Cumhuriyetin 100. Yılına atfen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Kültürlerarası Hemşirelik Derneği, Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ve Vehbi Koç  Vakfı Sağlık Kuruluşları işbirliği ile düzenlenen 4. Uluslararası 7. Ulusal Kültürlerarası Hemşirelik Kongresi çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

 

Kongre başkanları Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayişe Karadağ, Kültürlerarası Hemşirelik Dernek Başkanı Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi, Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Akgun, Çanakkale Onsekiz  Mart  Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu’nun konuşmaları ile başladı.

 

Cumhuriyetimizin 100. yılında, kültürlerarası hemşireliğin önemli bir gündem maddesi haline geldiği bir dönemde, böylesine önemli bir kongrenin Üniversitemiz işbirliği ile düzenleniyor olmasından büyük mutluluk duyuyorum diyen Rektör Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu şunları ifade etti

 

“Dünya giderek daha küreselleşen bir hal alırken, kültürlerarası farkındalık ve iletişimin önemi de artmaktadır. Bu bağlamda, kültürlerarası hemşirelik, hemşirelerin farklı kültürlerden gelen hasta ve ailelerine kaliteli bakım sunabilmeleri için gerekli olan bilgi ve becerileri edinmelerini sağlayan önemli bir alandır.

 

Bu kongrenin, kültürlerarası hemşireliğin gelişimine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Kongrede, alanında uzman akademisyen ve klinisyen hemşirelerin bilgi ve deneyimlerini paylaşacakları değerli oturumlar düzenlenecek.

 

Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen Kültürlerarası Hemşirelik Derneği, Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ve Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları'na şahsım ve üniversitem adına teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Kongrede Amerika, Portekiz, İspanya, Japonya, İskoçya, Kıbrıs ve Katar’dan uzman konuşmacıların katıldığı bilimsel programda 2 konferans 4 panel ve altı sözel bildiri oturumu gerçekleşti. Toplamda 170 katılımcının katıldığı kongrede 176 bildiri kabul edildi.

Haber Merkezi