Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şeker, DSİ 252. Şube Müdürlüğü, Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, Çanakkale Belediyesi, İl Özel İdaresi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü H. İbrahim Büyükgaga, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren, Ziraat Odaları Çanakkale İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik Personeli katıldı.

Toplantıda, tarımın geleceği ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında alınacak önlemler ele alındı. Çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri, ortak çözüm yollarını tartışarak, önleyici adımların hayata geçirilmesi için iş birliği yapma konusunda mutabık kaldılar. Bu çabaların, hem çiftçilerin hem de genel olarak bölge halkının geleceği için olumlu bir etki yaratması bekleniyor.

 

Toplantıda su kullanımı hakkında açıklamalarda bulunan Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürü Nazan Türkarslan, "Suyun %74'ü tarımsal faaliyetlerde kullanılmaktadır. Bu çok ciddi bir rakam. Bizler tarımsal sulamalarda sulama suyu miktarını en asgariye düşürüp, su kaynaklarından en iyi şekilde istifade etmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu anlamda herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Su her geçen gün bulunmaz bir nimet olarak karşımıza çıkıyor. Tarımsal kuraklık bir yerde meydana geldiğinde, toplumun bütün kesimlerini etkilediğini görüyoruz. Doğal afetlerin içerisinde en yıkıcı sonuçlar doğuranı kuraklıktır. Bizler kuraklık meydana gelmeden önce hazırlığımızı yapmamız ve gerekli tedbirleri önceden almamız gerekiyor” dedi.

2027 yılına kadar kuraklık ile mücadele için Çanakkale Tarım İl Müdürlüğü olarak eylem planı hazırladıklarını belirten Türkarslan, “Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 2023-2027 yıllarını kapsayacak kuraklık eylem planını hazırladık. İl Müdürlüğü olarak kuraklığın öneminin farkındayız. Bundan dolayı İl ve İlçe Müdürlüklerimizde oluşturulan teknik ekipler tarafından ekili-dikili alanlar ayda en az üç defa kontrol edilerek bakanlığımıza rapor halinde durum iletilmekte. Gerekli görülmesi halinde SMS ve Sosyal Medya Hesaplarımız ile üreticilerimizi uyarıyoruz. Suyu tarımda, sanayide ve evsel kullanımda tasarruflu kullanılmamız gerekmekte. 2023 yılının kuraklığın yaşanmadığı, bol yağışlı ve verimli bir yıl olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından  Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren, Bitkisel Üretimde 2022/2023 üretim sezonunda ekili dikili alanlarda mevcut durum ve kuraklığın etkilenme durumu, DSİ 252. Şube Müdürü Uğur Gürsel Altay, DSİ sorumluluk alanındaki baraj ve göletlerin doluluk oranları, kuraklığın 2023 yılında su depolama yapılarına etkileri, olası kuraklıkta alınacak tedbirler, Meteoroloji Müdürlüğünden Öznur Karabıyık, 2022/2023 su yılında yağışların aylık ve günlük mevcut durumu ve uzun yıllar karşılaştırması, Çanakkale Belediye Başkanlığından Mühendis Ertan Açıkgöz, yıllık tüketilen içme suyu, mevcut durum, kuraklık etkisi, olası kuraklıkta alınacak önlemler, konularında katılımcılara ayrıntılı sunum gerçekleştirildi. Toplantıda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof Dr. Murat Şeker'de bir konuşma yaptı. Toplantı, Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Konusunda katılımcıların görüşlerinin alınmasıyla  sona erdi.

Sedat Uz