İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Kafes-18 Operasyonu” çerçevesinde Çanakkale’de de yerel organize suç örgütüne operasyon düzenlendiğini duyurdu. Çökertilen organize suç örgütünün Çanakkale genelinde çok sayıda suça karıştığı belirtildi.

Genel seçimlerden sonra yeni göreve gelen İşçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, geldiği günden itibaren suçlarla mücadeleye hız verdi. Hemen her gün ülke genelinde her çeşit suça operasyon düzenleniyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de operasyona ekleniyor. Bakan Yerlikaya, son olarak 27 ilde eş zamanlı olarak “Kafes-18 Operasyonu” kapsamında 9’u ulusal ve yerel organize suç örgütü, 30’u bu örgütlere silah ve elverişli malzeme temini sağlayan suç grubu olmak üzere toplam 39 organize suç yapısının çökertildiğini duyurdu.

Adana, Ağrı, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muğla, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon ve Van olmak üzere 37 ilde eş zamanlı olarak “KAFES-18 OPERASYONU” düzenlendi.

 

ÇANAKKELDE ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ ÇÖKERTİLDİ

Operasyonla çökertilen organize suç örgütlerinden biri de Çanakkale’de. Çanakkale’de M. T. Yerel Organize Suç Örgütü’ne dün gece operasyon düzenlendi. Organize suç örgütünün Çanakkale genelinde bir çok suça karıştığı belirtildi. 37 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda organize suç örgütü elebaşları ile birlikte 257 şüpheli yakalandı.

 

OTO GALERİ VE RESTORANTLAR PARAVAN OLARAK KULLANILDI

Operasyon düzenlenen suç örgütlerinin; örgüte finans sağlamak ve silah temin amacıyla işyerlerini kurşunladıkları, iş insanlarını tehdit zoruyla yağmaladıkları ve silahla tehdit ettikleri, silah ticareti ve uyuşturucu madde ticareti yaptıkları, suçtan elde edilen gelirin paylaşılmasında örgüt üyeleri arasında çıkan anlaşmazlık sonrası şahısların birbirlerine yönelik silahlı eylemlerde bulundukları,

Oto galeri, restorant ve benzeri işletmeleri paravan olarak kullanmak suretiyle, borç adı altında yüksek faizle tefecilik yaptıkları ve borcunu ödeyemeyen şahısları silahla tehdit ederek yağmaladıkları, örgüt üyelerinin yerleştirildiği özel güvenlik şirketi vasıtasıyla eğlence mekanlarının güvenlik faaliyetlerinin ele geçirdikleri, sözde kapı korumalığını kabul etmeyen eğlence mekânlarına ve işletmecilerine yönelik silahlı saldırı düzenledikleri, yasadışı faktoring ve çek kırma gibi illegal faaliyetlerde bulundukları, sözde kurdukları derneklere yardım toplama adı altında iş adamlarını silah zoruyla yağmaladıkları, 3. şahıslar arasındaki alacak verecek meselelerine müdahil olarak silahla para tahsilatçılığı yaptıkları tespit edildi.

NEFES ALDIRMAYACAĞIZ

Operasyonla ilgili açıklama yapan Bakan Yerlikaya, hangi büyüklükte olursa olsun halkın huzurunu kaçıran organize suç örgütlerine, çetelere nefes aldırmayacaklarını belirtti.

Bakan Yerlikaya, “Aziz Milletimizin Bilmesini İsterim ki; hangi büyüklükte olursa olsun halkımızın huzurunu kaçıran organize suç örgütlerine, çetelere nefes aldırmadık, aldırmayacağız.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığımız koordinesinde, İl Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüklerimizce: Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimiz sizinle iftihar ediyor. Duaları sizinle. Hepsini Bir Bir Yakalayıp Adalete Teslim Edeceğiz??” dedi.

Atakan Alkış

Foto: Bakanlık