydum.

 

-Hiçbir zaman, bizden ayrılan bir arkadaşımıza bir başka partiye geçmiş olsa da hakaret etmedim. Fakat ne hikmetse ayrılan bütün arkadaşlarımızın, geçen dönem de dahil olmak üzere taşladıkları tek bir pencere oluyor o da İYİ Parti’nin penceresi. Taş attıkları tek bir kapı oluyor o da İYİ Parti’nin kapısı… Bunun da anlamakta çok zorlanıyorum. Biz gidene saygı duyuyoruz. Ben çok üzülüyorum. Bir milletvekili, bir meclis üyesi dışında, normal bir kendi gelip üye bir arkadaşımızın da bir şekilde kızıp veya incinip veya üzülüp ayrılması aynı derecede beni üzer. Dilerdik ki bunlar olmasın” diye konuştu.

 

Mehmet Güler