Çanakkale’de günlerdir etkili olan sel, fırtına, bu sefer Ayvacık ilçesinin sahil kesimini vurdu. Lodos fırtınası nedeniyle tatil yerleri, mekanlar, evler, işletmeler büyük zarar gördü, elektrik telleri koptu, bölge adeta felaketi yaşadı. Fırtına ile beraber yağmur da beldede cadde ve sokakları göle çevirdi.

Çanakkale genelinde etkili olan yağış ve fırtına en çok Ayvacık ilçesini vurdu. Ayvacık ilçesinde gece saatlerinde etkili olan lodos nedeniyle elektrik direkleri yollara devrilirken, bölgede elektrik kesintisi yaşandı, evlerin çatıları uçtu, prefabrik yapılar ve işletmeler zarar gördü. Plajlardaki şezlonglar çevreye dağıldı. İl Özel İdare ekipleri bölgede temizlik çalışması başlattı. Sağanak nedeniyle Assos Tüneli Küçükkuyu istikameti ulaşıma geçici olarak kapatıldı. Karayolları ekipleri, yaklaşık 2 saatlik çalışmanın ardından tüneli ulaşıma tekrar açtı.

BİR ANDA GÜRÜLTÜ KOPTU

Lodos ve duydukları gürültü nedeniyle tedirgin olduklarını söyleyen Mehmet Kırbaş, Dalgalar binanın önüne kadar vuruyordu. Biz de içeride müşterilerle birlikte oturuyorduk. Bir anda gürültü duyduk. O sırada ön taraftaki şezlonglar, demir masalar, sandalyeler bir anda karıştı. Gürültü olduğu için ne olduğunu anlamadan kaçıştık. Kendimizi bir köşeye atıp, gürültünün bitmesini bekledik. Çok uzun sürmedi. Yaklaşık 1,5 dakika sonra sona erdi. Ağaçlar yıkılmış, çatılar uçmuş. İşletmemin tuvaletini resmen havaya kaldırıp, yere fırlatmış, komşuların çardakları darmadağın olmuş. Bu sıradaki 10 işletme de fırtına nedeniyle dağıldı. Bir ev de fırtına nedeniyle büyük zarar gördü ifadelerini kullandı.

İş görüşmesi yapmak için ağabeyinin restoranında olduğunu anlatan Murat Yarar, Misafirlerimiz beklerken bir anda deprem uğultusuna benzer bir ses geldi. Uğultuyla beraber korkup, 'Yere yatın' dedim. Bomba atıldı sandım. Sonra elektrik tellerinden ateşler çıkmaya başladı. Sandalyeler havada uçuştu. Dışarı çıktık, kendi işletmemiz dahil, çevredeki evlerin ve işletmelerin zarar gördüğünü gördük diye konuştu.

 Belde Su Altında Kaldı

Fırtınanın yıkıp geçtiği Yenice ilçesinde ayrıca etkili olan sağanakta cadde ve sokaklar suyla doldu. Trafikteki sürücülerle, vatandaşlar zor anlar yaşarken, öğrencilerin kaldığı yurdun bodrum katı su altında kaldı.

İlçe merkezinde bazı cadde ve sokaklar suyla doldu. Trafikteki sürücülerle, vatandaşlar zor anlar yaşadı. Öğrencilerin kaldığı bir yurdun bodrum katı ise su altında kaldı. Ekiplerin bölgede yaptığı temizlik çalışması devam ediyor.

 

Arzu Baladur

Foto: BHA